Hygiena je najsilnejšou zbraňou
Vtáčia chrípka sa priblížila, obavy ľudí narastajú. Epidemiológovia však tvrdia, že panika nie je namieste. Samozrejme, dotýkať sa mŕtvych alebo choro vyzerajúcich vtákov by sme sa nemali. Pokiaľ už ku kontaktu dôjde, neradno podceňovať hygienu starostlivé umytie rúk môže predísť prípadnej nákaze. Obávať sa však vrabcov poskakujúcich na našich balkónoch netreba. Najviac ohrození vtáčou chrípkou sú chovatelia domácej hydiny. Mali by urobiť všetko pre izoláciu chovu, zamedziť jeho kontaktu s divo žijúcimi vtákmi a ich výlučkami. Tiež úzkostlivo dbať o hygienu a pokiaľ dôjde k nejakému podozrivému úmrtiu vtáctva, nemali by váhať oznámiť to veterinárom. Obava z vybitia celého chovu sa môže nevyplatiť a kruto vypomstiť ochorením ľudí.
Prevencia a hygiena sú zatiaľ najsilnejšími zbraňami v boji so smrteľným ochorením. Netreba sa vtákov báť, stačí k nim pristupovať obozretne a možnosť nákazy nepodceňovať. Tiež sa nemusíme vzdať konzumácie hydiny - obavy z vtáčej chrípky sa už premietajú do poklese záujmu o toto chutné mäso. V tomto smere sú však rizikovou skupinou skôr spracovatelia mäsa, ako jeho konzumenti. Už dvadsaťminútová tepelná úprava hydiny pri sedemdesiatich stupňoch Celzia totiž vírus zahubí. Aj tu však treba myslieť na otázku hygieny po práci so surovým mäsom je namieste umyť si ruky.
Realita je taká, že vtáčia chrípka sa zatiaľ prenáša z vtákov na ľudí najmä v krajinách s nižším hygienickým štandardom. Ak nebudeme brať riziko choroby na ľahkú váhu a nepodceníme otázku hygieny, urobíme ako laici všetko, čo sa v momentálnej situácii urobiť dá. Panika nikomu nepomôže a šíreniu ochorenia nezabráni. Treba si uvedomiť, že chrípka postihuje vtáky celé veky a na ľudí sa prenáša možno už od čias, kedy si tieto zvieratá zdomácnili. Dnes však vieme o jej hrozbe a preto jej môžeme predchádzať. A k tomu môže prispieť naša uvedomelosť a zodpovednosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári