Podľa normy chodníky pri cestách môžu byť, ale aj nemusia
Mestské časti Dargovských hrdinov a Sídlisko Ťahanovce sa po mnohých kritikách a žiadostiach konečne dočkali autobusového prepojenia. Iné sídliská autobusové prepojenie už dávno mali, no týmto susediacim častiam mesta, ktoré sú od seba vzdušnou čiarou vzdialené ani nie dva kilometre, chýbalo. Autobusy sú síce len v akejsi skúšobnej dobe, pretože sa musí potvrdiť, či budú aj dostatočne využívané, a teda opodstatnené, ale momentálne fungujú.
Ľudia by však neboli ľuďmi, keby boli spokojní s tým, čo majú. V redakcii sme zaznamenali viacero podnetov, že mať autobusy je fajn. Cestovné je však už teraz drahé a previezť sa za 12 korún len niekoľko zastávok je pre niekoho luxus. Čitatelia sa teda začínajú obzerať po pešom prepojení týchto dvoch sídlisk. Zdá sa však, že čosi také neexistuje. Teda aspoň nie v prijateľnej podobe.
Ing. Karol Iglódy z dopravného úseku Útvaru hlavného architekta, s ktorým sme hľadali odpoveď na otázku či medzi sídliskami chodníky existujú alebo chýbajú, pred nás vytiahol niekoľko situačných máp. Na nich je zaznačené, že niekde síce kľukato a niekde aj prerušovane, no spojenie by malo existovať. Aby bola istota istotou, bol sa na mieste aj osobne pozrieť. "Sneh mi síce bránil presne a objektívne zhodnotiť situáciu, no podľa mňa chodník existuje," prehlásil.
Pri tomto vyhlásení sa čiastočne opieral o STN, ktorá hovorí, že súčasne s výstavbou križovatky alebo cesty by mali byť v zastavanom území navrhované, a samozrejme, po oboch stranách cesty aj postavené, chodníky pre peších. "Keďže každá norma má však aj výnimky, má ich i táto," pokračoval. "Tam, kde by sa ukázal priestorový problém, môže sa rátať s chodníkom len na jednej strane. A v úsekoch, kde sa nepredpokladá pohyb peších ľudí, čo by mohol byť aj náš prípad, chodník v zmysle STN vôbec nemusí byť," dodal K. Iglódy.
S chodníkmi sa rátalo, a ako prepojenia existujú, smerom z Furče na Hlinkovu ulicu, na Prešovskú cestu a na Dopravnú ulicu. "Na Sídlisko Ťahanovce je podľa mojich informácií chodník medzi záhradkami pod furčianskym kopcom, ktorý pokračuje po moste. Na jednom úseku sa síce stráca, ale keď chodci prejdú, už na sídlisku na pravú stranu, môžu v pešej chôdzi pokračovať," dodal K. Iglódy. Isté prepojenie podľa ÚHA teda existuje, no nie je stopercentné.
"Zrejme sa nerátalo s tým, že by ľudia z Furče chceli prejsť pešo na Sídlisko Ťahanovce a naopak," zamyslel sa nad týmto spojením starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš. "Od bazáru pod furčianskym kopcom a potom dolu medzi záhradkami, chodník je, no len ľudový, vyšliapaný ľuďmi. Pokiaľ by ním chcela prejsť mama s kočíkom alebo s dieťaťom na trojkolke, určite to nezvládnu."
C. Betuš však v prepojení nevidí problém. Pravda, museli by dať dve mestské časti hlavy, a určite aj peniaze, dokopy. "Potom by sa dal upraviť aj spomínaný ľudový chodník medzi záhradkami, napríklad vytvorením zákrut, ktoré by zmiernili prudkosť schádzania. A pravdaže, aj zábradlím. Podobne by sa malo doriešiť pešie spojenie i na samotnom Sídlisku Ťahanovce. Ani v jednom, ani v druhom nevidím však taký problém, ktorý by sa nedal zvládnuť," prehlásil starosta Cyril Betuš.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Plač nad rozliatym mliekom?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári