o mohutné skaly, alebo do diaľky sa tiahnúce vrcholky hôr, ktoré pripomínajú horalskú prírodnú scenériu. Sú to pasúce sa kravy - nie však hocijaké. Na rozdiel od klasických sú oveľa mohutnejšie, chlpatejšie a svojím pohľadom vzbudzujú prirodzený rešpekt. Niet sa čomu čudovať, veď mohutný vodca stáda s menom Jerguš, ktorý váži takmer tonu si vás pri prvom kontakte poriadne premeria od hlavy až po päty.
Pri prekročení ohrady sa ocitnete v teritóriu chlpatej ozruty s veľkými rohmi, jej dych valiaci sa z nozdier pripomína v chladnom počasí zúrivého býka v aréne. "Len sa nebojte a poďte. Nie sú agresívne," chlácholí nás chovateľ divokých kráv Martin Nemjo. Spolu s ním pomaly vstupujeme priamo medzi sedemčlenné stádo Škótskeho horského dobytka.
Kravy sa valivým krokom pohybujú smerom k nám cez väčší snehový závej. Aj pri 20-stupňovom mraze vyzerajú úplne spokojne. "To nič nie je. Okrem dlhej hrubej srsti majú ešte približne centimetrovú kožu. Vydržia vonku až do mínus 40 stupňov. Aj keď tu máme maštaľ, kde ich cez zimu prikrmujeme senom, svoje mláďatá rodia priamo do snehu a kríkov," hovorí skúsený chovateľ z Michaloviec. Pri ich pôrode dokonca nemusí asistovať ani veterinár, ako je tomu pri klasických kravách. Plemeno Škótskeho horského dobytka je podľa odborníka nenáročné na ustajnenie, pretože je takmer celý rok na pastvinách v horskom teréne. Podľa Nemja sa chov týchto tonových chlpáčov už udomácnil v mnohých európskych krajinách, aj napriek tomu si stále ponechali divokosť v srdci - pred luxusnými podmienkami v maštali dávajú samice prednosť zasneženej planine. Čerstvo narodené mláďatá chodia prikrmovať každé dve hodiny do kríkov, aby ich nenašiel prípadný predátor. "Počas hustého sneženia zasa zostanú stáť zaborené v hlbokom snehu a počkajú, kým neprestane padať, potom sa len otrasú a idú si hľadať potravu. Týmto spôsobom si šetria aj energiu," dodáva majiteľ škótskych highlanderov.
Martin Nemjo spustil chov netradičného dobytka pred siedmimi rokmi. "Bol to nápad môjho brata, ktorého plemeno zaujalo na výstave v Paríži. Na Slovensku ich nikto nechová, aspoň som o tom nepočul , tak sme si prvé tri kusy priviezli z Čiech. Boli na Šumave, kde sa im celkom darí," povedal. O svojich kravách hovorí ako o roztomilých stvoreniach, ktoré sa dokážu aj tešiť a hlavne sú strašne zvedavé. "Sú ako klasické kravy, len divšie vyzerajú," dodal.
Na novú atrakciu sa chodili spočiatku pozerať nielen ľudia z dediny , ale aj z mesta. Martin sa pre ich chov rozhodol najmä kvôli mäsu, ktoré je vyhľadávaným artiklom na jedálnom lístku v Škótsku, Anglicku, ba aj v nemecky hovoriacich krajinách: "Gurmáni ho majú radi. Je to niečo medzi klasickým hovädzím a divinou. Sú z toho super stejky."
Kravy žijú len z pastviny, chovateľ im nedáva žiadne umelé prídavky ani zmesky. Ako ostatné kravy aj ony dávajú mlieko, Martin ho však necháva iba mláďatám. "Uprednostnili sme polodivoký chov, staráme sa o ne výlučne len kvôli mäsu. Nuž, teraz sa ešte nedá hovoriť o podnikaní, pretože je to len rozmnožovací chov," upresnil. Škótski chlpáči majú podľa neho silný stádový efekt a dokážu pri sebe stáť a spoločne brániť svoje mladé. Vodca stáda Jerguš so svojimi 800 kilami dokáže odohnať aj obratnejšieho protivníka. "Je to úžasné, aj pri svojej váhe dokáže vyskočiť meter od zeme a kopnúť nohami do boka."
Highlanderom sa na bývalom družstve za obcou Lesné po siedmych rokoch celkom darí. Pod horou "Fuji", ako miestni prezývajú tunajší kopec našli druhé Škótsko. Mierny rozdiel pociťujú len v letných mesiacoch, keď si neustále hľadajú kúsok tieňa a spotrebujú hektolitre vody. Za veľkou ohradou žijú ešte s párom koní a niekoľkými vlčiakmi, s ktorými sa stihli spriateliť. Martin Nemjo sa zvláštne plemeno snaží zviditeľniť -spolu so synom pripravujú internetovú stránku, kde záujemcovia nájdu takmer všetko od pestrej histórie až po špecifiká chovu tohto na naše pomery atypického dobytka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári