spoločnosť Tournigan Gold Corporation, stopercentný vlastník firmy Kremnica Gold. Na včerajšej tlačovej besede o zamietavom stanovisku mesta informoval zastupujúci primátor František Knapík (KDH).
Návrh dobývacieho priestoru totiž počíta s územím, ktoré má vzhľadom na jeho prírodné a krajinárske kvality charakter chráneného územia prírody, funkciu ochrany vodných zdrojov s výrazným rekreačným charakterom. "Dokazuje to aj spôsob využitia tohto územia, najmä dlhodobo budované tradičné rekreačné stredisko Jahodná, z ktorého sa stalo stredisko s celoročným využitím a svojou atraktivitou presiahlo regionálne hranice. Narušenie územia uvažovaným zámerom v prírodne vzácnom prostredí je pre mesto neprijateľné," zdôraznil Knapík.
Návrh na určenie dobývacieho priestoru vymedzuje územie s rozlohou takmer 300-tisíc metrov štvorcových južne od cesty Košice-Spišská Nová Ves, pred odbočkou cesty do rekreačného strediska Jahodná. Mesto Košice pripomína, že rozhodnutie banského úradu o určení ložiskového územia na ložisko uránovo-molybdénových rúd mu nebolo doručené. "A to i napriek tomu, že mesto je v zmysle zákona účastníkom konania. Rozhodnutie bolo doručené len Mestskej časti Košice-Západ. Došlo tak k pochybeniu správneho orgánu - Obvodného banského úradu v Košiciach, čím bola mestu Košice odopretá možnosť chrániť svoje záujmy. Územie nebolo premietnuté do územného plánu mesta ako chránené ložiskové územie," dodal Knapík.
Ako sme už informovali, koncom minulého roka si nechali Kanaďania urobiť v lokalite Kurišková tri skúšobné vrty. Analýza vzoriek potvrdila okrem relatívne vysokej koncentrácie uránu aj prítomnosť molybdénu. Ložisko má podľa prepočtov pri minuloročných cenách uránu na svetových trhoch hodnotu okolo 7 miliárd korún. Podľa konateľa spoločnosti Kremnica Gold Borisa Bartalského posledné prepočty ukazujú, že v ložisku môže byť len približne polovica z uvádzaného množstva. Nesúhlasí ani s vyčíslenou hodnotou a upozorňuje, že ruda sa nachádza v hĺbke 250 až 750 metrov, takže náklady na ťažbu môžu byť výrazne vyššie ako hodnota ložiska. Firma si objedná ďalší geologický prieskum.
VÝHRADY MESTA
- územie nebolo premietnuté do územného plánu mesta ako chránené ložiskové územie
- dobývací priestor je navrhovaný na území lesoparku, kadiaľ prechádzajú turistické chodníky
- ťažilo by sa na území navrhovaného chráneného vtáčieho územia
- dobývací priestor zasahuje do ochranného pásma vodných zdrojov Čermeľ
- žiadosť neobsahuje žiadnu dokumentáciu, chýbajú špecifikácie dôsledkov vyplývajúcich z ťažby - spôsob ťažby, doprava, záťaž dopravnej siete, frekvencia prechodov cez mesto, potreba skládok atď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári