haly obrovských rozmerov bezpečné. Ľudia si kladú otázky, či sa niečo podobné nemôže zopakovať aj v našom meste.
Len dva dni po smutnej udalosti museli v Poľsku evakuovať supermarket v Lodži, kde hrozilo zrútenie strechy pod ťarchou snehu. Zatvorili aj ďalšiu výstavnú halu, postavenú podobným spôsobom ako v Katoviciach. V Poprade prerušili práce na výstavbe viacúčelovej haly, pokiaľ statici nepovedia, že sa môže pokračovať. Pamätáme sa na snehovú kalamitu na Kysuciach, ale aj haváriu na staršom zimnom štadióne s drevenou konštrukciou v Nemecku či novej haly obchodného reťazca LIDL v Čechách.
Ako sú bezpečné športové haly, výstavné, supermarkety a budovy s veľkorozmernými plochými strechami v našom meste pri zaťažení a kto je za ich technický stav zodpovedný? Sú to ich vlastníci, ktorí plne zodpovedajú za vylúčenie resp. minimalizáciu vzniku možných rizík a ohrozením.
"Pri projektovaní takýchto stavieb sa vychádza z hodnôt zaťaženia snehom na povrchu zeme podľa mapy snehových oblastí. Tie sú spracované pre Slovensko v normatívnych predpisoch a slúžia ako podklad. Zaťaženie snehom sa určuje na základe merania vodnej hodnoty snehovej vrstvy v sledovanej lokalite. Pre našu klimatickú oblasť je typická sezónnosť snehovej pokrývky. Strešné konštrukcie vo väčšine prípadov nie sú navrhované na prenos zaťaženia od 'ťažkého', čiže zmrznutého mokrého snehu, ktorého objemová tiaž je výrazne vyššia. Teda aj zaťaženie v prípade takého pôsobenia môže niekoľkonásobne prekročiť normou stanovené zaťaženie. Závisí to od hrúbky zmrznutej vrstvy. Navrhovanie striech na prenos zaťaženia od 'ťažkého' snehu by nebolo racionálne. Vhodnejšie je zamedziť jeho výskytu na strešnej konštrukcii, čo sa aj v praxi bežne aplikuje," vysvetlil dekan Stavebnej fakulty TU v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc.
Medzi principiálne požiadavky na stavby patrí ich mechanická odolnosť a stabilita. Kolaudačné rozhodnutie sa nesmie vydať, keď nie je zaistená bezpečnosť a ochrana zdravia ľudí. Požadovanú kvalitu technologických postupov pri zhotovovaní stavby a dosiahnutie projektom vymedzených požiadaviek kontrolujú stavebný a autorský dozor. Stavebný dozor sleduje spôsob a postup realizácie stavby a spoluzodpovedá za dodržanie podmienok vydaných rozhodnutí a dohliada na odstránenie nedostatkov, ktoré zistí. V prípade, že ich nemôže v rámci svojej kompetencie odstrániť, oznámi to stavebnému úradu.
Uznávaný odborník v statike pozná odpoveď aj na otázku, či sa vykonávajú obhliadky budov: "Nosné konštrukcie musia byť prevádzkované a udržiavané podľa príslušných normatívnych predpisov. Celkový aktuálny technický stav konštrukcie sa má zisťovať pravidelne sa opakujúcimi preventívnymi a podrobnými prehliadkami. V prípade zistenia poruchy je nevyhnutné vykonať komplexnú diagnostiku konštrukcie. Pravidelná a odborná údržba zabezpečuje trvanlivosť konštrukcie a predlžuje jej životnosť."
Za technický stav objektu zodpovedá vlastník, prípadne prevádzkovateľ. Jeho základnou povinnosťou je zabezpečenie spoľahlivého pôsobenia objektu. Starať sa musí o pravidelnú údržbu a vylúčenie, resp. maximálne obmedzenie vzniku akýchkoľvek rizík a ohrození. V prípade extrémne nepriaznivých podmienok má povinnosť zabezpečiť aj odstránenie snehu.
Požiadavky investorov na minimalizáciu času výstavby môžu tiež zapríčiniť porušenie a nedodržanie niektorých technologických zásad. Vlastníci objektov sú povinní udržiavať objekty v takom stave, aby sa predišlo vzniku porúch. "V prípade akýchkoľvek podozrení alebo obáv by si mali vlastníci nechať bezodkladne preveriť spoľahlivosť konštrukcie statickým posudkom, ktorému by mala predchádzať komplexná diagnostika aktuálneho stavu nosného systému. Predísť abnormálnemu vplyvu zaťaženia snehom sa dá jeho pravidelným odstraňovaním. Pred pár rokmi sme po snehových kalamitách posudzovali niekoľko porušených konštrukcií v okolí Košíc a navrhli sme ich rekonštrukcie. Nie vždy bolo nadmerné zaťaženie snehom jedinou príčinou. Väčšinou sa naakumulovalo viac negatívnych vplyvov pôsobiacich súčasne. Historické budovy sú špecifické a vyžadujú si zvláštnu pozornosť," dodal S. Kmeť.
Nedávne tragédie spôsobené haváriami stavebných konštrukcií vyvolávajú nedôveru a strach. Je dôvod báť sa vstupovať do veľkých hál? "Je potrebné počkať na výsledky podrobnej analýzy príčin zlyhania konštrukcií. Budú zdrojom poučenia. Je nutné, aby si každý plne uvedomil svoju zodpovednosť a v dostatočnom predstihu aj konal. Báť by sa mali predovšetkým kompetentní a nie bežní ľudia," hovorí odborník.
Na príkaz ministra Vladimíra Palka hasiči kontrolujú strechy na verejných budovách a v prípade poškodenia upozorňujú majiteľov. To je opatrenie, ktoré by malo predísť nešťastiam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári