Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTAIL na tému: bielenie zubov

Po bielení zubov vám žiarivý úsmev vydrží aj päť rokovPo jednom sedení budete mať chrup belší až o 10 odtieňovKrásne biele zuby sa stávajú v

Po bielení zubov vám žiarivý úsmev vydrží aj päť rokov

Po jednom sedení budete mať chrup belší až o 10 odtieňov

Krásne biele zuby sa stávajú v poslednej dobe veľmi dôležitými, veď pri vzájomnej komunikácii dokáže žiarivý úsmev urobiť divy... Ak vám príroda nenadelila dostatočne biele zuby, môžete si pomôcť rôznymi prostriedkami i postupmi. Jednou za najefektívnejších možností, ako docieliť takzvaný hollywoodsky úsmev, je metóda ZOOM!

"Je to jednoduchá, rýchla a bezbolestná metóda. Zuby sú okamžite bielšie až o 10 odtieňov a vo väčšine prípadov v nasledujúcich dňoch po procedúre ešte zbelejú," prezradila nám stomatologička MUDr. Gabriela Juhásová. Ak sa rozhodnete vybieliť si chrup touto metódou, za vyše hodinku sa vaše zuby stanú poznateľne bielejšie. Je to ideálna voľba pre tých, ktorý chcú mať okamžitý výsledok, ušetriť čas a nepohodlné niekoľkotýždňové používanie nočných násadiek a rôznych gelov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Skúsenosti s bielením zubov zbieram vyše šesť rokov. Existujú voľne dostupné bieliace prostriedky - pasty, pásky, ktoré však majú len to pozitívum, že si nimi ľudia lepšie a intenzívnejšie umývajú zuby v domnení, že si ich týmto spôsobom vybielia. Domáce bielenie pomocou individuálnych nosičov je zdĺhavé a málo účinné. Tentoraz stačí prísť na konzultáciu a s pacientom sa hneď dohodneme, či je možné jeho chrup touto metódou bieliť. Vo všeobecnosti, bielenie touto metódou je úspešné u 90 percent pacientov. Je vhodné ak sú zuby tmavšie vekom, pitím kávy, čaju či fajčením. Zuby stmavnuté na žlto, hnedo, či oranžovo reagujú najlepšie na bielenie. Šedé zuby zapríčenené fluorózou, fajčením alebo tetracyklínom reagujú o niečo menej. Ak máte zuby veľmi citlivé, ochorenia parodontu, alebo značne obmnosenú sklovinu, nie ste vhodným kandidátom na bielenie zubov. Ak však áno, pri ďalšej návšteve po dvoch hodinách odchádza pacient so žiarivým úsmevom."

Skryť Vypnúť reklamu

Pri tejto metóde sa špeciálnym svetlom aktivuje gel nanesený na zuboch v intervaloch tri krát po 20 minút. "Aktívnou zložkou je peroxid vodíka, ktorý používame v koncentrácii 16 až 20 percent. Ten sa pôsobením svetla rozpadne a kyslík preniká do skloviny a dentínu. Vybieli farebné substancie, zatiaľ čo štruktúra zubu ostáva nezmenená. Samotnému bieleniu predchádza dôkladná izolácia pier a ďasien tak, aby gel pôsobil len na zuby. Počas bielenia môžete relaxovať, čítať si alebo si aj zdriemnuť. Celú procedúru uzatvára päťminútová fluoridácia zubov."

Pri bežnom čistení zubov trikrát denne by výsledok mal vydržať niekoľko rokov. "My sa snažíme zlepšiť aj životosprávu našich pacientov, pretože ak už investujú do krásneho úsmevu, nechcú si ho predsa pokaziť fajčením. Často teda naši pacienti obmedzia počet denne vyfajčených cigariet i počet vypitých šálok kávy. Ak niekto užíva čaje z rôznych zdravotných dôvodov, odporúčame piť ich slamkou. Hneď po jedle si treba poriadne umyť zuby, aby účinok bielenia vydržal naozaj čo najdlhšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Po bielení zubov metódou ZOOM niektorí pacienti môžu pociťovať mierne podráždenie ďasien alebo citlivosť zubov, ktoré odoznejú krátko po ukončení bielenia. "Nikto nemôže s určitosťou predpovedať, o koľko svetlejšie vaše zuby v skutočnosti budú. Každý prípad je osobitý. Účinok závisí od typu škvŕn a spolupráce pacienta. Systém nevybieli umelé materiály ako sú plomby, silikáty či porcelán. V takom prípade treba zvoliť inú metódu. Ak má napríklad pacient plomby, po bielení sú dosť odlišné, takže ich treba preplombovať a s tým musí pacient súhlasiť."

Najmä počas už rozbehnutej plesovej sezóny je o takéto okamžité bielenie zubov zvýšený záujem. "Myslím, že ľudia aj na východe Slovenska si začínajú viac uvedomovať, že žiarivý úsmev je veľmi dôležitý. Stretávam sa s tým, že si vybieliť zuby prídu najmä ľudia, ktorí odchádzajú do zahraničia, pretože tam je takzvaný hollywoodsky úsmev trendom. Celkovo sa dá povedať, že v západných krajinách je starostlivosť o chrup na oveľa vyššej úrovni ako u nás a to už od detstva. Zdravé a biele zuby sú v zahraničí samozrejmosťou a verím, že tomu tak bude i u nás.

Oslnivý biely úsmev dodáva každému určite aj sebavedomie pri komunikácii v spoločnosti ale i v práci. "Pri bielení metódou ZOOM! ide o nadšandardné služby pod odborným dohľadom lekára, keď sa rieši estetika chrupu a teda aj nášho vzhadu. Bielením urobíte prvý krok k tomu, aby ste vyzerali dobre a cítili sa skvelo a zanechávali nezabudnuteľný dojem svojim úsmevom," dodala G. Juhásová.

Pod farbu chrupu sa podpisuje staroba,

stravovanie ale aj zlá hygiena zubov

Ak chcete mať krásny úsmev, vzdajte sa cigariet i kávy!

Kto by nechcel mať krásny žiarivý úsmev? Na to, aby si vaše zuby zachovali bielu farbu sa však musíte vzdať fajčenia, kávy i pitia čajov...

Na vnútornom sfarbení zubov sa podieľa rad faktorov genetických, metabolických a chemických. Jedným z nich je aj starnutie, ktoré prirodzene spôsobuje stenčenie skloviny a tým taktiež výraznejšie presvitanie žltej zuboviny.

Časté faktory vnútorného sfarbenia zubov:

- užívanie antibiotík s obsahom tetracyklínu

- vysoké horúčky v detstve

- úraz zubu, odumretie zubu

- iné chemické látky (koreňové výplne, amalgán).

Vnútorné sfarbenie zubov je možné meniť iba chemickým bielením.

Najčastejšie príčiny vonkajšieho sfarbenia zubov:

- konzumácia potravín s vysokým obsahom pigmentu (čierny a zelený čaj, červené víno, káva, sójová omáčka, špenát, červená repa, čučoriedky, kari korenie a podobne)

- fajčenie

- zlá hygiena ústnej dutiny, pretože mikrobiálny povlak (takzvaný plak) uľahčuje usadzovanie farebných pigmentov z potravín a nápojov na povrchu zubov - dobre vyčistený zub má hladký povrch a zabraňuje usadzovaniu pigmentov.

Pre udržanie účinku bielenia vášho chrupu používajte špeciálne zubné pasty

Postup konzultujte so zubárom

Ak nie ste spokojní s belosťou vášho chrupu, máte na výber niekoľko možností. Pokiaľ ide iba o vonkajšie sfarbenie zubov, stačí siahnuť po bielení takzvanou abrazívnou cestou, ak už ide o vnútorné zafarbenie, na rad prichádza chemické bielenie.

Pred samotným bielením sa odporúča nechať si odborne skontrolovať chrup - ošetriť kazy a výplne, odstrániť z povrchu zubný kameň a prehliadnuť ďasná a ústnu sliznicu a postup prekonzultovať so stomatológom.

Chemicky bieliť zuby je možné v ordinácii stomatológa alebo v domácom prostredí, ale vždy pod dohľadom lekára. Bieliaci gél funguje i v hlbokých častiach skloviny a dentiny (zuboviny).

Abrazívne bielienie zuby sa deje pomocou zubných pást so špeciálnym zložením (napríklad perlit, silika častice). Táto metóda je najbezpečnejšia, pretože nezasahuje do hlbších štruktúr zuba. Túto metódu môže absolvovať každý bez asistencie lekára. Pri pravidelnom používaní je možné odstrániť z povrchu zubov zostávajúce makroskopické škvrny spôsobené fajčením a konzumáciou potravín s vysokým obsahom pigmentov.

Bieliť zuby pomocou špeciálnych zubných pást je tiež veľmi vhodné pre udržanie účinku chemického bielenia.

Lenka Hriadeľová má krásny úsmev darom od prírody

Obáva sa o svoju zubnú sklovinu

Moderátorka Športových novín televízie JOJ Lenka Hriadeľová má krásny úsmev darom od prírody. "Našťastie mám od detstva pekné biele zuby, takže sa nejako špeciálne nemusím starať o to, aby bol môj chrup biely," prezradila nám L. Hriadeľová. "Nepoužívam ani špeciálne kefky či pasty, pretože to nepotrebujem a navyše sa obávam, že aj pasta s bieliacim účinkom môže pri častom používaní oslabiť sklovinu. Takže po takejto paste siaham iba občas. Práve preto, že som presvedčená o tom, že bielenie oslabuje sklovinu, nikdy som žiadne bielenie nepodstúpila a ani tak nechcem urobiť." Keďže má šťastie na biele zuby od prírody, tak ho nechce pokúšať a radšej svoju sklovinu nechá na pokoji.

L. Hriadeľová sa nemusí ani vyhýbať pitiu kávy či čajov. "Viem síce o tom, že káva i čaj môžu zuby mierne zafarbiť, ale nevyhýbam sa tomu. Pijem ich ta ako každý normálny človek," dodala L. Hriadeľová.

Petra Pobožná sa zuby dala vybieliť až v ďalekom Thajsku

Bielenie laserom bolo efektívne, no bolestivé

Košická modelka Petra Pobožná si veľmi dobre uvedomuje, že krásny žiarivý úsmev je pre jej prácu veľmi potrebný. "Bielenie zubov som podstúpila na jednej klinike v Thajsku. Ono sa to možno ľuďom nezdá, no thajské kliniky sú na špičkovej úrovni. Bola som tam minulý rok kvôli dovolenke ale i práci a rozhodla som sa podstúpiť tam bielenie laserom, pretože som počula, že tam to bielenie naozaj stojí za to," prezradila nám P. Pobožná.

V Thajsku absolvovala bielenie dva krát. Prvé a po ňom o pol roka druhé, aby celkový efekt bol výraznejší. "Je to naozaj efektívne, ale bolo to bolestivé. Celá procedúra trvala asi trištvrte hodinu, naniesli mi na zuby nejaký povlak a bielili ich laserom. Výsledok však stál za to - už hneď po prvom bielení bolo vidno výsledok a ja som bola nadmieru spokojná, lebo som mala naozaj žiarivý úsmev."

Ten si P. Pobožná udržiava aj naďalej. "Používam iba pastu s bieliacim účinkom a zuby si umývam aj takzvanou Perlou. Je to síce prostriedok, ktorý sa má dávať do násadok a nasadiť na zuby, no ja si ním každé ráno umývam zuby a potom ešte pastou. Okrem toho sa vyhýbam káve a čaju, kokakole. Čierny čaj nepijem vôbec, kávu sa snažím obmedzovať a čo sa týka čokolády, tak si radšej ako normálnu hnedú čokoládu dám bielu. Tá mi určite na zuboch farebný povlak nezanechá," dodala P. Pobožná

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 5. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 6. Lenivý brunch s Muchom
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 9. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 834
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 514
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 778
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 290
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 248
 6. Od Česka až po Jadran 3 782
 7. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 3 078
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 075
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 906
 10. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 2 818
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Andrej Babiš mladší

Syn českého premiéra prehovoril o podmienkach zavlečenia.


7 h
Príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Kauza ide naprieč inštitúciami.


18 h
Danka Barteková na OH Tokio 2020.

Slovenka do finále skeetu nepostúpila.


Miloslav Šebela 3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop