Aupark, ubehli už dva roky, dodnes nie je isté, či sa s výstavbou vôbec začne. Aby investor mohol začať, poslanci musia schváliť zmenu regulačného plánu námestia a rozhodnúť o riešení dopravy na tomto území, či bude cesta pre automobily zapustená pod zemou, alebo zostane celá doprava na súčasnej úrovni.
"Útvar hlavného architekta pripravil dva návrhy dopravného riešenia - jednoduchší úrovňový a zložitejší mimoúrovňový, to znamená, že by sa všetka kolesová doprava zapustila do zeme pod úroveň súčasného terénu. V súčasnej úrovni by zostali na námestí električky a chodci, čím by sa zvýšila ich bezpečnosť i komfort dopravy," vysvetľuje zastupujúci primátor František Knapík.
Výstavbou Auparku by sa doprava na námestí výrazne zmenila, investor sa v kúpno-predajnej zmluve s mestom zaviazal, že do preložky inžinierskych sietí a vybudovania ciest investuje balík vo výške 100 miliónov korún. Doprava by sa oproti dnešku preložila na južnú stranu námestia. To znamená, že pešia zóna by sa predĺžila, lebo na strane hotela Slovan by už chodili iba električky a zo smeru od Palackého na Štúrovu by vznikla štvorprúdovka, ktorá by sa napojila na existujúce vozovky približne v mieste, kde končí OD Dargov. Spojovacia komunikácia zo smeru Palackého na Bottovu ulicu pred hotelom Gloria Palace by zmizla, pretože Aupark by sa mal rozprestierať od zadného parkoviska až po hranicu historickej zástavby pri hoteli Slovan. Práve rozšírenie zástavby aj na časť predného parkoviska rieši zmena regulačného plánu, ktorá čaká na verdikt poslancov.
"Diskusia je teraz o tom, či chceme dopravu na Štúrovej v časti od kongresového centra pri hoteli Centrum po zhruba odbočku na Fejovu zapustiť do zeme vrátane autobusov. Vyzeralo by to podobne ako na Štefánikovej ulici, ľudia by schádzali schodmi k zástavkám autobusov. Rozhodnutie je na vedení mesta a poslancoch mestského zastupiteľstva. Útvar hlavného architekta dal každému poslancovi kompletný materiál, aby si v kluboch mohli riešenia detailne prejsť," hovorí hlavný architekt Peter Murko.
S predstaviteľmi investorskej firmy sa v uplynulých dňoch stretol zastupujúci primátor.
"Zapustenie dopravy do zeme so sebou nesie aj výrazne vyšší finančný náklad, stálo by zhruba 350 miliónov korún, to znamená zhruba o 250 miliónov viac ako tých 100 miliónov, ktoré sa investor zmluvne zaviazal investovať. Predstavitelia HB Reavis Group povedali, že chápu názory predstaviteľov mesta, no samozrejme, že pre nich ide o náročnejší variant. Prezentoval som názor, že ak by sme rozhodli o náročnejšom variante, postoj mesta by nebol taký, že zvýšené náklady má znášať len investor. Považujem za rozumné nájsť nejaké motivačné riešenie, aby sme sa s investorom zhodli na nejakom pomernom participovaní na zvýšených nákladoch. Sto miliónov je už zazmluvnených a tých 250 miliónov by sa mohlo rozdeliť medzi mesto a firmu na polovicu. Samozrejme, nešlo o nejaké záväzné stanovisko mesta, ale prvotný východiskový návrh do ďalších rokovaní s tým, že by sme sa dohodli na nejakých fixných nákladoch, ktoré platia teraz a ak sa niektoré náklady zvýšia v priebehu času, mohli by ísť na vrub mesta, ktoré požaduje komfortnú kvalitu riešenia dopravy," vysvetľuje František Knapík.
A čo ak budú poslanci trvať na tom, aby zvýšené náklady utiahol investor vo vlastnej réžii?
"Nemyslím, že je rozumné ísť do nejakých extrémnych tlakov na investora. Dohoda je taká, že prebehnú rokovania s poslaneckými klubmi, aby sa už na februárovom zasadnutí ujasnilo a schválilo, ktorý variant je ten dobrý. Investor by tak mal jasné mantinely v podobe záväzného regulačného plánu, na základe ktorého by sa mohol rozhodnúť, čo ďalej. HB Reavis Group si uvedomujú, že poslanci sa skôr priklonia k tomu mimoúrovňovému riešeniu."
A mohlo by sa stať, že by investor od výstavby úplne odstúpil?
"Možné to je, ak by požiadavky mesta považovali za neprimerané, asi by zvážili, či do toho pôjdú. Potom by nastúpili právnici, aby rozriešili, ako z tých zmlúv výjsť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári