prihlásených 1 200 obyvateľov, ale v skutočnosti ich tam býva o 200 viac. Nie sú tam prihlásení ani na prechodný pobyt. Neexistuje právna norma, ktorá by ich k tomu donútila. Mestská časť tak na nich nedostáva od mesta peniaze.
"Náš príjem tvoria na 99 percent práve tieto prostriedky. Na jedného obyvateľa nám prislúcha 3400 Sk. Keď si to vynásobíme krát 200, je to celkom slušná suma, ktorá v rozpočte chýba. Tieto peniaze by sa dali použiť napríklad na cesty. Paradoxné je, že práve títo ľudia ich najviac poškodzujú pri výstavbe nových domov. Na jeden privezie materiál približne dvadsať nákladných áut. Je to pre nás problém," uviedol starosta Vladimír Janočko.
Najboľavejším problémom Pereša zostávajú cesty, aj keď sa za posledné roky urobil veľký kus roboty. Ročný rozpočet je niečo vyše štyri milióny korún, z čoho treba financovať chod obce či starať sa o 10 km vnútorných komunikácií. "Nebyť pomoci mesta, ktoré nám poskytlo dvakrát po tri milióny korún na výstavbu ciest, neporadili by sme si. My sme zainvestovali 600-tisíc. Máme spracovaný projekt na cesty a priekopy vedľa nich. Keby sme ho chceli zrealizovať, potrebovali by sme 42 miliónov. V niečom nám pomohol aj U. S. Steel, ktorý prispel na spevnenie Perešskej cesty, po ktorej chodia autobusy po ich zamestnancov. Pomáhame si, ako vieme," dodal starosta.
Z prostriedkov, ktoré majú Perešania v rozpočte na tento rok, pôjde 400-tisíc na rekonštrukciu verejného osvetlenia a predĺženie trasy do dvoch ulíc - Krásnohorská a Betliarska. Vlani tam potiahli elektrinu, teraz chcú osvetlenie s úspornými svietidlami. Chceli by tiež dokončiť cesty, ktoré potrebujú ešte povrchovú úpravu. Práce sa zastavili pre nepriazeň počasia. Na ôsmich úsekoch je potrebné dokončiť ešte kanalizáciu. Potrebujú na to 9,5 milióna korún od mesta a z ministerstva životného prostredia. Z vlastných prostriedkov zaplatia pol milióna.
Združením financií chcú tiež dokončiť vodovod na Krásnohorskej ulici. Vodárenská spoločnosť poskytne potrubie a prácu, mestská časť zafinancuje výkopové a zasypávacie práce a U. S. Steel prisľúbil podkladný materiál. Na starom vodovode sa objavujú často poruchy, pretože bol uložený do zeme len tak. Nákladné autá robia svoje. Len na Gelnickej ulici mali vlani 32 porúch. Tie sa rovnajú 32 prekopávkam novej cesty. Bol aj prípad, keď sa porucha našla až pri piatom výkope. Na križovatkách ciest chýbajú priepusty, pri výdatnejších zrážkach sú problémy. O peniaze na ne požiada Pereš mesto.
Čo akútne chýba občanom? Základná občianska vybavenosť. Treba poštu, zdravotné stredisko, policajnú stanica či ďalšie potraviny. V Pereši sú na tieto účely vyčlenené pozemky, na ktorých sa nesmie nič stavať ani ich predávať. V tomto roku sa však s ich výstavbou nepočíta.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári