totiž aj tzv. zimná nafta, pritom podľa výrobcov mala vydržať aj extrémne nízke teploty. Aj preto sa Slovenská autobusová doprava - Košická dopravná spoločnosť (SAD-KDS) rozhodla, že bude naftu reklamovať. Utrpela totiž straty, ktoré sa budú pohybovať v tisícoch korún.
"Vzorku nafty sme poslali na rozbor. Mali sme veľké náklady s odťahovaním autobusov, ľudí sme nevozili, tržby neboli. Musíme teda urobiť potrebné opatrenia, zatiaľ však neviem povedať, či budeme od dodávateľa vymáhať aj ušlý zisk. Uvidíme, ako sa to všetko uzavrie," povedala nám vedúca Odboru prímestskej dopravy SAD Eva Čermáková.
v SAD sa modlia, aby sa problémy so silnými mrazmi nezopakovali. "Len to nie," vraví Čermáková a dodala, že "máme zimnú naftu do mínus 20 stupňov. Aj napriek tomu, že toľko nebolo, nafta zamŕzala. Vinu má sčasti aj staršia technika, ale nafta by to mala vydržať".
Vodiči SAD mali so štartovaním autobusov poriadne problémy.
"Opakuje sa to každý rok, vždy, keď klesne teplota hlboko pod nulu. Na vine je nekvalitná nafta, ale aj stav autobusov," vyjadril sa jeden z nich.
Doplnil ho ďalší, ktorý sa s naštartovaním autobusu trápil v kritických dňoch aj 2,5 hodiny.
"Je to kolotoč, ktorý neviete, aký úžitok prinesie. Batérie z dvoch autobusov sme skoro vybili, kým to naskočilo," uviedol vodič Karol Just.
"Voz som pretáčal aj v noci, ináč by nešiel. Veľa autobusov nenatočilo, nekvalitná zmes. Nemrznúca zamrzla, slabá bola. Neviem, kde je chyba, treba sa trochu postarať, aby to išlo," myslí si ďalší vodič Ján Vangor.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) mal taktiež problémy s naftou a vzduchovým systémom.V jeden deň nechodila štvrtina spojov, štyridsať ich štrajkovalo.
"Autobusy mali problém, lebo nafta kašovatela. Nevieme, akú to nakupujú," hundrali vodiči.
DPMK zareagoval okamžite a objednal ešte kvalitnejšiu naftu, ktorá garantuje funkčnosť do mínus 33 stupňov. Znamená to však výšenie nákladov o korunu na každý liter. Technický riaditeľ Ing. Juraj Krempaský tvrdí, že naftu sa reklamovať neoplatí.
"My, čo robíme s dopravou už roky, s tým máme skúsenosti. Je to strata času, nič by sme nevysúdili. Aj nafta, ktorá je garantovaná do mínus 23 stupňov, reálne vydrží len mínus 18. Začne kašovatieť, urobia sa malé kryštáliky, a keď vchádza do vstrekovačov, robí problémy. Tie sme nemali len s naftou, ale nám ich spôsobovali hlavne vzduchové systémy, ktoré zamŕzali," vysvetlil a dodal, že DPMK musí hlavne promptne reagovať na zmeny predpovede počasia.
Podľa vedúceho odboru komunálneho rozvoja na košickom magistráte Ing. Ladislava Falata bude mesto iniciovať preverenie problému. "Mrznúcou naftou sa bude zaoberať Dozorná rada DPMK, ktorá skúma hospodárenie podniku. Na základe záveru šetrenia budú prijaté opatrenia."
Z dvesto autobusov DPMK vypravuje do ulíc 165. Spotreba stojaceho autobusu na voľnobehu predstavuje dva až dva a pol litra za hodinu. Za desať hodín teda autobus spáli minimálne dvadsať litrov nafty, čo pri cene okolo 40 Sk za liter znamená osem stovák. Ak spočítame, že mohlo ísť o 165 autobusov, suma sa vyšplhá na vyše 130-tisíc korún. Ak by tak však nerobili, do ulíc by možno nevyšiel žiaden bus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári