prelicitovalo 3,3 miliardy Abertisu, nepoznáme časť, ktorá pripadá na Košice. Keby sme mali odhadovať podľa debaty, ktorá sa okolo tejto privatizácie viedla, tak náš vzdušný prístav má asi hodnotu obálky, ktorú Prokopovič otváral. Treba pochváliť, že historicky prvýkrát verejne pred kamerami a mikrofónmi - asi, aby nás neprenasledovali zlé sny o korupcii. Fakt je, že jediný problém, okolo ktorého sa celá transakcia krútila, bol, či Viedeň nezožerie Bratislavu a nevytvorí monopol. Otázočka, že či Košice neberú len ako nutné zlo, alebo "pozornosť podniku" (rozumej kupujúceho), nikoho nenapadla. Viete, asi ako keď vám k veľkému nákupu pribalia igelitku... Tak nejako to vyzeralo - uvidíme. Penťáci, ktorí sú finančným partnerom Schwechatu, sa takto vracajú na miesto činu. To opustili, keď rozpredali do šrúbky tie zvyšky VSŽ, čo nechceli bossovia US Steelu. Teraz zostáva len veriť, že podľa svojho dobrého zvyku - kúpiť, rozčleniť, reštrukturalizovať a so ziskom predať - nebudú pokračovať aj na letisku. Isté je, že transkontinentálne linky Košice aj po tomto kšefte obídu. Platí, že do Abú Dabí, Sydney a Honolulu budú východniari i naďalej lietať - z Viedne. Prípadne Budapešti. Takže sa vlastne nič nezmenilo.
ožno nám však pristavia linku do Montrealu. Istá kanadská banská spoločnosť vraj plánuje na Jahodnej ťažiť - urán. To nie je sranda, sme tretí najchudobnejší región v Európe a - sedíme na žile uránu! Ak teraz nezbohatneme, tak už nikdy. Zásoby rudy, z ktorej sa vyrába údajne surovina pre atómové elektrárne, sa odhadujú na 2,3 milióna tony. Keby toto vedeli na zastupiteľstve, nemuseli založiť lesy do banky - stačilo by to, čo je pod nimi. Ložisko má vraj hodnotu 7 miliárd Sk. Keby to vedel Schuster, tak urobí z Košíc Disneyland a Las Vegas dokopy. Malý problém je ešte s ochranármi a územným plánom Košíc, ktorý s ťažbou hornín uprostred rekreačného strediska nepočíta. Nevadí - pri miliardovej výnosnosti zostanú nejaké milióniky aj na úplatky. Takže zostáva už len posledná drobnosť - spočítať, či hlbinná ťažba nebude nákladnejšia ako výnosy.
Tak toto už nie je ani správa. Len pre poriadok - mimoriadne odmeny v Starom meste za 4.štvrťrok: Süli 90 tisíc, zástupkyňa Kačmáriková 50 tis., miestna kontrolórka 32 tis., (určite poctivo kontroluje, keď ju kontrolovaní tak dobre platia), poslanci na hlavu 15 tisíc. A tak ďalej - tak sa žije v najchudobnejšom regióne EÚ. Odmeny sú zaslúžené, veď urobili "zisk" (vedúca finančného odboru) 5 miliónov. A ešte to obrovské podnikateľské riziko, ktoré niesli! Oni ho ale zvládli, invenciou, šikovnosťou a nezmiernym úsilím vytvorili na Starom meste "zisk". Skoro ako Penta. Máme veľké šťastie, že práve naši, košickí zvolení zástupcovia, dokážu tak pekne hospodáriť. A je veľká smola, že Süli odchádza za referenta ku Kukanovi. Bude chýbať neuveriteľne. Hrôza pomyslieť, že už v prvom kvartáli sa Staré mesto prepadne do straty. Čo si počneme bez zisku? Má samospráva vôbec zmysel, keď netvorí zisk?
Peter SCHUTZ
Autor: Obžalovaný sa tešil dvakrát
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári