funkcie KSK exprednostu Obvodného úradu v Rožňave Jána Szöllösa (SMK). Oproti uplynulému funkčnému obdobiu k nemu pribudne aj druhý podpredseda Emil Ďurovčík (Smer). Keďže viac ako jedného podpredsedu zákon neumožňuje, z E. Ďurovčíka sa stane poslanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie. Takýto zákon obchádzajúci scenár sa síce už udial v niektorých samosprávnych krajoch, avšak napríklad v Prešovskom naďalej počítajú len s jedným podpredsedom.
Predseda KSK Z. Trebuľa (Smer) obhajoval zdvojnásobenie počtu svojich námestníkov väčším množstvom kompetencií, ktoré prešli na kraj. Viac podpredsedov by mohlo podľa neho priniesť aj kvalitnejšiu manažérsku prácu na Úrade KSK, keďže za každý odbor bude osobne zodpovedný jeden z nich.
Šéf opozičného klubu KDH Michal Bartoš nevníma tento počin nového vedenia Úradu KSK ako racionálne rozhodnutie. "Určite to nebol krok dopredu. Víťazná koalícia SMK-Smer zrejme len potrebovala na základe predvolebných dohôd dostať do funkcií viacerých svojich ľudí. Dvaja podpredsedovia sú zbytočným luxusom a to sa ešte hovorilo aj o treťom, no na jeho mene sa koalícia nevedela dohodnúť. Ak pán Trebuľa hovorí o nových kompetenciách, pre ktoré sa musí zvýšiť počet podpredsedov, zaujímalo by ma, aké sú to, keď v tom oproti minulému roku nenastali žiadne zmeny... Veď už predchádzajúci podpredseda bol vyťažený agendou na jednu štvrtinu, tak neviem, čo chcú robiť dvaja. Pochopil by som to jedine v prípade, ak predseda KSK bude len reprezentačná pozícia a dvaja podpredsedovia by robili celú odbornú prácu na úrade namiesto neho."
Zastupiteľstvo vymedzilo aj právomoci oboch podpredsedov, ktoré nemôžu vykonávať v neprítomnosti predsedu KSK. Okrem iného je medzi nimi uvedené aj to, že nemôžu pozastaviť z ich pohľadu sporné uznesenie zastupiteľstva. Takisto im určilo aj mesačnú odmenu vo výške 60 000 Sk, pričom ak bude J. Szöllös zastupovať Z. Trebuľu napr. počas jeho dovolenky, mal by dostať ešte o päť tisícok viac. Predchádzajúci podpredseda KSK M. Iľko (Smer) pritom zarábal "len" 42 000 mesačne. Podľa Z. Trebuľu sa na funkcie podpredsedov nedá pozerať len cez ich príjem, pričom kvalitní odborníci môžu priniesť pre kraj viac ako je ich plat.
"Všade deklarujeme, že musíme šetriť. Pre občanov je však ťažko pochopiteľné, že podpredseda KSK bude zarábať 3,5-násobok priemernej mzdy v našom kraji. Už mesačná odmena predchádzajúceho podpredsedu nebola podľa mňa adekvátna a tá nová suma je ešte viac nafúknutá," myslí si M. Bartoš.
Dlhodobo uvoľnený poslanec - podpredseda E. Ďurovčík, ktorý má na KSK zodpovedať za financie, zdravotníctvo, sociálne veci, školstvo a kultúru - sa včera nechcel k adekvátnosti svojho platu vyjadrovať. Prvý podpredseda KSK J. Szöllös s tým nemal problém. "Myslím si, že odmena 60 000 je adekvátna, to finančné ohodnotenie sa veľmi nelíši od toho, čo dostávajú iní manažéri. Chceme, aby tu pracovali kvalitní ľudia, tak prečo by sme nemali byť aj zodpovedajúco zaplatení? Pán Bartoš má pravdu v tom, že funkcia podpredsedu bola v predchádzajúcom volebnom období zameraná skôr na strihanie pások a bola bez výraznejších kompetencií. Lenže to bola záležitosť vtedajšieho predsedu KSK, ktorý to tak chcel. My spolu s E. Ďurovčíkom budeme plnohodnotní podpredsedovia a zároveň aj odbremeníme pána predsedu od niektorých činností. Máme byť tzv. garantmi jednotlivých odborov a verím, že sa aj vďaka nám skvalitní práca a celkový chod Úradu KSK," povedal nám J. Szöllös, ktorý má teraz na starosti koordinácie odborov územného plánovania, životného prostredia, regionálny rozvoj a cestovný ruch, investície, správu majetku a dopravy.
Každý podpredseda má podľa najnovšie schválenej organizačnej štruktúry Úradu KSK nárok na vlastného šoféra a asistentku. Podľa našich prepočtov zdvojnásobenie počtu podpredsedov a ich obslužného personálu zdvihlo nároky na rozpočet kraja o takmer dva milióny korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári