Práce by bolo v meste dosť, mnohým Rómom však chýba chuť
Sociálny podnik ako myšlienka a koncepcia na papieri existuje od minulého roku. Postupne sa s jeho štruktúrou a filozofiou zoznamujú riaditelia mestských podnikov, pretože práve tie budú hlavnými spoluaktérmi jeho fungovania. V priebehu januára tohto roku sa už prvé konkrétnejšie iniciatívy i zrealizovali.
Jedna z nich, ako uviedol riaditeľ Sociálneho podniku Mgr. Jozef Červeňák, sa týka DPMK, a. s.. V tomto prípade sú už predbežne aj identifikované a vyšpecifikované druhy činností, ktorými by sa pomohlo dopravnému, aj Sociálnemu podniku, podčiarkol J. Červeňák. V budúcnosti, aj v rámci projektu Maxim, ktorý realizuje Košický samosprávny kraj, a v ktorom je J. Červeňák vyjednávačom, je potom možná rekvalifikácia šikovnejších pracovníkov. Črtá sa i šanca, že by si v DPMK mohli nájsť prácu v riadnom pracovnom pomere.
Myšlienku výpomoci Sociálnym podnikom generálny riaditeľ DPMK, a. s. Ing. Jozef Jaššo, víta.
"Máme už vybratých niekoľko činností, ktoré by pracovníkmi Sociálneho podniku mohli zabezpečovať. Od jari do jesene by do úvahy prichádzala likvidácia buriny, úpravy krovísk v blízkosti električkových koľají alebo čistenie dláždených priekop pozdĺž trate rýchlodráhy. V zime zase čistenie nástupných ostrovčekov a dočisťovanie električkových koľajových slučiek. Využívanie týchto pracovných síl by teda mohlo byť celoročné."
Pokiaľ budú zo strany Sociálneho podniku splnené podmienky, na ktorých sa predbežne DPMK dohodol a schváli ich aj predstavenstvo, k slovu môže prísť podpis dohody o ich výkone. "Predstava a filozofia Sociálneho podniku je taká, že občania, ktorí využívajú prostriedky MHD, napríklad tak, že ich deti chodia do školy, no nemajú peniaze na zaplatenie, cestovné odpracujú. Nie je však striktne určené, že odrobiť sa musí len tam, odkiaľ sa berie médium alebo služba. To už ustráži Sociálny podnik, ktorý urobí súhrn výkonov každého takto pracujúceho." Za svoju prácu človek peniaze na ruku nedostane. To, čo vyrobí, pôjde totiž na úhradu toho, čo rodina čerpala.
Ako prvý podnik sa stala partnerom Sociálneho podniku VSE. Dobre sa rysuje spolupráca s TEHO, pre ktorú budú kopať jamy tam, kde sa stroje nevedia dostať. Podobne sa ako veľmi pozitívna začína podľa J. Červeňáka prejavovať tiež spolupráca so Správou majetku mesta, pre ktorú by sa mohlo pracovať napríklad na vyčistení Malinovského kasární.
Práce v meste je dosť a dosť. Horšie je to podľa J. Červeňáka s ľuďmi. "Hoci Sociálny podnik nezamestnaným poskytuje premostenie, čiže ponúka prácu tým, ktorí si ju sami nevedia zohnať, je o ňu malý záujem. Rómovia radšej pracujú načierno. I za cenu, že keď sú prichytení, môžu byť vyradení z evidencie úradu práce a prísť o dávky v nezamestnanosti. U nás by o ne neprišli, lebo ročne jeden člen rodiny odpracuje len povolených 300 hodín." Kde sú viacerí dospelí, vyrobené sumy výrazne narastú. Odhad príjmu môže byť aj 3000 Sk mesačne, čo už je stimul pre dodávateľské firmy, aj pre pohodu v samotných rodinách. "Napriek tomu sa Rómovia nechcú do projektu zapájať. Dôvodmi nezáujmu je veľká migrácia, absolútny nezáujem o vzdelávanie, zlegitímnenie ich príjmov a tiež úžera, ktorá niektoré rodiny dostáva na kolená."
Práve preto, že Sociálnemu podniku chýba stabilný káder pracovníkov a tiež možnosti vyšších príjmov ako sú teraz, pri uzatváraní zmlúv sa zatiaľ orientuje len na mestské podniky. "Možno si niekto povie, aký má Sociálny podnik význam, keď peniaze sa cez mestské podniky vrátia do mestskej pokladnice. Sociálny podnik má však byť práve výstupom, ktorý pomôže zastaviť alebo aspoň zmierniť rastúci dlh medzi dodávateľmi služieb a odberateľmi. To je jeho súčasná úloha. V budúcnosti, keď budeme mať viac pracovníkov a dostatok techniky, chceme ísť aj za hranice Košíc, uchádzať sa o zákazky, ísť do tendrov," dodal Mgr. Jozef Červeňák.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári