hendikepovaných a nadaných žiakov a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Špeciálne školy však tvrdia, že rozdelenie je nespravodlivé a normatívy budú nižšie ako minulý rok. Tento rok pre ľahko postihnutého žiaka určilo ministerstvo vyše 48-tisíc korún, vlani to bolo okolo 80-tisíc. Rozdiel okolo 30-tisíc Sk je pre tieto školy priveľký.
"Zatiaľ nemáme presné čísla, ale ak to bude takto, máme problém. Keď som počula, aká má byť disproporcia, zostala som šokovaná. Teplo škrtiť nemôžeme, kúriť sa musí, podobne nie je možné odstavovať vodu. To by nám hygienici dali. Budeme rokovať s Krajským školským úradom, ak nebudú peniaze, budeme nútení neuhrádzať faktúry a zadlžiť sa. Pritom v minulom roku sme hospodárili dobre," povedala nám hospodárka Špeciálnej základnej školy na Inžinierskej ulici Jana Kotusová.
U hendikepovaných detí rozdelilo ministerstvo školstva normatívy do siedmich kategórií podľa postihnutia. Najviac dostanú školy na autistické deti, až 216-tisíc na žiaka.
Hovorkyňa Ministerstva školstva SR Monika Murová sa vyjadrila, že špeciálne školy by problémy s financovaním mať nemali: "Môžu síce na jedného žiaka dostať menej, ale na druhého dostanú oveľa viac ako pred rokom."
Problémom je, že napríklad na Inžinierskej ulici študuje 253 detí, pričom väčšina z nich je ľahko postihnutá. "Ťažšie postihnutia má 23 žiakov a len dvaja spadajú do najťažšej kategórie," dodáva J. Kotusová.
Nespokojné sú aj základné školy, ktoré majú špeciálne triedy. Na ZŠ Juhoslovanská študuje v piatich triedach štyridsať sluchovo postihnutých detí.
"Sme jedinou základnou školou s takýmito triedami v kraji. V jednej triede môže byť len osem detí, peňazí však nebude dosť. My sa nemôžeme uspokojiť s
2,5-násobkom normatívu bežného žiaka, pretože to nepostačuje. Mám pocit, že ministerskí úradníci už roky v žiadnej škole neboli. Len jedna učebnica pre takéto dieťa stojí štyri tisícky. Naším zriaďovateľom je mesto a my sa musíme prosíkať poslancom o peniaze na výchovu a vzdelanie postihnutých detí. Pritom po zrušení ZŠ Park mládeže prešli rozhodnutím vrchnosti tieto deti na ZŠ Hroncova, odkiaľ po krátkom čase na základe petície rodičov putovali k nám. Triedy v žiadnom prípade nezrušíme, budeme bojovať," hovorí riaditeľ ZŠ Juhoslovanská Alexander Krajňák.
Podľa vedúcej oddelenia ekonomických činností KŠÚ Ing. Viery Kováčovej sa pri stanovení normatívu pre špeciálne základné školy zohľadňuje druh postihnutia žiakov.
"Kým v minulom roku bol stanovený jednotný normatív na žiaka vo výške 79 560 Sk, v roku 2006 je normatív na žiaka 48 124 Sk," uviedla a dodala, že žiaci sú podľa druhu postihnutia rozdelení do siedmich skupín, pričom pre každý druh postihnutia je stanovený koeficient, ktorým sa násobí suma 48 124 Sk. "Napríklad piata skupina dostane pri koeficiente až 90 232 korún. Ešte je priskoro povedať, ako bude vyzerať rozpočet."
Pri špeciálnych základných školách robí definitívne rozhodnutie krajský školský úrad, ktorý má podľa zákona možnosť prerozdeliť až 50 percent finančných prostriedkov. Ministerstvo tvrdí, že špeciálne školy dostanú o 8,3 percenta peňazí viac ako vlani, dôležité bude však ich rozdelenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári