klubu, ktorého je mesto spolumajiteľom, pošle z mestskej pokladne 15 miliónov a v rámci schválenej koncepcie na podporu rozvoja športu 25 miliónov pre všetky ostatné športy. Keďže podľa schválenej koncepcie by do športu mali ísť 2 percentá odvodené z výšky mestského rozpočtu (2,495 miliardy Sk), poslanci mali schváliť pre košický šport 50 miliónov mimo futbalu, ktorý sa financuje podľa osobitných pravidiel.
Podľa poslanca Igora Laskovského (SDKÚ), ktorý sa na príprave koncepcie športu podieľal, sa pri príprave rozpočtu počítalo s peniazmi na šport aj podľa starého modelu, pretože doteraz sa niektoré kluby podporovali inými formami zvýhodnenia podľa konkrétnych zmlúv.
"V týchto prípadoch musíme vypovedať zmluvy, ktoré existujú, pričom takto získané peniaze budú doplnené do balíka, určeného oficiálne pre šport podľa koncepcie. To je kategorická požiadavka poslaneckého klubu SDKÚ a nehodláme o nej polemizovať," vysvetľuje poslanec Laskovský.
Poslanci v tejto súvislosti schválili uznesenie, ktorým uložili riaditeľovi magistrátu prehodnotiť všetky doterajšie zvýhodnenia pre športové kluby a ušetrené finančné prostriedky prerozdeliť v zmysle koncepcie rozvoja športu.
A čo hovorí Laskovský na nepomer medzi 15 miliónmi, ktoré dostane futbalový klub (spolu ho tvorí 365 športovcov) a 25 miliónmi pre zvyšných 25-tisíc športovcov v meste, za čo mesto kritizujú funkcionári menších klubov?
"Mestský futbalový klub vznikol za úplne iných podmienok, jeho založenie si vyžadovala doba, preto sme povedali, že peniaze podľa koncepcie nebudú využívané na futbal, ten sa rieši samostatne. Dnes môžem spokojne konštatovať, že návrat futbalu do Košíc bola dobrá vec. Som rád, že pravicová koalícia jeho vznik podporila a všetci, čo kričali, že nie je potrebný, dnes sedia vo VIP sektore na zápasoch. Futbal je totiž fenomén, keď padne gól, rovnako intenzívne sa z neho teší každý občan bez rozdielu veku, politickej orientácie a vierovyznania."
Laskovský ďalej zdôraznil, že príspevok mesta do futbalového klubu nie je na vykrytie jeho celého rozpočtu, ale ide o príspevok mesta ako akcionára.
"Chcem zdôrazniť, že všetci, ktorí si myslia, že rozpočet ich klubu, športového združenia alebo oddelenia bude krytý z mestského rozpočtu, sú na veľkom omyle. Mesto má ambíciu prostredníctvom koncepcie len pomáhať športu a nie finančne ťahať celé rozpočty klubov."
Paradoxom je, že doteraz mesto nedávalo ani korunu z rozpočtu na podporu športu, okrem zopár prípadov, ktoré sa teraz prehodnocujú, a nikto to nekritizoval.
"Teraz, keď sa snažíme všetko zlegalizovať, finančné toky stransparentniť a stanoviť jasné pravidlá, aby sme pomohli športu, tak sa kričí, že sme dali málo. Pritom chápem, že ani 50 miliónov by nebolo dosť, že by sme v košickom športe potrebovali stovky miliónov, aby sme mohli vybudovať, zveľadiť a udržiavať športové komplexy, štadióny a dráhy. Viem, že spokojní nebudú všetci, ale som presvedčený, že sme urobili dobrý štart na podporu športu, ktorý ocenia aj občania," dodáva Laskovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári