Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Česká herečka a choroegrafka Dana Morávková si nemyslí, že by bolo pre divákov dobre, ak by ju videli v každom seriáli

Na postave Andrey sa "vyřádi", doma je potom pokojná ako baránokHerečku Danu Morávkovú určite máte mnohí v pamäti zafixovanú ako ´beštiu´ Andreu z

Na postave Andrey sa "vyřádi", doma je potom pokojná ako baránok

Herečku Danu Morávkovú určite máte mnohí v pamäti zafixovanú ako ´beštiu´ Andreu z českého seriálu Rodinné putá. V týchto dňoch by ste ju však poľahky stretli i v košických uliciach, pretože do nášho mesta ju pritiahla práca na choreografii pripravovanej premiéry opery Rusalka v Štátnom divadle. Po jednej zo skúšok s členmi tunajšieho baletu si našla čas na krátky rozhovor.

Ponuke prísť do Košíc pripraviť choreografiu Rusalky sa veľmi potešila. "Súvisí to s tým, že túto operu som robila aj v Prahe spolu so Zdenkom Troškom, ktorý prijal ponuku režírovať Rusalku aj tu. Takže sme tu prišli spolu ako taký tandem. So Zdenkom spolupracujem veľmi často, spolu sme robili aj Kameňáky, aj napríklad rozprávky Z pekla štěstí a podobne, kde ja nielen hrám, ale kde som mala na starosti aj choreografiu. Ten, kto Zdenka pozná, dá mi určite za pravdu, keď poviem, že s ním sa robí fantasticky. Pokiaľ teda mám tu možnosť spolupracovať s ním, tak sa na to vždy teším," prezradila nám D. Morávková.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina z vás pozná D. Morávkovú ako herečku a o tom, že je vyštudovanou choreografkou, ste možno ani len netušili. "V mojej práci sa herectvo a choreografia prelínajú. Výhoda, že som najprv vyštudovala herectvo, je v tom, že keď pripravujem choreografiu pre činohercov, tak to dokážem prispôsobiť ich možnostiam. Pokiaľ ide o tanečníkov z baletu - tam nie je žiadny problém, lebo oni vám zatancujú úplne všetko a robia to nádherne. Majú však isté problémy s hereckým prejavom. A u hercov je to naopak. Viem, čo dokážu a čo už nie. Preto netrvám despoticky na svojom, keď vidím, že im to proste nejde a v konečnom dôsledku by všetka ich snaha vyzerala príšerne. Prísť totiž ako choreograf na skúšku a znemožniť činohercov - to by bolo jednoduché. To je to isté, ako keby po mne niekto chcel, aby som spievala - to by ma za pár sekúnd totálne zhodil..."

Skryť Vypnúť reklamu

Chodila na balet a gymnastiku

Aj keď už bola D. Morávková vyštudovanou herečkou, k choreografii ju to aj naďalej lákalo. "Bolo to zrejme tým, že od malička som chodila na balet, na modernú gymnastiku i krasokorčuľovanie... Vďaka tomu, že som od piatich rokov každé ráno vstávala, chodila na tréningy a venovala sa tomu, tak to proste vo mne ostalo či som chcela alebo nie. Preto som si choreografiu chcela aj vyštudovať... Je to ako keď sa naučíte jazdiť na bicykli - do konca života to nezabudnete. A mňa bude tanec do konca života lákať..."

Navyše tanec herečku udržiava vo skvelej forme. "Tancujem vždy, keď mám na to čas. Musím sa posťažovať, že môj manžel netancuje vôbec, no ale čo s tým narobím? Tanec je pre mňa jedinou možnosťou, ako si trochu zacvičiť, lebo v poslednej dobe mám naozaj veľmi veľa práce, nestíhala by som chodiť ešte kdesi cvičiť do fineska. A popri tom všetkom ešte máme doma prváka, takže sa s nim po večeroch obaja učíme... Občas neviem, kde mi hlava stojí..."

Skryť Vypnúť reklamu

Synčeka Petra má D. Morávková s manželom - klaviristom a hudobným skladateľom Petrom Maláskom. "Bolo mi ľúto, že ho musím na chvíľu opustiť, no zas nie je to na tak dlho a čochvíľa s ním budem znovu v Prahe. Môj muž má tiež ´rozlietané´ povolanie, no tým, že skladá hudbu, tak je predsa len menej mimo domova ako ja. Snaží sa mi práve preto vyjsť čo najviac v ústrety a keď som ja preč, on ostáva skladať doma. Aj keď som dostala ponuku prísť sem robiť choreografiu Rusalky, tak som to s ním konzulovala. Povedal mi - choď. A malý Péťa si zvyká na to, že jeho obidvaja rodičia majú takú prácu, ktorá im neumožňuje byť stále doma. Žije tým od malička, takže mu to zrejme ani nepripadá zvláštne."

Tak ako malý Péťa nevníma ako niečo mimoriadne to, že jeho rodičia cestujú viac než ostatní, rovnako mu príde prirodzené, že raz jedného raz druhého zbadá v televízii, novinách, či časopisoch. "Na Rodinné putá sa však našťastie nepozerá a som rada. Radšej si zapne nejaké animované rozprávky. To, že ma občas zahliadne v televízii, mu príde ako úplne normálna vec. Vezmite si totiž, v akom prostredí sa pohybuje. Všetky tie ´tetičky´ a kamarátky, ktoré k nám občas zájdu na návštevu, tie tiež pozná z televíznych obrazoviek. Príde mu to úplne normálne a vôbec sa nad tým nepozastavuje."

Vyrastá teda v umeleckej rodine a môže byť z neho herec alebo tanečník po mamičke, alebo muzikant po otcovi... "Radšej by som bola, keby sa ´potatil´. Herectvo je taká profesia, kde je človek odkázaný na to, či mu niekto ponúkne prácu alebo nie. Som závislá na tom, či ma niekto chce do filmu, seriálu, do divadla... Keď má herec dostatok práce, tak je to naozaj krásne povolanie a všetko je super, ale keď nie... Je pravda, že ja sa nemôžem sťažovať na nedostatok práce, lebo teraz mám naozaj vydarené obdobie, ale to sa môže pokojne behom pár mesiacov zmeniť a úplne skončiť. Nikto dopredu nevie, čo ho čaká..."

Práce má viac než dosť

Za posledných pár rokov má D. Morávková práce viac než dosť - objavila sa v mnohých filmoch, stále nakrúca seriál Rodinné putá a mala aj mnoho moderátorských povinností. "Mnoho krát som si za tie posledné roky, kedy je toho na mňa naozaj veľa, povedala - dosť bolo. Lenže ja sa poznám. Bez práce by som nevydržala dlhšie ako pár dní. Keby som mala byť trebárs týždeň doma s mojimi chlapcami, tak by som to nevydržala. Mne stačí oddýchnuť si od práce na dovolenke a aj počas jej posledných dní sa už teším na filmovanie alebo divadlo..."

D. Morávková patrí medzi ženy, ktoré neobsedia a ktoré si bez neustálej aktivity nevedia svoj život ani len predstaviť. Istú dobu sa pravidelne objavovala na televíznych obrazovkách ako moderátorka. "Bola to ďalšia dobrá skúsenosť, stretnutie so zaujímavými ľuďmi... Nikdy nehovor nikdy, takže nevylučujem, že sa k moderovaniu ešte vrátim. Ale ja netuším, čo bude za pár dní - žijem tým, čo sa deje okolo mňa práve teraz."

Okrem prípravy choreografie na košickú Rusalku ju stále zamestnáva nakrúcanie seriálu Rodinné putá. "Zatiaľ sa mi nerysuje žiadny nový film, mám však aj dosť veľa práce v divadle... A čo sa týka seriálov - kým hrám Andreu, tak inú rolu nedostanem. Jednak by som to nestíhala a hlavne si myslím, že by to ani nebolo pre diváka dobré, ak by ma videli v každom seriáli. Keby sa v každom objavovali tí istí herci, diváci by v tom mali chaos a to predsa nie je dobré..."

Aj keď Andrea v Rodinných putách nie je žiadnou milou osobou, ktorú by si diváci seriálu obľúbili, D. Morávková je za túto postavu vďačná. "Nikdy som neoľutovala rozhodnutie prijať túto ponuku. Keď mi hneď na začiatku povedali, že si zahrám poriadnu ´beštiu´, neprekážalo mi to. Skôr som si povedala, že konečne budem hrať dospelú ženu v mojom veku, lebo dovtedy som hrala samé dievčatá. Andrea je prvá dospelá žena, ktorú hrám a to je dobre. Je jedno, či je zlá alebo dobrá, či je to postava z rozprávky alebo zo seriálu. V prvom rade jej musím ja sama uveriť - len tak dokážem byť presvedčivá. Vždy pri nakrúcaní Rodinných pút rozmýšľam, či by to Andrea tak alebo onak urobila aj naozaj, v reálnom živote - myslím a konám za postavu."

Nepríjemnú Andreu si D. Morávková nepotrebovala nejak špeciálne nacvičovať. "Tak nejak samo to prišlo. Mne sa stačí objaviť na ´pľaci´ a všetci sú v pozore. Ráno vyjdem z maskérne a som Andrea. Rekvizitárky mi asi po pol roku povedali, že sa ma celý čas báli, lebo som im pripadala naozaj ako Andrea," prezradila herečka s úsmevom. Či sa jej to páči alebo nie, mnohí ľudia ju poznajú práve cez túto postavu a stotožňujú si ju s ňou. "Asi si mnohí ľudia myslia, že som aj v skutočnosti taká... Raz som šla po Prahe a prišiel za mnou jeden pán a pýtal sa ma - pani Morávková, ste taká zlá aj naozaj? Čo som mu mala na to povedať? Snažila som sa obrátiť to na žart. Raz ma dokonca v podobnej situácii bránil môj syn. Niekto totiž po mne na ulici vykrikoval - Andrea! Malý Péťa na to začal rozhorčene kričať - moja maminka nie je Andrea, moja maminka je úplne iná... Pre mňa to je a vždy ostane iba postava, ktorou sa stávam pri nakrúcaní a po skončení práce ju zo seba zložím. Reálny život je úplne iný ako všetko to, čo hrám vo filmoch, seriáli či v divadle..."

Texty si opakujú pri prezliekaní

Pri nakrúcaní seriálu a pri divadelnom predstavení sa D. Morávková musí aj iným spôsobom sústrediť na svoj výkon. "Samozrejme, že je to úplne iné herectvo. Pri divadlenom predstavení potrebujem prísť do šatne s dostatočným predstihom, aby som mala čas a pokoj sa na všetko sústrediť. Pri seriáli je to iné. Tam je uvoľnenejšia atmosféra. Je síce pravda, že počas jedného dňa musíme stihnúť nakrútiť nespočetné množstvo obrazov a zapamätať si veľa textov. Je to celkom pohoda, aj keď občas sa vyskytnú problémy, najmä keď nás súri čas. Potom to vyzerá tak, že sa rýchlo prezliekame a kričíme si navzájom texty, aby sme si ich zopakovali. Stáva sa však kadečo, pri čom sa aj nasmejeme. Málokto má čas vymýšľať nejaké ´fóry´, ale keď sa niečo zábavné stane nevedomky, tak je na ´pľaci´ veľa srandy... Na druhej strane by som bola nerada, ak by si niekto myslel, že je to samá srandička sem - srandička tam. Nie je to vôbec jednoduché..."

Keď si či už po náročnom divadelnom predstavení, alebo po vyčerpávajúcom dni nakrúcania potrebuje D. Morávková oddýchnuť, vie ako si ´dobiť baterky´. "Jednoznačne mi energiu dodáva moja rodina. Ja sa na postave Andrey sa v práci ´vyřádim´ a doma som potom pokojná ako baránok. Veď doma musím byť mamou a manželkou. Prídem domov a už lietam... Treba navariť, prať, žehliť, učiť sa večer s malým Petrom. Keď si ľahne spať, ja sa môžem začať učiť svoje texty... Môj manžel je v tomto na nič. Je tak ako každý muzikant úplne nepraktický a na domáce práce nepoužiteľný... Už som si však na to zvykla, takže mi to neprekáža..."

P. Malásek teda D. Morávkovú určite nezaujal tým, že by jej pripravil perfektnú večeru... "Je to však hotový chlap, silná osobnosť bez akýchoľvek ´mindrákov´, šikovný v tom, čo robí. Neprerástlo mu cez hlavu to, aký je úspešný, je to proste ´správnej mužskej´ do pohody aj nepohody. Keď si chceme spolu užiť príjemný večer, zájdeme do divadla, do kina, na večeru. Robíme úplne bežné veci..."

D. Morávková a P. Malásek majú šťastie nie len na fungujúce a spokojné manželstvo, ale aj na vydareného a poslušného syna. "Často sa pohybuje medzi dospelými, takže je z neho taký ´rozumbrada´. Zaujíma sa o prácu nás oboch, rád chodí do divadla i na koncerty. Veľmi sa mu páčila inscenácia Lucrezia Borgia v Národnom divadle - bol tým očarený a z Michaela Kocába doslova nadšený. Ale zase verím tomu, že keby si mal vybrať medzi divadlom a kreslenou rozprávkou, tak si radšej pozrie rozprávku. Veď je to ešte dieťa...," dodala D. Morávková na záver.

Dátum narodenia: 29. júl 1971

Znamenie: Lev

Miesto narodenia: Písek

Ukončené vzdelanie: DAMU (herectvo), HAMU (choreografia)

Rodinný stav: vydatá, syn Petr

Relax: rodina

Televízna a filmová tvorba

2004-2006 Rodinná pouta

2004 Kameňák 2

2004 Snowboarďáci

2004 Van Helsing

2003 Kameňák

2002 Andělská tvář

2002 Prsten kohouta Alektrya

2001 Z pekla štěstí 2

1999 Z pekla štěstí

1994 Příliš hlučná samota

1993 O zázračné mouše

1992 Don Gio

1988 Amores de Kafka

1987 Heimatmuseum

1985 Veronika

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 2. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 2. Autorka prezradila motív novej knihy. Poteší nielen romantičky
 3. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 4. Diskusia o elektromobiloch nie je „súťaž krásy“
 5. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 6. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 7. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 8. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 9. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 10. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 392
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 129
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 656
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 653
 5. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 531
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 495
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 248
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 930
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 2 388
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 293
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rory Sabbatini.

Golfistovo tetovanie vyvoláva otázky, vraví expert na extrémizmus.


a 1 ďalší 5 h
Peter Tkačenko

V Hlase si nevšimli, že väčšina voličov podporuje očkovanie.


2 h
Emma Zapletalová.

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet 17 h

Okrem blokovania sanitiek stihli minulý štvrtok demonštranti aj vyhlásiť generálny štrajk.


Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop