dnes od Ivana Benninghausa, vedúceho družstva basketbalistiek K Cero I.C.P.
Ľútosť nad mŕtvym zvieraťom zaženie vôňou gulášu
Ivan Benninghaus nie je poľovník, ale miluje divinu. Neznáša pohľad na zabité zviera, ale oželie ho, keď je z neho mäso, z ktorého môže pripraviť vynikajúcu pochúťku. "Divinu mám rád, a rád ju aj pripravujem. Dobre urobená je doslova lahôdka, mäkučké mäsko, žiadna pachuť. Väčšinou ju mám od kamarátov, poľovníkov, aj keď ju dávajú len neradi, pretože je to pre nich trofej. Jeleninu či srňacinu zoženiete aj v obchode, ale kilo stojí 400 až 500 korún, takže je to drahý špás."
Kuchárskemu remeslu sa priúčal pri maminej sukni. "Je veľmi dobrá kuchárka. Stále som sa rád pri nej v kuchyni obšmietal, aj pomáhal. Teraz sa vždy teším na voľný víkend, keď hráme doma, že môžem niečo navariť, urobiť nejakú špecialitu. V telke pozerám relácie ako ´Vaření´ a podobne, robím si pri tom poznámky, a potom to aj vyskúšam." Do pečenia koláčov či múčnych jedál sa nepúšťa. Ba ani do jedál, s ktorými je "babračka". "Skôr také minútky. Za ňu považujem aj jelení guláš, i keď príprava trvá aj hodinu a pol. Už sa stalo tradíciou, že silvestrovskú kapustnicu varím ja, musím si to proste tak zariadiť. Varenie ma baví, ale nemyslím, že by som sa tým mohol živiť..."
Zje všetko, ale od detstva, z čias školských jedální, sa nemôže zbaviť odporu k tekvicovému prívarku. "Voľačo mi to pripomína, no radšej nepoviem čo. Inak mám rád štipľavejšiu, maďarskú kuchyňu. Viem si pochutnať aj na francúzskej, aj keď je na moje gusto trošku diétna."
Jelení guláš
Suroviny: kg jelenieho alebo srnčieho mäsa (najlepšie stehna), štyri veľké cibule, olej, trochu bravčovej masti, soľ, čierne korenie, majoránka, rasca, horčica, worchesterová omáčka, kečup, lekvár z čiernych ríbezlí alebo brusníc. Postup: mäso odblaníme a nakrájame na malé kocky, pokrájame cibuľu a necháme speniť na oleji, kvôli chuti pridáme i bravčovú masť. Zalejeme naberačkou vody a necháme, aby sa to "zatiahlo". Pridávame podľa chuti všetky ingrediencie. Špecialitou je, keď je mäso už skoro mäkké, pridať veľkú polievkovú lyžicu ríbezlového alebo brusnicového lekváru. Pridávame toľko vody, aby to neprihorelo a napokon bez pokrievky necháme odpariť, aby zostala len dobrá šťava. Keď je to hotové, pridáme surovú, nadrobno posekanú cibuľu a opäť trošku lekváru. Podávame s chlebom, uhorkami, feferónmi...
Dobrú chuť!
mat
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári