Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Elektrosmog je všade okolo nás, aj keď ho nevidíme a necítime. Vieme sa brániť?Vnímavým myšiam sa pri telefonovaní z mobilu zachvelo srdce

Elektrosmog je všade okolo nás, aj keď ho nevidíme a necítime. Vieme sa brániť?

Vnímavým myšiam sa pri telefonovaní z mobilu zachvelo srdce

Dobre si pamätám na odpoveď Vladimíra Remka, nášho prvého československého kozmonauta, keď sa mi pred rokmi pokúsil vysvetliť pocity, ktoré sprevádzajú človeka pri fyzickej záťaži, ktorá je spojená s pobytom na kozmickej lodi. "Je to asi ako po opici, trvá to dosť dlho, kým sa z toho človek dostane," takto nejako formuloval stav, ktorý musí kozmonaut prekonať, napriek dokonalej príprave na zemi. Ako to môže byť u týchto ľudí dnes, keď trávia na kozmických lodiach mimo zemskej príťažlivosti, obklopení prístrojmi, celé mesiace? Nikde sa nepísalo o tom, že po ich dlhodobom pobyte sa im po návrate začali odvápňovať kosti, dochádzalo k rôznym fyziologickým zmenám na orgánoch a aj bunky sa správali akosi chaoticky. Lekári v celých tímoch s inými odborníkmi nakoniec dospeli k názoru, že skutočnou príčinou by mohol byť pobyt v elektromagnetickom smogu, ktorému boli dlhodobo vystavení.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo je to vlastne elektrosmog, ktorý tak nehlučne a nenápadne dokáže spôsobiť možno až nezvratné zmeny na zdravom človeku? "Môžeme to prirovnať k zadymenej fajčiarskej miestnosi, do ktorej vstúpil nefajčiar. Pocíti to okamžite, zaťaží to dýchací systém, ale ťažkosti neobídu ani fajčiara. Dym sa však dá vyvetrať, elektromagnetický smog nie a všetko zostáva v tele ako záťaž, čo naruší energo-informačné pole človeka." Takto jednoducho a názorne sa pokúša priblížiť túto tematiku Jiří Pavlišák.

Vnímavé myši

Iba málokto vie, aký vnímavý organizmus majú myši. Pri jednom z experimentov ich umiestnili pred obrazovku počítača. V okamihu, keď ho zapli, myši sa rozpŕchli. Keď ich dali do klietky, myši tam pišťali a pobehávali. Žiarenie z počítača pôsobilo na myši veľmi nepríjemne, snažili sa mu uniknúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Človek to až tak necíti, ale keď sedí celý deň za počítačom a niekoľko dní za sebou, iba málokedy sa vyhne zvýšenej únave, bolestiam hlavy či očí, chce sa mu spať. A to sú už prvé príznaky negatívnych účinkov elektrosmogu na jeho organizmus.

Špirála ako základ života

Rôzne formy, základom ktorých je špirála, sú vo svete známe od pradávna. Dokumentujú to aj rekonštrukcie zo života faraónov starého Egypta, ktorí ich nosili na rôznych miestach tela. Špirála má svoju moc a oplatí sa jej silu skúmať. Vedci dospeli k tomu, že celý vývoj vesmíru prebieha vo forme špirály. Aj DNA, ako základ ľudskej bunky, to iba kopíruje. A tak sa niet čo čudovať, že práve tomuto tvaru sa venuje maximálna pozornosť aj pri vývoji rôznych odrušovačov.

Vývoj zariadenia na ochranu pred škodlivým elektromagnetickým žiarením, ktorý vznikal v Cenre informatiky Gamma v Moskve trval približne tridsať rokov. Hľadali sa vhodné druhy kovov, prípadne ich zliatiny. Zvíťazilo zlato, striebro a meď. V malom plastovom obale sú uspôsobené tak, aby hmotnosť, dĺžka, hrúbka a samozrejme tvar dokázali vyvinúť maximálny absorbčný efekt. Ak odrušovač umiestnime k počítaču, elektrosmogu sa nemusíme báť.

Skryť Vypnúť reklamu

Zastavilo sa im srdce

Opäť sa pozrime na myši. Tie si museli vytrpieť aj "telefonovanie z mobilu". Nie že by im ho boli prikladali k hlave, ale tento typ žiarenia aplikovali na ich vnímanie. Myšiam sa po nejakom čase zastavilo srdce. Energia, ktorú transformujú mobilné telefóny, sa pre myši stala vražednou.

Po prvý raz sa mobilné telefóny objavili v USA v roku 1984 a odvtedy sa čo do škodlivosti publikujú rôzne názory. Neurológ MUDr. Ján Kamenec pripúšťa: "Je to veľký experiment na ľuďoch, lebo miera rizika sa nedá dopredu vylúčiť."

Prišlo sa dokonca na to, že nosenie mobilného telefónu a časté hovory majú vplyv aj na tvorbu mužských spermií - čo do ich množstva, ako aj pohyblivosti. Výskum prebiehal v Anglicku počas trinástich mesiacov, vzorku tvorilo 220 mužov. "Muži, ktorí nosia mobilný telefón za opaskom alebo vo vrecku nohavíc, sú zrejme vystavení najväčšiemu nebezpečenstvu," píše sa v štúdii.

Viac istoty, že nám mobil nepoškodí, môžeme získať vtedy, ak si zadovážime malé zariadenie zaliate v plaste. Dva druhy neutralizátorov ten, ktorý chráni pred elektrosmogom (dobre slúži aj kozmonautom) a ďalší, špeciálne upravený na ochranu pred škodlivým žiarením z mobilných telefónov, sú už prístupné aj bežným užívateľom. Sedemnásť metrov troch druhov kovov v rôznej hrúbke, niekoľkokrát vrstvených v podobe Archimedovej špirály, dokáže pohltiť zhubnosť žiarenia v našom okolí.

Ako je to s mikrovlnkou

Požičaným prístrojom, ktorý dokáže zmerať hladinu elektrosmogu a nedá sa mu uprieť hodnovernosť, Jiří Pavlišák prechádzal okolo vypnutej mikrovlnky. Prístroj ukázal hodnoty, ktoré sú pre človeka prijateľné, sú v norme. V okamihu, ako mikrovlnku uviedol do funkčného stavu, ručička prístroja vybehla na maximum, čo bolo 4 tisíc nanotesla. Aké tam bolo ozajstné vyžarovanie, sa nedalo zmerať. Norma sa pohybuje od 0 do120. Jiří Pavlišák prechádzal s prístrojom po celom byte, z izby do izby. V tej najvzdialenejšej, čo bolo asi osem metrov od mikrovlnky, delené stenou, ručička prístroja klesla na 190 nanotesla, čo je pre človeka tiež neprijateľná dávka smogu. Odvtedy sa u Pavlišákov mikrovlnka používa iba na naparovanie. Neutralizátor pomohol iba čiastočne. Pohltil síce veľké množstvo škodlivého mikrovlnného žiarenia, ale bolo ho stále viac, ako je pre človeka dovolené.

Akú prognózu nám ponúkajú karty, ktoré rozložila veštica pani Magdaléna

Truhlice s peniazmi a pokladmi treba dobre pozamykať

Karta Slnko je pre nás v týchto dňoch dobrým dôvodom na to, aby sme žiarili optimizmom. Taktiež je predzvesťou prosperity a šťastia. Naše očakávania sa naplnia, ak si odvahu, ktorú nám dávajú hviezdy, budeme pestovať a slnko v našom srdci budeme neustále rozžarovať.

Karmický prechod Slnko v srdci bude ťažké udržať, lebo dôjde k vytriezveniu a nemyslíme pritom na alkohol. Nastáva čas veľkých finančných výdavkov a straty peňazí. Karmický prechod nie je ľahký, ale majme na pamäti, že takýmto spôsobom sa pochováva minulosť.

Ťažké chvíle si Slovák lieči dobrým prevareným vínom. Pozor, nie viac ako dve deci, to môže pomôcť aj proti chrípke. Každá kvapka navyše uškodí. Počasie sa nad nami tu na východe zľutuje; zima bude krátka a prvé snežienky vykuknú veľmi skoro.

Byť chorým je dnes luxus, ktorý si nie každý môže dovoliť, a tak treba vsadiť na prevenciu. Mali by sme zostať takí zdraví a pevní ako dub, čo napovedá aj karta Strom, ktorá po predošlej karte Kvet tvorí pozitívne zoskupenie. To sú dobré vyhliadky v oblasti zdravia, ale aj materiálnej prosperity.

V období jarného slnovratu zažiari nad nami šťastná hviezda, čo nám môže pomôcť aj v medzinárodnom meradle. Je veľmi pravdepodobné, že získame uznanie za niečo nové, môže to byť v oblasti výskumu detských chorôb. Aj so susednými štátmi sa naše vzťahy upevnia, čo dá priestor aj lepším obchodným vzťahom. Karta Dieťa je veľmi povzbudzujúca v nových očakávaniach, ale treba byť v strehu lebo susedná karta Líška nás upozorňuje na to, aby sme svoju čistotu nedovolili zneužiť falošnými a vypočítavými ľuďmi. V apríli sa nemáme nechať nachytať na také "žartíky", ktoré sa končia podvodmi. Truhlice s peniazmi a pokladmi treba dobre pozamykať a všetko si dobre preveriť! Aj zmluvy a úradné doklady si treba dobre prečítať a podpísať len tej osobe či spoločnosti, ktorú máte dobre preverenú, aj keby vám sľubovali hory-doly. Karta Kotva prezrádza aj to, že ponuka bude veľmi lákavá a mnohí podľahnú.

Ďalšia karta Hora predznamenáva stretnutie s nepríjemným a nebezpečným jedincom, ktorého cieľom je ubližovať za každých okolností. V takýchto časoch sa Slovensko môže spoľahnúť len na ozajstných priateľov, ktorých si získalo v predošlom období, avšak ani to nepomôže vyriešiť veci hneď. Preklenúť toto obdobie nám môžu pomôcť iba dobré, Slovákom zakódované vlastnosti, akými sú trpezlivosť a keď treba, aj odvaha. Sebaovládaniu sa ešte musíme učiť.

Čo hovorí astrohoroskop o Vodnárovi

Je všeobecne známe, že najpresnejší horoskop je ten, ktorý je zostavený podľa presnej hodiny a minúty narodenia. Mnohí sa však zhodujú v názore, že základná charakteristika pováh ľudí, ktorí sa narodili v tom-ktorom znamení, má aj tak dosť významnú výpovednú hodnotu. Ale pozor nič neplatí univerzálne!

Vodnár vizionár (21. 1. 19. 2.)

Životné heslo: Viem, že nič neviem. Ako ho spoznáte: Podľa tváre anjela. Ak je to žena, pripomína nebeské stvorenie s jemnými rysmi, s hodvábnou pleťou a vlnitými vlasmi. Aj mnohí Vodnári muži majú v sebe čosi z nadpozemských bytostí. Z ich tváre sa dá vyčítať oduševnenosť, zanietenosť pre niečo a bystrý intelekt.

Charakter: Je plný paradoxov. Je originálny a družný, lebo priateľstvo je pre Vodnára tou najvyššou métou, ktoré si neraz cení viac ako lásku, na druhej strane nekompromisne vyznáva tradičné pozície, je opatrný, až konzervatívny. Vodnárom vládne planéta Urán a tá je patrónom géniov, ale rovnako aj outsajderov. Vodnári sú často plní iskrivých a vzrušujúcich nápadov, ale bývajú aj punktičkári, ktorí vedú rozpravy o morálnych povinnostiach jedinca i celej spoločnosti. Navzdory svojej povesti, že je to znamenie plné priateľstva, ktoré vie štedro rozdávať, mnohí Vodnári sú chladní a prechovávajú v sebe pocit, že ich okolie, ba ani spoločnosť nevie dostatočne oceniť, čo vedie k ich odcudzeniu, až izolácii. Odmeranosť kontra láskavosť, dva protipóly sú ich výhodou, ale aj ťažobou.

Čo milujú: Slobodu. Čo neznášajú: Žiarlivostné scény. Ako pracujú: V každom povolaní, nech sú už bankári, novinári, športovci alebo lekári, vždy potrebujú byť vlastnými pánmi, kde sú obmedzenia iba minimálne. Vyhľadávajú prácu bez pevnej pracovnej doby, kde môžu prichádzať a odchádzať ako sa im hodí, byť v pohybe a kontaktovať sa s mnohými zaujímavými ľuďmi. Tam, kde im niekto stojí s hodinkami za chrbtom a kontroluje ich, nevydržia a utečú, hoci na menej atraktívne miesto.Vzorový hrdina: Malý princ. Zvláštne znamenie: Vlasy, ktoré pôsobia nezvyčajne strapatým dojmom.

Dobrá rada pre Vodnárov: Nehovorte tak často, že je vám to úplne jedno. Nie je!

Dobrá rada pre ostatných: Nechajte ho(ju) tak, on(ona) sa určite vráti.

Nevhodná pomoc v nevhodnej chvíli nedovolí vzlietnuť

Bol krásny slnečný deň, keď muž zbadal, ako sa malý motýlik prediera z pootvorenej kukly. Niekoľko hodín ho pozoroval ako sa trápi, ako bojuje o slobodu. Mužovi sa zdalo, že motýlik urobil všetko, aby sa dostal von a na viac sa už nezmôže. Rozhodol sa, že mu pomôže. Zobral nožnice a kuklu otvoril. Motýľ sa ľahko dostal von, ale bol slabý, telo a krídla mal zoschnuté. Muž dlho čakal kedy po prvý krát vzlietne, ale nestalo sa tak. Motýľ celý svoj život prežil so slabým telom a zoschnutými krídlami. Nikdy nevzlietol.

Muž vo svojej dobromyseľnosti nepochopil, že boj o slobodu sú pre motýľa nevyhnutné, aby bol pripravený na život bez ochrannej kukly.

Krátky príbeh ponúka ešte dodatok: Žiadal som Silu a dostal som ťažkosti, ktoré ma posilňujú. Žiadal som Múdrosť a dostal som problémy, aby som ich vyriešil. Žiadal som Bohatstvo a dostal som rozum a svaly, aby som pracoval. Žiadal som Odvahu a dostal som prekážky, aby som ich prekonal. Žiadal som Lásku a dostal som ľudí v núdzi, aby som im pomáhal. Žiadal som Dobromyseľnosť a dostal som šancu. Nič som nedostal o čo som žiadal a predsa som dostal všetko, čo som potreboval.

Harmanček na opuchnuté koleno

Známy moravský bylinkár Jozef A. Zentrich pozná všelijaké recepty na rôzne neduhy. Tento mi ponúkol pri stretnutí, keď som sa sťažovala na opuch kolena a miernu bolesť neurčitého pôvodu. Všetko sa stratilo, aj keď to trvalo dlhšie ako tri dni.

V osladenom mlieku uvaríme harmanček a mlieko vylejeme. Hmotu zmiešame s čerstvým bielkom, urobíme kašu a dáme ju na koleno. Obviažeme plátnom z prírodného materiálu, najlepšie na noc. Aplikujeme aspoň tri dni, ale aj dlhšie.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 2. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 3. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 4. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 5. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 8. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 9. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 10. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 784
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 122
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 380
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 359
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 250
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 170
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 149
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 428
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 383
 10. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 064
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár počas tlačovej konferencie Sme rodina.

Bratislava sa ako jediná priblíži k 70-percentnej zaočkovanosti.


9 h
Jakub Grigar na OH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet 1 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Najmä hrude odhaľujú muži politici na celom svete.


a 1 ďalší 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop