zväčša bokom. Z Košičanov majú azda najväčší strach Barčania, kde v minulých dňoch našli mŕtvu vranu a sokola. Epidemiológovia však tvrdia báť sa nemusíme, ale obozretnosť je namieste.
"Rátalo sa s tým, že vtáčia chrípka skôr či neskôr príde aj na Slovensko. Napriek tomu nie je dôvod na žiadnu paniku," hovorí vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach MUDr. Jana Seligová. Podľa nej by mali byť najobozretnejší chovatelia vtákov a hydiny. Je potrebné obmedziť kontakt domácej hydiny s divo žijúcimi zvieratami, napríklad zakryť celtou voliéry, aby sa chovy izolovali. Tiež treba byť opatrný pri náleze mŕtveho divého vtáka, živých sa však nemusíme báť.
"Vtáčia chrípka tu bola vždy, ale nevedelo sa o nej a o možnom prenose ochorenia na človeka. Až nedávno sa potvrdila možnosť medzidruhového prenosu. Zistilo sa tiež, že za smrtiacu Španielsku chrípku v minulom storočí mohol práve spomínaný nebezpečný vírus H5N1. Našťastie prenos vírusu z človeka na človeka sa zatiaľ nedokázal, ľudia sa infikovali iba prostredníctvom chorých zvierat," vysvetľuje J. Seligová, podľa ktorej treba k mŕtvym vtákom rozhodne pristupovať obozretne, pretože vírus sa šíri priamym kontaktom.
Tiež sa možno nakaziť výlučkami chorých vtákov alebo vdýchnutím prachu s ich obsahom, či kontaktom s kontaminovými plochami alebo predmetmi. Samozrejme, chrípka je vzdušná nákaza, v prírode sa však šíri menej intenzívne, ako v uzavretých priestoroch.
"Predpokladá sa, že kvapôčky sa šíria asi do vzdialenosti poldruha metra. Preto si myslím, že kŕmenie vodných vtákov nepredstavuje veľké nebezpečenstvo, ale pokiaľ vyzerajú choro, treba byť obozretný. Typické príznaky vtáčej chrípky sú únava, zapálené oči a slinenie," poznamenáva epidemiologička.
Pri kontakte s vtákmi doporučuje venovať zvýšenú pozornosť hygiene. Predovšetkým ľudia, ktorí prídu do kontaktu s nakazenými alebo uhynutými zvieratami, by si mali hneď na to starostlivo poumývať ruky. Pokiaľ by sa po kontakte s vtákom objavili nejaké príznaky respiračného ochorenia, treba vyhľadať lekára. Manipulovať s mŕtvymi vtákmi sa v súvislosti s vtáčou chrípkou vôbec neodporúča, mali by to robiť iba odborníci chránení rukavicami a rúškami na tvár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári