čítania zákon o ich čiastočnom odškodnení. Opýtali sme sa chodcov v uliciach Košíc:
- Štát už odškodnil kde-koho, tak by mohol aj ľudí, ktorých oklamali nebankové subjekty. Vkladatelia nechceli nič zlé, len si trošku privyrobiť. Dnes je taký trend, prekvitá u nás západný biznis. Mám s tým skúsenosti, ja by som tak neriskoval.
Dušan I., dôchodca
- Nemyslím si, že by mal štát odškodniť ľudí, ktorí prišli o peniaze v nebankových subjektoch. Podľa mňa si mali rozmyslieť, kde vkladajú peniaze, a ako dokáže niekto získať také vysoké úroky.
Marián. G., podnikateľ
- Je to chyba štátu, že niečo také dopustil tým, že nekontroloval činnosť nebankových subjektov. Myslím si, že by mal takto oklamaných, najmä starších ľudí, ktorí nevedia vyžiť z dôchodku a chceli si tak prilepšiť, aspoň čiastočne odškodniť.
Mária S., detská sestra
- Čiastočné odškodnenie ľudí, ktorí prišli o peniaze vložené do nebankových subjektov, považujem za spravodlivé. V zásadnej miere by sa však na ňom mali podieľať ľudia, ktorí ich o ne pripravili. A najmä, mali by za to niesť zodpovednosť.
Martina
- S nebankovými subjektami ľudia nemali skúsenosti, možno preto uverili reklame a neboli dôslední v preverovaní firiem, ktorým zverili peniaze. Niektorí prišli o veľa, preto by mali byť odškodnení aspoň vo výške niekoľkých percent.
Lenka, pracovníčka banky
- Peniaze, ktoré rozkradli nebankové subjekty, zostali v štáte, preto je správne, aby odškodnil ľudí. Okrem toho si myslím, že tí, čo peniaze spreneverili, ich všetky nemohli minúť. Treba ich brať na zodpovednosť a pátrať, kde sú, ako s nimi naložili.
Ferdinand M., dôchodca
- Faktom je, že tí ľudia nesú zodpovednosť za to, komu zverili svoje peniaze. Išli do rizika. Na druhej strane boli oklamaní. Podľa mňa, ak sa nájdu peniaze, mohol by ich štát čiastočne odškodniť. Ale všetkých podľa jedného kľúča.
Dano
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári