najvyššie vrcholy siedmich kontinentov, sníva teraz o Himalájach. Hoci zo štrnástich osemtisícoviek má už vrchol tej najvyššej, rád by vystúpil aj na iné.
Po projekte Seven summits a pokuse o výstup južnou stenou Boningtonovou cestou na Annapurnu si podozrivo dlho do vysokých kopcov nezašiel. Znamená tá pauza prípravu na nový projekt?
- Čím dlhšia pauza, tým väčšia záležitosť sa potom zrodí (smiech). Po nehimalájskom roku, kedy som bol len na Aljaške na Mt. McKinley, sa spolu s poľským himalájistom Piotrom Pustelnikom a jeho mladým kolegom Piotrom Morawskim púšťame do nového projektu - Tres Pedros del Himalaya, teda traja Petrovia v Himalájach, alebo inak povedané - himalájsky triptych.
Čo bude jeho náplňou?
- Máme v pláne pokúsiť sa od konca marca do začiatku augusta tohto roku vystúpiť na tri osemtisícovky - severnou stenou na Čho Oyu (8201 m), východným hrebeňom na Annapurnu (8091 m) a severovýchodným hrebeňom na Broad Peak (8 047m). Projekt himalájskej trilógie má dve etapy, prvú nepálsku, druhú pakistanskú.
Prečo si traja Petrovia zvolili práve takúto kombináciu troch
vrcholov?
- Hlavným autorom nápadu, krstným otcom myšlienky a lídrom projektu je Piotr Pustelnik, ktorému do kompletizácie všetkých štrnástich osemtisícoviek chýbajú už len dva vrcholy, Annapurna a Broad Peak. No a Čho Oyu je priam ideálna na úvod projektu a kvalitnú aklimatizáciu.
Znamená to, že Čho Oyu je čosi ako aklimatizačný kopec?
- Juj, ako by som sa urazil, keby som bol Čho Oyu!? Čho Oyu určite nie je pre nás aklimatizačnou horou, ale počas pokusu o výstup na jej vrchol máme možnosť kvalitne sa aklimatizovať, má veľké plusy, napríklad základný tábor je vysoko, teda vo výške 5 300 metrov, tam sa človek aklimatizuje už len tým, že sedí pred stanom a pozerá sa na kopec (smiech).
Ty si už spolu s Pustelnikom mal v roku 2004 pokus o výstup na Annapurnu južnou stenou, vlani sa Pustelnik aj s Morawskim znovu pokúšali o to isté. V čom bude tohtoročná Annapurna pre vás odlišná?
- Hlavná zmena je v tom, že meníme cestu, nejdeme sa pokúšať o Boningtona v južnej stene, ale skúsime vyjsť východným hrebeňom. Vďaka tomu, že sme len traja a pôjdeme alpsky s predchádzajúcou aklimatizáciou, by sme mohli byť rýchli. Cesta, ktorú sme si naplánovali, bude dlhá a v histórii horolezectva bola zlomovou. Keď Loretan s Jossom prvý raz prešli celý východný hrebeň na hlavný vrchol a zostúpili holandskou cestou, opäť sa začalo himalájske horolezectvo posúvať iným smerom a pri hodnotení výkonov začala zohrávať veľkú úlohu miera rizika.
Aké riziká môže táto cesta na vrchol Annapurny priniesť?
- Hrebeň je dlhý, teda vyžaduje si stráviť v ňom veľa času a pri každej zmene počasia, čo je na Annapurne relatívne často, sa niet kam vrátiť a to môže byť problém. Samozrejme, v čase prvého traverzu hrebeňa to bol výkon, ktorý hraničil s hazardom, ale doba pokročila, už máme iné skúsenosti, poznatky z predchádzajúcich výprav, informácie o ceste priamo od Loretana. Riziko tu je vždy, ale už nie také, ako keď tí dvaja liezli do neznámeho terénu. My ich traverz nebudeme úplne kopírovať, návrat plánujeme tou istou cestou, ako výstup.
Ktorý z kopcov je pre teba najpríťažlivejší?
- Asi najzaujímavejšia bude pre mňa Annapurna, pretože raz som sa už o vrchol pokúšal. Na Čho Oyu sa teším, je v projekte prvá v poradí a aj keď je relatívne jednoduchá, chceme tam stráviť čo najviac času. A Broad Peak je nádherný kopec v Pakistane, kde som nikdy nebol a chceme sa tam pokúsiť o prvovýstup. Teším sa, že si budem môcť vyskúšať jednu z posledných možných logických línií výstupu na osemtisícovku. Celý triptych sa mi páči, je to taká "kompletka", mám radosť, že môžeme v kopcoch stráviť viac času a máme väčší cieľ, ako len jednu horu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári