šéfa finančnej komisie, poslanca Petra Cengela (KDH). Na konci týždňa preto požiadal vedenie mesta i finančné oddelenie o pozastavenie transferu z mestského do staromestského rozpočtu do najbližšej úpravy rozpočtu.
"Pri najbližšej úprave rozpočtu navrhnem zrušenie transferu pre Staré mesto z jednoduchého dôvodu. Som presvedčený, že rozkoše na Starom meste už bolo dosť a tieto peniaze by mohli byť použité na školstvo a dopravu, kde naozaj chýbajú," zdôraznil Cengel.
Šéf finančnej komisie pripomenul, že mestské zastupiteľstvo v pondelok tento týždeň schvaľovalo rozpočet Košíc na rok 2006 a ani jednému poslancovi nenapadlo navrhovať si odmeny.
"Všetci si uvedomujú, že nám chýbajú financie na školstvo, dopravu, cesty a iné dôležité veci. Zvlášť ma rozhorčil fakt, že predstavitelia mestskej časti Staré mesto deklarovali pri tvorbe mestského rozpočtu nedostatok finančných prostriedkov. Výška schválených mimoriadnych odmien a "zisk" na Starom meste tomu nenasvedčuje," dodal Cengel.
Mesto Košice prostredníctvom účelového transferu za mestskú časť uhrádza splátky úveru za krytú plaváreň vo výške takmer 5 miliónov korún, ďalšími 4 miliónmi sponzoruje jej prevádzku. Mesto financuje aj fungovanie Múzea Vojtecha Löfflera a to ročne sumou 2 milióny 145-tisíc. Mestská časť ďalej dostáva z mesta 750-tisícovú dotáciu na prenesené kompetencie, ktoré vykonáva, a to stavebný úrad a matriku. Okrem toho dostáva finančné prostriedky na bežné výdavky, minulý rok to bolo 650 Sk na obyvateľa, v tomto roku mestskí poslanci pridali mestským častiam a tak aj Staromešťania by mali dostať po 700 Sk na obyvateľa. Pri počte obyvateľov 21 451, ktorí majú trvalé bydlisko v Starom meste, by v tomto roku mali dostať o cca 1,1 milióna korún viac.
"Neustále stúpajúce mimoriadne odmeny na Starom meste sú pre mňa nepríjemná vec hlavne z toho pohľadu, že sa na meste snažíme vykryť mestským častiam mnohé činnosti, pridať im peniaze a nakoniec skončia takto. Určite by mali tie peniaze využívať efektívnejšie," hovorí šéf poslaneckého klubu SDKÚ-OKS-DS Igor Laskovský, ktorého sme sa opýtali, či zdieľa názor poslanca Petra Cengela o zrušení finančného transferu pre mestskú časť. "Nemyslím, že by bolo správne zrušiť transfer na mestskú časť Staré mesto, keďže ide o vyše desaťmiliónový balík určený na mestskú krytú plaváreň, ktorá slúži pre všetkých Košičanov. Skôr si myslím, že položka, o ktorej sa dá diskutovať, je to navýšenie o 50 Sk na obyvateľa. Diskusia určite bude aj na tému majetkového podielu mesta na plavárni, pretože mesto platí úver i prevádzku, ale vlastníkom je mestská časť," hovorí Laskovský.
Na otázku, či si nemyslí, že počínanie staromestskej samosprávy, v ktorej vedení sú členovia SDKÚ, robí zlé meno strane, Laskovský odpovedal: "Každopádne to nevrhá dobré svetlo na samosprávu ako takú. Nie som v mestských orgánoch SDKÚ, takže neviem, či sa tým zaoberali. Myslím, že by bolo potrebné hovoriť aj o tejto téme."
Poslanec Ján Frajt (SMER) si nemyslí, že Cengelovo riešenie, ako sa má mesto vysporiadať s neústale rastúcimi mimoriadnymi odmenami na Starom meste, je správne. "To, čo sa deje na Starom meste, ma rozčuľuje, no nemyslím, že silové riešenie je najlepšie. Podľa mňa by všetko vyriešilo jedno kvalitne spracované všeobecno-záväzné nariadenie o odmenách v mestských častiach, kde by boli jasne vymedzené pravidlá a strop a platilo by pre všetky mestské časti, aby sa nemohlo stať, že niekde si dajú 500 a inde 17-tisíc. Za také nariadenie by som určite hlasoval," hovorí Frajt, ktorý pripomína, že poslanci Starého mesta sú svojprávni dospelí ľudia a je na nich, či peniaze z mesta použijú na rozvoj mestskej časti alebo na svoje mimoriadne odmeny. "Tie im vo voľbách určite spočítajú voliči."
Najbližšie mestské zastupiteľstvo zasadá už 23. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári