V tomto roku 2006 sú fašiangy, obdobie medzi sviatkom Zjavenia Krista Pána mudrcom - Troch kráľov (6. 1.) a Popolcovou stredou
(1. 3.), v porovnaní s predchádzajúcimi pomerne dlhé (ich trvanie závisí od pohyblivého dátumu Veľkej noci) a kto chcel, mohol si zábav najveselšieho obdobia v roku užívať naozaj do sýtosti.
Naostatok ešte môže, pretože naši predkovia nazývali fašiangami až posledné dni tohto obdobia. Nadchádzajú v tomto týždni a oddávna patria k najbujarejším v celom roku. Začínajú od tučného štvrtka a trvajú po polnočný príchod Popolcovej stredy, keď sú posledné hodiny ostatného fašiangového dňa v niektorých dedinách dodnes i časom tradičného pochovávania basy.
V našich regiónoch patria posledné fašiangové dni, nazývané miestami i ostatkami alebo končinami, k naozaj najrozjarenejším hodinám v celom roku, pretože dovolené je naozaj všetko. Najmä pod ochranou najtradičnejších maškarádových propriet škrabošiek si možno dovoliť skutočne veľa. I to, čo je inak tabu.
Tučný štvrtok (23. 2.), býva u nás obľúbeným termínom zakáľačiek a veľkých hostín s tradičnými fašiangovými špecialitami klobásami, šiškami, pagáčikmi. Bravčové špecialitky však poputujú aj do udiarní, kde sa vo voňavom dyme budú hotoviť na svoje veľkonočné hostinové finále.
Tučný štvrtok však patrí medzi dni, keď sa treba, ako vravia na strednom Slovensku, doslova obžrať "až do úryhu". Kráľmi takýchto, odpytujem pekne, žraníc, sú ľudia, ktorí sa pchajú dobrotami, až sa im od mastnoty brady ligocú čo je spoľahlivý znak najlepšieho hodovníka. Naši predkovia hovorievali, že telo treba pred štyridsaťdňovým pôstom dobre "premastiť". Pahltníkom vraj bude žalúdok dobre slúžiť po celý rok a kto by im obžerstvo vyčítal, tomu otrieskajú o lebeň deduškovskú múdrosť kto sa cez fašiangy dobre nenaje, môže ostať po zvyšok roka o hlade... i keď experti na správnu výživu asi omdlievajú pri pohľade na mľaskajúcich, chlípajúcich labužníkov s mastným mejkapom na blažených tvárach. Na uľahčenie trávenia sa hrdinovia od stolov hojnosti navyše štedro nalievajú vínčiskom i ostrejšími trúnkami, vybľakujú slávne pijanské pesničky, dubasia, roztatárene tľapkajú partnerky po ritkách a tešia sa. Z fašiangov, zo života.
V mnohých dedinách sa možno k fašiangovníkom spontánne pridať takéto atraktívne fašiangové maškarády a veselice sú roky tradíciou napríklad v podtatranskej obci Batizovce, kam chodia chýrne postavy sprievodu masiek obdivovať roky i mnohí zahraniční turisti.
Cez tento posledný fašiangový víkend vyvrcholia posledné veľké ľudové zábavy, tancovačky, plesy, karnevaly a maškarády aj inde vo svete stačí pripomenúť svetoznámy karneval v brazílskom meste Rio de Janeiro a v Benátkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári