Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: riziká v tehotenstve

Budúce mamičky by nemali fajčiť ani piť alkohol Neresti majú veľký vplyv na hmotnosť budúceho bábätkaPrírastok v rodine je veľká udalosť. Pre

Budúce mamičky by nemali fajčiť ani piť alkohol

Neresti majú veľký vplyv na hmotnosť budúceho bábätka

Prírastok v rodine je veľká udalosť. Pre budúcu mamičku, otca, aj ostatnú rodinu. Väčšina mám sa bábätku teší a robia všetko preto, aby mu od prvej chvíle, čo sa im drobček ozve pod srdcom, vytvorili tie najpriaznivejšie podmienky vývoja. Nech na neho nepôsobia žiadne negatívne vplyvy, ktoré by mu mohli uškodiť.

"Medzi mamičkami sa nájdu aj také, ktoré sa počas tehotenstva nevedia zbaviť zlozvykov, ako sú alkohol, cigarety, niekedy aj drogy," potvrdila nám sekundárna lekárka MUDr. Silvia Toporcerová, PhD. z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a FN L. Pasteura. "Niektoré tuhé fajčiarky sa počas tehotenstva nesnažia cigarety ani obmedziť. I keď vedia, že ich bábätko môže byť vplyvom fajčenia ohrozené rastovou retardáciou. Veľké percento detí fajčiarok sa narodí s hmotnosťou pod 2500 gramov, v priemere majú po narodení asi o 250 gramov menšiu hmotnosť ako deti nefajčiarok. Počas tehotnosti neplatí to, že gynekológ žene - fajčiarke dovolí aspoň niekoľko cigariet denne."

Skryť Vypnúť reklamu

Vplyv cigariet sa prejaví na tehotnosti a plode hlavne po 4. mesiaci, kedy sa môžu zúžiť cievy maternice a placenty. Tým sa zhorší krvné zásobenie placenty a následne aj bábätka. Fajčenie môže spôsobiť krvácanie, predčasný pôrod či rôzne pred- a popôrodné komplikácie. Cigarety majú vplyv na novorodenca i v tom, že v prvom až druhom roku života sa môžu vo väčšej miere prejaviť ochorenia respiračného traktu. Je to najmä vtedy, ak mama poťahuje z cigarety aj po narodení bábätka, a tak ho vystavuje pasívnemu fajčeniu. "Keď sa aj stane, že niektoré ženy deväť mesiacov nefajčia, po pôrode sa zväčša k cigarete vrátia. Zabúdajú, že nikotín z každej cigarety prechádza do mlieka, ktorým matka dieťa kojí," zdôraznila S. Toporcerová (na snímke hore). Čím je cigariet viac, tým je aj po narodení riziko rôznych komplikácií väčšie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Požívanie alkoholu u tehotných žien nie je raritou. Mylne si hovoria, že pohár vína alebo piva denne im nemôže uškodiť. Im možno nie, no dieťatku áno." Pri pití alkoholu je najmä prvých 12 týždňov najhorších, pretože vtedy prebieha u bábätka vývoj všetkých orgánov. Alkohol ako klasický teratogén, teda látka spôsobujúca vývojové poruchy, je zodpovedný za široké spektrum účinkov, ako sú spontánne potraty, mŕtvorodenosť a predčasné pôrody, ktoré sú u týchto mamičiek dvakrát častejšie ako v ostatnej populácii.

Riziká ohrozenia dieťatka z alkoholu sú podobné ako pri fajčení. Jeho konzumáciou počas tehotnosti môže mať matka na svedomí nižšiu hmotnosť novorodenca. "Pri väčšej konzumácii sa môže u novorodenca objaviť takzvaný fetálny alkoholový syndróm. Znamená to, že okrem menšej hmotnosti sa môžu prejaviť rôzne vývojové chyby, poruchy vývoja tváre a spomalenie psychického vývoje. Výskyt spomalenia vývoja plodu je trikrát a vrodených chýb až štvornásobne vyšší ako u ostatných detí. Opakovane sa preukázalo, že vrodené chyby podnietené účinkom alkoholu predstavujú vyše 50 % zo všetkých vrodených vývojových chýb v populácii." Takéto deti sú podľa S. Toporcerovej nepokojné, plačlivé, typický je piskľavý krik, často mávajú kŕče. Neskôr sa vplyv alkoholu prejaví v mentálnej retardácii. Predpokladá sa, že práve popíjanie v tehotenstve je najčastejšou príčinou mentálnej retardácie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čo sa týka drog, s tými sa pri tehotných mamách tak často nestretávame. Drogová závislosť je u nás predsa len nižšia ako v iných krajinách. Občas prichádzame do styku so závislosťou na liekoch, keďže niektoré budúce mamy ich berú v nadmernom množstve. Najčastejšie ide o psychofarmaká alebo lieky proti bolesti." Nebezpečné je i fetovanie rôznych výparov. Lieky majú podobne ako alkohol a cigarety vplyv hlavne na výskyt vrodených chýb, spontánnych potratov a hmotnosť bábätka. V niektorých prípadoch dokážu vyvolať predčasný pôrod. U novorodencov sa môžu ich vplyvom prejaviť abstinenčné príznaky, ktoré sú podobné ako u človeka odvykajúceho si od drog.

"Hoci sa hovorí, že výnimky potvrdzujú pravidlo, v praxi sa stretávam hlavne s mamičkami, ktoré v tehotenstve o seba a bábätko dbajú. Mnohé sa snažia i cvičiť, prípadne navštevujú predpôrodné kurzy, kde sa naučia správne dýchať a oboznámia sa s priebehom pôrodu." Čo sa týka stravy, MUDr. Toporcerová zastáva názor, že tehotné sa nemajú ani prejedať ani hladovať, ale dbať o to, aby bola ich strava dostatočne vyvážená. Konzumovať môžu aj rôzne vitamíny, ale opäť v rozumnom množstve, nie megadávky. Zabúdať nemožno ani na pitný režim a približne 2 litre vody si denne dopriať.

"Tehotenstvo nie je choroba. Je to len isté štádium v živote ženy. Nie je teda správne, že sa niektoré ženy po otehotnení prestanú takmer úplne hýbať a celou rodinou sa nechajú obskakovať. Na narodenie dieťaťa sa má budúca mamička tešiť, nemá to byť stres ani pre ňu, ani pre jej rodinu," tvrdí MUDr. Silvia Toporcerová, PhD.

Hovorkyňa Krajského úradu Ing. Andrea Schwartzová v očakávaní bábätka prísne dodržiava pitný režim

Na cigaretu sa ani nepozrie, pohár vínka si asi dvakrát dala

Hovorkyňa Krajského úradu Ing. Andrea Schwartzová sa čo nevidieť stane mamou. Končí siedmy mesiac tehotenstva a ako tvrdí, zatiaľ nemá absolútne žiadne problémy.

"Ani bruško nemám ešte veľké, takže sama si viem zašnurovať topánky a zatiaľ nepotrebujem manželovu pomoc," spokojná je A. Schwartzová. "Tehotenstvo prežívam viac ako dobre. Tak po fyzickej stránke, ako aj psychickej, keďže naše bábätko bolo jednoznačne plánované, som v pohode. Moje, aj manželove vnútorné pocity z radostnej správy boli a sú fantastické."

Ako každá žena si svoje v začiatkoch musela "odskákať." Asi do tretieho mesiaca ju prenasledovali nevoľnosti. Nie však ráno, ako to býva u väčšiny. Ona mohla ráno pokojne vstať a celý deň bez problémov fungovať. Až kým neprišiel večer, s ním jej pravidelne prichádzalo zle. "Zrejme je to tým, že do tehotenstva som bývala večerný ´vták´, Naozaj som najviac síl dostávala vtedy, keď ostatní začali pociťovať únavu. No a tak to bolo aj s nevoľnosťami. Žiadne lieky som však nebrala, na to som si dávala pozor. Radšej som si len ľahla a zhlboka dýchala."

A. Schwartzová sa počas tehotenstva špeciálnym cvikom nevenuje. V začiatkoch síce plávala, no už prestala a nechodí ani na predpôrodné cvičenia pre tehotné. Je presvedčená, že pôrod aj tak zvládne bez komplikácií. "Čo sa týka stravy, životosprávu som veľmi nemusela zmeniť, pretože kým niektoré ženy začnú v tehotenstve veľa jesť, mňa sa extra apetít nechytal, len taký môj, klasický. Problémy som mala akurát s mäsom, prestalo mi chutiť. Na radu gynekológa, ktorý prehlásil, že je to úplne normálne, som sa ani nenútila jesť ho. Z jedálnička som ho celkom vyradila." Po istom čase sa však aj toto zmenilo a mäso jej znovu začalo chutiť. Iné chute, napríklad kombinovať sladké s kyslým či slaným, však nemala a nemá.

"Viac sa akurát snažím jesť vitamíny, teda aj ovocie, aj zeleninu. A hlavne dodržiavam pitný režim. Kolegovia ma už poznajú, že skôr ako prídem do kancelárie, zastavím sa v bufete, aby som si kúpila 1,5-litrovú fľašu nesýtenej minerálky, a kým nie je prázdna, ani domov neidem."

Keďže hovorkyňa je nefajčiarka, problém prestať fajčiť počas tehotenstva nemala. Cigaretový dym jej ani nerobí dobre. Koncom štvrtého mesiaca sa dostala do spoločnosti, kde bolo dosť nafajčené, a tak, hoci sa na stretnutie tešila, musela z neho odísť preč. Oblaky dymu jej i bábätku vadili. "Počas tehotenstva, keď sme boli na oslave, asi dvakrát som vypila pohár vínka zriedeného so sódou. Som však presvedčená, že v takomto malom množstve to nemohlo mne ani bábätku uškodiť."

A. Schwartzová ešte prezradila, že ak sa narodí dievčatko, bude sa volať Ema a ak chlapček, tak Daniel, po ockovi.

Bude to chlapček alebo dievčatko?

Najspoľahlivejší je ultrazvuk

Či sa narodí chlapček alebo dievčatko, to je dané už pri oplodnení ženy. Rodičia, i keď podstatné pre nich je, nech bude ich dieťaťko zdravé, v nejednom prípade sú zvedaví aj na to, čo sa im narodí. Najpresnejšou odpoveďou je genetická diagnostika, u nás najčastejšie odber plodovej vody po treťom mesiaci tehotnosti. Samozrejme, takýto výkon musí mať svoj dôvod, a vykonáva sa len pri určitým spôsobom ohrozenej tehotnosti.

Od 12-teho týždňa tehotenstva sa dá určiť pohlavie aj moderným ultrazvukovým prístrojom. Niektorí budúci rodičia sú zvedaví na pohlavie, iní túžia byť do poslednej chvíle v napätí. Podstatné pre nich je, aby tehotenstvo prebiehalo bez problémov a komplikácií.

Anestetikum sa pichne do chrbtového kanála

"Epidurálka" zmierni bolesti

Väčšina žien sa pôrodu dosť obáva, a tak sa snaží si ho nejakým spôsobom uľahčiť. Sú aj také budúce mamy, ktoré prídu za gynekológom s raritnou požiadavkou, že chcú rodiť doma. Vraj je to pre ne, aj pre bábätko prirodzenejšie, lebo hneď po narodení bude v prostredí, kde s najväčšou pravdepodobnosťou prežije časť svojho života. I keď v niektorých krajinách je to už bežnou praxou, u nás sa takýto domáci pôrod nepraktizuje, ani neodporúča. Pri každom pôrode môžu vzniknúť komplikácie, ktoré by v domácich podmienkach bolo možné len veľmi ťažko riešiť.

Ďalšie vyslovia túžbu, aby mali pri pôrode vonnú lampu, napríklad levanduľovú, ktorá údajne podporuje kontrakcie, prípadne si so sebou do pôrodnice donesú fit-loptu. Niektoré mamičky sa informujú o pôrode do vody. Pri tomto spôsobe samotný pôrod neprebieha vo vode. Tá sa využíva len v prvom štádiu, pri kontrakciách, ktoré sa v nej lepšie znášajú. Pôrod ako taký je na suchu. V Košiciach zatiaľ žiadna pôrodnica takúto službu neponúka.

V poslednom čase ženy pred pôrodom žiadajú o epidurálnu anestéziu. Inými slovami chcú mať bezbolestný pôrod. Znamená to, že do chrbticového kanála sa im vstrekne anestetikum, a tak mamička nevníma kontrakcie bolestivo. Nie u každej sa to síce dá aplikovať, no stále viac žien sa o túto úľavu zaujíma. Pokiaľ rodička chce, aby jej lekári pôrod takto uľahčili, dobré je sa s nimi vopred dohodnúť, že bude "epidurálku" požadovať.

Rodičky požadujú aj prítomnosť otca

Muž pri pôrode je v súčasnosti čoraz častejší jav. Niekedy na prítomnosti budúceho otca pri pôrode potomka viac trvajú manželky ako samotní muži, (možno chcú, nech si to s nimi aj oni odtrpia), ale podľa lekárov počty otcov v pôrodnej sále skutočne pribúdajú. Niektorých manželov sa pre istotu personál zvykne opýtať, či im nemá priniesť stoličku. Zväčša síce hrdinsky stoja, ale stalo sa i to, že muž skončil na zemi, lebo odpadol.

Pite minerálky s vápnikom či horčíkom

S kofeínom radšej opatrne

Veľa budúcich mamičiek sa pýta, či môžu počas tehotnosti piť kávu. Treba si uvedomiť, že kofeín prechádza do placenty a v krvi bábätka je približne v rovnakej koncentrácii ako v krvi mamičky. Jedna či dve šálky kávy alebo čaju denne ešte mamičke možno odpustiť, vyššie dávky však určite nie. Všeobecne sa odporúča obmedziť príjem kofeínu na menej ako 300 mg denne (jedna šálka kávy má 75mg, čaju 50mg). Avšak podľa niektorých odborníkov by tieto dávky mali byť ešte menšie. Nemožno zabúdať, že káva je diuretikum spôsobuje teda dehydratáciu organizmu, čo v tehotnosti, hlavne v letných mesiacoch, nie je vhodné. Samozrejme, vždy treba zrátať kofeín z rôznych zdrojov či už je to káva, čaj, rôzne "kolové" nápoje.

V tehotnosti by ženy mali dať prednosť minerálnym vodám s nižším obsahom sodíka, a naopak bohatým na vápnik a horčík, ovocným čajom prípadne ovocným šťavám. Bublinkové nápoje s vysokým obsahom cukru by si budúce mamičky mohli odoprieť.

lia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 2. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 502
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 991
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 764
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 330
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 275
 6. Od Česka až po Jadran 3 877
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 131
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 111
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 096
 10. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 092
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Spišiak je poradcom ministra vnútra Romana Mikulca.

Spišiak pomáha s reformou polície.


18 h
K výbuchu došlo v industriálnom parku pre chemický priemysel Chempark.

Zranených je najmenej 16 ľudí, štyria sú nezvestní.


a 4 ďalší 3 h
Peter Tkačenko

Výmena ministra vnútra by prospela aj koalícii.


21 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop