malo Námestie osloboditeľov vyzerať. Mladí nádejní architekti Pavol Wohlfahrt, Daniel Cápek a Michal Hladký svoje dielo Košičanom predstavia na výstave, ktorú dnes popoludní otvoria v OC Dargov.
Študenti na rozdiel od víťaza medzinárodnej architektonickej súťaže navrhujú
zachovať veľkú časť námestia nezastavanú, pretože sú presvedčení, že tam nesmie vzniknúť vážny deliaci prvok, ktorý ostro oddelí historické centrum od juhovýchodnej obytnej zóny (paneláky za hotelom Centrum a pozdĺž Južnej triedy).
"Náš návrh sa snaží integrovať, prepojiť centrum s juhovýchodnou zástavbou, pričom veľká časť námestia by mala slúžiť na stretávanie ľudí na rôznych akciách. V našom návrhu sa počíta s množstvom trvalej i mobilnej zelene, ale aj podzemnými parkoviskami, ktoré sú nevyhnutnosťou," hovorí Pavol Wohlfahrt.
Veľkorysé riešenie dopravy, ktoré ponúkajú mladí architekti, by budúcim investorom iste vyrazilo dych.
"Navrhujeme riešiť dopravu na Štúrovej ulici v podzemí a to v časti od budovy Horizontu (stojí pri križovatke Jantárová a Palackého - pozn. red.) až po odbočku na Fejovu. Táto časť štvorprúdovky by sa dala pod zem, pričom nad ňou by bola pešia zóna s električkami a autobusmi v jednom smere," vysvetľujú študenti. Odborníci vyrátali, že zapustenie dopravy do zeme v časti od križovatky Južná a Štúrova po odbočku na Fejovu by stálo zhruba 350 miliónov korún v dnešných cenách.
Na otázku, koľko by stálo ich riešenie, najmenej trikrát dlhšie, P. Wohlfahrt odpovedá: "Záležalo by to od podzemnej vody, ak by robila problémy, tak určite dosť."
Študenti vo svojom návrhu navrhujú zdvihnúť úroveň súčasného námestia, pod ktorým by fungovala doprava a navrhujú rozptýlenú výstavbu napríklad troch tzv. multimediálnych budov.
"V centre Košíc také niečo chýba, mali by slúžiť návštevníkom mesta na zoznámenie sa s históriou Košíc v multimediálnej podobe. V ďalšej budove by bolo kino, či zasadacia sieň. V tejto lokalite by podľa nás mali stáť budovy mestského charakteru, to znamená, že v dolnej časti by boli obchody a služby, v hornej administratíva, resp. bývanie. Rozhodne si myslíme, že jedna ťažká hmota od Palackého po historickú zástavbu by námestiu neprospela," argumentujú študenti.
"Kvitujem to so zadosťučením, že sa mladá generácia dokáže pozrieť cez prizmu historického vývoja mesta trochu inak na priestor námestia. Nevidí ho len ako potenciálne stavenisko, ale ako integrálnu súčasť mestských priestorov," hovorí ich profesor, vedúci katedry architektúry na Fakulte umení TU v Košiciach Peter Pasztor, ktorý patrí k známym odporcom navrhovanej výstavby Auparku.
Návrh študentov je len príspevkom do verejnej debaty o tom, ako by malo námestie vyzerať. Nemôže nijako zvrátiť situáciu okolo námestia, pretože eistujú platné výsledky medzinárodnej architektonickej súťaže a zmluva medzi investorom a mestom. Poslanci môžu buď rozhodnúť, že Aupark chcú, ale s časťou dopravy zapustenej do zeme, alebo odstúpiť od zmluvy s investorom s možnými dôsledkami, ktoré rozriešia právnici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári