"Ťažko povedať, o koľko žiakov ide, pretože toto číslo sa mesačne stále mení v závislosti od toho, či sa rodina naďalej nachádza v hmotnej núdzi, či po novom aj na hranici životného minima," dodala J. Siládiová.
Poberanie dotácií na stravu a školské pomôcky, ako aj prospechových štipendií sa v od ačiatku tohto roku rozšírilo na všetky rodiny, ktorých deti navštevujú základnú školu a ich príjem nedosahuje životné minimum. Po novom sa teda dotácie poskytujú aj rodinám, ktoré síce nedostávajú dávky v hmotnej núdzi, ale ich príjem je nižší ako suma životného minima pre danú rodinu. V praxi to znamená, že štvorčlenná rodina môže dostať dávky v hmotnej núdzi v maximálnej výške 9 450 Sk, ale životné minimum štvorčlennej rodiny predstavuje 12 330 Sk.
"Takáto rodina môže poberať prospechové štipendiá a dotácie na stravu a školské pomôcky aj vtedy, keď jej príjem bude v rozmedzí spomínaných súm."
Na prvom stupni ZŠ hradí rodič dve koruny za obed, na druhom o korunu viac. Stravná jednotka je 25 Sk na žiaka.
"Podmienkou na udelenie dotácie na stravu je, aby rodič včas uhradil za dieťa mesačnú platbu za obedy, teda dve resp. tri koruny krát počet dní. Ak tak neurobí, stráca nárok na úľavu."
Dotácia na stravu dosahuje 5-tisíc Sk ročne na jedného žiaka, dotácia na školské potreby predstavuje 1 000 Sk na školský rok a prospechové štipendium môže za jeden školský rok v závislosti od prospechu žiaka dosiahnuť 2 - 5-tisíc Sk.
Problém však školy pociťujú v súvislosti s poskytovaním dotácií na školské potreby.
"Pomôcky chodia neskoro. Stále nedošli, hoci už beží druhý polrok. Deti dostali nejaké veci na začiatku školského roka, tak sa s nimi nejako pracovať dá, aj tie však meškali," uviedla zástupkyňa riaditeľa ZŠ Juhoslovanská Mária Kokoruďová a hospodárka školy Mária Berentešová ju doplnila: "Detí odkázaných na túto pomoc je stále viac. Momentálne ich máme na škole 110, objednávame pre ne zošity, perá, pravítka, farbičky, slovníky na jazyky. Rodičia na to nemajú a bez toho sa učiť dá len veľmi ťažko."
Podľa J. Siládiovej sa uplynulý polrok preinvestovalo na školské pomôcky v meste 1,3 milióna korún, čo znamená, že na ne vznikol nárok 2600 žiakom.
"My nevieme ovplyvniť, kedy peniaze na pomôcky dôjdu, sme len žiadateľom za školy. Finančné prostriedky dostávame z úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré musia každého žiadateľa preveriť, čo je dlhodobý proces. Preto sa to opozďuje. Peniaze na pomôcky budú najskôr až koncom februára."
Následne nastúpi proces zabezpečovania školských potrieb, čo tiež potrvá. Rodičia si už zvykajú, že pomoc neprichádza načas.
"Nájdu sa aj prípady, že rodič príde a myslí si, že ho čaká v škole balíček. Žiaľ, keď prídu peniaze, škola musí objednať, čo potrebuje. Následne prebehne kontrola, čo sa nakúpilo, až tak sa uhradí faktúra," dozvedeli sme sa z oddelenia školstva.
Na motivačný príspevok, ktorý sa odvíja od priemeru známok, má teraz nárok viac detí ako doteraz. Očakáva sa teda, že sa zvýši aj suma, ktorú žiaci na tento účel odčerpajú.
"Doteraz sme mesačne vyplácali do 200-tisíc korún. Dostať ich môžu žiaci ZŠ vo výške 200, 300 a 500 Sk mesačne. Je tam ale podmienka, že nemôžu byť záškoláci, nemôžu opakovať ročník, či mať zníženú známku zo správania o dva stupne," vysvetlila Siládiová a dodala, že na dotácie a prospechové štipendiá vzniká nárok všetkým deťom v škole, v ktorej je najmenej 50 percent detí z rodín, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi."V Košiciach je len jediná takáto škola - L. Podjavorinskej na Luniku IX. Máme však aj viacero špeciálnych ZŠ."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári