hlbšie spoznanie ich konkrétnych problémov.
"Teraz som si už vypočul všetkých ôsmych krajských riaditeľov a poviem pravdu, že tie problémy sú viac menej rovnaké na celom Slovensku. S výnimkou dvoch krajov. Jeden je trenčiansky, druhý je práve košický. Pre mňa je to dôležité zistenie."
Vysvetlil, že policajti v Košickom kraji majú najväčšie problémy s nedostatkom motorových vozidiel. Policajtom chýbajú funkčné vozidlá pre zásah v teréne a pre výjazdové skupiny. Na otázku, či sa mu podarí uskutočniť nákup vozidiel do volieb odpovedal: "Áno, ak zistíme, že ministerstvo vnútra má uzavreté rámcové zmluvy na dodávku tých vozidiel, ktoré potrebujeme. Našťastie potom nebudeme musieť robiť výberové konanie a nikto nebude hovoriť, že ministerstvo vnútra organizuje akúsi súťaž a kto vie, čo všetko je za tým. Ak také niečo existuje, tak prečo to neurobiť? Potom je možné v priebehu štyroch mesiacov určite zabezpečiť, aby tie vozidlá boli. Nie je dôležité, či sa to vyhodnotí pred voľbami alebo po voľbách, dôležité je, aby to k tomu smerovalo. Máme finančné prostriedky vyčlenené na nákup výpočtovej techniky. Zistenie, že výpočtová technika s výnimkou dvoch krajov je na dobrej úrovni, hovorí o tom, že môžeme finančné prostriedky presunúť na nákup toho, čo je potrebné. Ak nemusíme kúpiť výpočtovú techniku za 10 až 30 miliónov korún, môžeme namiesto toho kúpiť vozidlá. Každý jeden kraj používa ročne veľmi veľké peniaze na údržbu a opravu starého vozového parku. Či sa jedná o vozidlá z verejných súťaží alebo o vozidlá, ktoré boli v rámci deblokácie dovezené z Ruskej federácie. V priemere sa jedná o čiastku 15 miliónov. Krát osem krajov, to je 120 miliónov ročne."
Ukázalo sa, že ďalším problémom v polícii je systém vzdelávania. Policajti vedení v stave oddelenia musia absolvovať dvanásť mesiacov výučby, teda jeden rok do práce vlastne vôbec nenastúpia. "Už som nariadil prezidentovi PZ a generálnej riaditeľke personálnych vzťahov, aby mi do týždňa dali základné tézy, ako reformovať policajné školstvo. Uvidíme, čo sa s tým dá urobiť. Systém vzdelávania nie je dobrý, lebo nie je kompaktibilný, ako je bežné v iných krajinách. Preto s tým treba niečo spraviť."
V súvislosti s pomerne vysokou kriminalitou v Košiciach minister uviedol, by malo dôjsť k rozsiahlejšiemu zavádzaniu kamerových systémov, ktoré by slúžili pri odhaľovaní a objasňovaní trestných činov.
Pri zmene politických funkcií policajti i verejnosť očakávajú personálne zmeny. Martin Pado poprel, že by sám niečo podobné chystal. "Personálne zmeny v Košickom kraji sú v právomoci krajského riaditeľa. Takže, ak sa on rozhodne urobiť zmeny a tieto zmeny odkonzultujeme a ak budú opodstatnené, budem ich akceptovať.
Vy nebudete iniciovať žiadnu zmenu?
"S pánom riaditeľom som sa dohodol, že toto je jeho personálna právomoc, teda bude konať on po dohode so mnou a ak ja nebudem mať výhrady, nevidím dôvod."
Nezamýšľate zrušiť funkciu policajného farára?
"Nie."
Naštrbené vzťahy prechádzajúceho ministra s policajným odborovým zväzom, ktoré vyvrcholili minulý rok, Martin Pado nechcel komentovať. S predsedom OZP sa však už dohodli na budúcich rokovaniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári