snímke).
S čím išla SMK na koaličnú radu?
"Chceli sme stabilizovať situáciu. Vedeli sme, že časť opozície bude trvať na predčasných voľbách, takže sme prišli s predčasnými voľbami, s okamžitým zastavením privatizácie a predídením ústavnej kríze voľbou predsedu parlamentu. Otvorili sme aj otázku, že nebudeme vo vláde prerozdeľovať nijaké kreslá, ale na miesto ministrov nastúpia štátni tajomníci. Premiér ako prvý spomenul predčasné voľby, ale stanovisko SMK bolo jasné."
Čiže keby to nebol premiér povedal prvý, s predčasnými voľbami by vyšla SMK?
"Áno, lebo iné možnosti nie sú."
SMK by nebola v takej koalícii, ktorú by podporoval šéf HZDS Vladimír Mečiar?
"Ak by sa to stalo, tak potom by SMK musela konať. Už predvčerom som povedal, že budeme žiadať premiéra, aby začal okamžite rokovať s predsedami parlamentných strán. A spolu, nie medzi štyrmi očami. Lepšie je stabilizovať krajinu tak, že bude dohoda vnútri koalície i opozície a každý bude vedieť, čo vláda urobí."
Premiér hovoril, že politicky sa otázka zmluvy nastolila až v druhej polovici januára. V čom bola chyba?
"O prioritách sme hovorili ešte na jeseň a dohodli sme sa, že na novembrovej koaličnej rade budeme konkrétne hovoriť o prioritách do konca volebného obdobia. Odvtedy sme riešili všetko iné, len nie priority. Bolo známe, že KDH má prioritu vatikánsku zmluvu."
Podcenili politici situáciu?
"Minimálne tu bolo selektívne plnenie vládneho programu. Každý mohol vedieť, že kádeháci budú zmluvu silno akcentovať."
Vláda musí do júna pracovať. Čo môže presadiť v parlamente?
"Na tom sa musíme dohodnúť s opozíciou. Opozícia povie, čo a za akých podmienok je schopná podporiť. Každý bude vedieť, aké zákony prídu do parlamentu. V parlamente zasadne poslanecké grémium a povie, ktoré zákony môžu prejsť, prípadne za akých okolností. Tak, ako to robila koaličná rada, len teraz to bude robiť celé parlamentné spektrum."
Je ambíciou SMK, aby tzv. pravá trojka SDKÚ-KDH-SMK pokračovala po voľbách ďalej?
"Neviem, ako dopadnú voľby a momentálne ma to ani nezaujíma. Závisí to aj od toho, koľko hlasov získame napríklad my."
Očakávali ste, že sa vzťahy medzi Pavol Hrušovským a Mikulášom Dzurindom takto vyhrotia?
"Takú turbulenciu som nečakal. Vedel som, že niektoré veci nefungujú. V politike nič nie je nemožné, ako to dokazuje dnešný deň."
Premiér mal pocit, že vatikánska zmluva bola zámienkou na odchod KDH z vlády. Aj vy ste mali ten pocit?
"Nie, zmluva bola pre KDH silnou túžbou a za ňu bojovalo."
Šéf KDH Hrušovský označil premiéra Dzurindu za vierolomného človeka. Ako to vníma SMK?
"Nebudeme tí, ktorí sa postavia na stranu jedného alebo druhého. Vnímame určité vyhlásenia z jednej alebo druhej strany ako nešťastné. Vznikla však situácia, ktorú musíme riešiť. Vznikla aj preto, lebo programové vyhlásenie vlády sa plnilo selektívne. Vatikánska zmluva bola od marca minulého roka na stole ministra zahraničných vecí. Ak mal niekto seriózne riešiť problém zmluvy, mal na to skoro rok."
Autor: IGOR STUPŇAN & MIROSLAV KERN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári