Ak vás trápia časté nachladenia a kašel, nemusíte sa rovno pridať k Ľadovým medveďom. radšej vyskúšajte studenú sprchu
Na otužovanie sa ľahšie zvyká v mladosti, než v staršom veku
Podľa štatistík trpí každý Slovák nachladnutím s kašľom a nádchou priemerne dvakrát ročne. Najmä na jeseň a v zime sú na imunitný systém kvôli vlhkému počasiu a studeným teplotám kladené zvýšené požiadavky a počet nachladnutí stúpa. Jednou z možností, ako sa popasovať s nachladnutím, je aj otužovanie. Nemusíte sa rovno prihlásiť do klubu Ľadových medveďov a ponárať sa v zime do ľadovej vody, stačí ak sa nebudete báť studenej sprchy...
"Telesné otužovanie je proces, ktorý vedie k dokonalejšej obrane proti infekciám z nachladnutia. Pritom sa znižuje nielen miera infekcií, ale sa aj značne zlepšuje a urýchľuje priebeh ochorení," vysvetlil nám MUDr. Marián Palinský, lekár interného oddelenia Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura.
Otužovanie organizmu znamená privykanie na náhle zmeny teploty. Otužilí ľudia sa prispôsobia nízkej teplote aj keď pôsobí náhle a dlho. V čom však spočíva otužovanie organizmu? "Chlad pôsobí na cievy, ktoré sa účinkom chladu zúžia. Čím rýchlejšie sa cievy po ochladení vrátia do normálneho stavu, tým lepšie odolávajú účinkom nízkych teplôt. Práve otužovanie zvyšuje pohotovosť ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu."
Pri otužovaní nejde len o účinok na kožu a cievy, ale lokálne podráždenie chladom vyvolá celý rad zmien v našom tele. Najčastejšie ide o vplyv chladu na cievach nosnej sliznice. Normálna nosná sliznica je bariéra, v ktorej sa zadržiavajú baktérie a vírusy. Reakcia nosnej sliznice na chlad poruší túto obrannú reakciu a spôsobí ochorenie horných dýchacích ciest - ochorenie z prechladnutia. "Vplyvom otužovania sa zmenšuje táto reakcia na pôsobenie chladu, nosná sliznica si tak plní svoju funkciu bariéry a bráni ochoreniu."
Mamičky by si mali uvedomiť, že otužovať nestačí iba seba, ale s otužovaním treba začať so svojimi ratolesťami už v detstve a otužovať sa treba celý život. V mladosti sa na otužovanie ľahšie zvyká ako v staršom veku. Otužovať možno vodou alebo vzduchom, pričom vzduch s teplotou 14-20 stupňov už považujeme za svieži. "Je výhodné spájať vzdušný kúpeľ s pohybom na čerstvom vzduchu, cvičením či športovaním. Princíp vzdušného kúpeľa je v tom, že necháme pôsobiť na telo vzduch chladnejší ako je telo. A tento spôsob môžeme odporučiť podľa počasia aj malým deťom - kojencom."
Otužovať môžeme aj inou metódou a tou je voda. Je na to veľmi jednoduchá metóda. Začíname umývať najprv ruky ramená, tvár, krk až hornú polovicu tela a napokon celé telo. "Vodu ochladzujeme, ale nie drasticky a nie dlho, skončíme vlažnou vodou. Po osušení suchým uterákom nesmie byť človeku zima, musí sa cítiť príjemne, koža musí byť ružová. Jednoduchou formou je striedanie teplej a studenej sprchy, týmto dochádza k ´tréningu´ ciev a rýchlejšej reakcii na zmeny teploty."
Pri pravidelnom rannom striedavom sprchovaní by sa malo začínať teplou vodou teplou asi 40 stupňov. Po jednej minúte to zmeníme na asi 10-15 sekúnd na studenú vodu s teplotou asi 15-20 stupňov. Pritom by sa studenou vodou mali najprv osprchovať nohy odspodu nahor, vzápätí paže, hruď, brucho, šija a tvár. Potom vždy nasleduje teplá voda. Toto striedanie by malo prebiehať jeden až dvakrát za sprchovanie. Sprchovanie by sa malo ukončovať studenou vodou.
Extrémom, ktorý však asi nie každého láka, je ľadové kúpanie. Je to nezvyčajná, ale pri správnom aplikovaní veľmi účinná metóda na otuženie a posilnenie imunitného systému. Sezóna ľadových plavcov trvá od jesene do jari. V tomto čase chodia plávať raz až dvakrát do týždňa, po krátkom asi päťminútovom vytrvalostnom behu, na tri až päť minút do jazera. Efekty ľadového kúpania sú enormné - prekrvenie organizmu je povzbudené, krvný obeh je stabilizovaný a obranné sily imunitného systému sú aktivované. Po kúpeli si treba obliecť teplé veci, aby telo nezachladlo. Všeobecne by sa mali ľudia trpiaci na ochorenia srdca, krvného obehu alebo na ochorenia dýchacích orgánov, pred prvým ľadovým kúpeľom poradiť s lekárom. Pozor by si mali dať aj dámy, ktoré trpia chronickými zápalmi močových ciest či pohlavných orgánov. Inak je však otužovanie pre ženy rovnako prospešné ako pre mužov...
"Okrem otužovania celého tela môžeme otužovať napríklad nosohltan kloktaním stále chladnejšej vody. Pri otužovaní si treba uvedomiť, že musíme byť trpezliví a pomaly systematicky sa naučíme tento jednoduchý spôsob využívať k svojej spokojnosti a radosti, nižšej chorobnosti a zvýšenej výkonnosti," dodal M. Palinský.
Správna výživa výrazne zvyšuje imunitu
Smiech zlepšuj zdravie
Ak vás v zime pravidelne trápi plný nos a dusí vás kašeľ, nestačí si myslieť, že otužovanie všetko napraví. Aby sa váš organizmus aj v zime cítil čo najlepšie a odolával nástrahám, mali by ste tomu prispôsobiť aj váš jedálniček, zvýšiť pohyb na čerstvom vzduchu a vyhýbať sa stresom, prípadne sa dať zaočkovať.
Správna výživa významne prispieva k zachovaniu zdravej imunitnej ochrany. Ak v potrave dlhodobo chýbajú isté minerálne látky alebo vitamíny, silne sa znižuje schopnosť imunitného systému a náchylnosť na infekcie u postihnutého stúpa. Mali by ste dbať na to, aby boli vaše jedlá bohaté na železo (strukoviny, mäso, ryby, celozrné pečivo), zinok (strukoviny), selén (ryby, mäso, hríby, orechy) a najmä vitamíny. ´Céčko´ nájdete hlavne v ovocí a zelenine, vitamín E zase obsahujú orechy, mlieko či maslo. Vajcia, mlieko, rastlinné oleje či pečeň obsahujú zase veľa vitamínu A. Ak máte pocit, že sa vám nedarí dodať vášmu telu dostatok týchto vitamínov v strave, siahnite po mulitivitamínových tabletkách. Nemenej dôležité je aj prijímať dostatok tekutín a udržiavať tak vlhké sliznice, ktoré sa dokážu potom lepšie brániť.
Dostatočný zotavujúci spánok je pre zdravý imunitný systém taktiež veľmi dôležitý. Rovnako ako optimistický postoj k životu má priaznivé účinky na odolnú silu organizmu. Je známe, že smiech zvyšuje zdravie a blaho, a preto ho doprajte čo najviac!
Známy slovenský operný spevák Martin Babjak otužuje už vyše 12 rokov a raz týždenne si dopraje aj ľadový kúpeľ
Najstudenejšia voda, akú doteraz okúsil, mala 0,2 stupňa
Keď je reč o otužovaní a o priaznivých účinkoch studenej vody na náš imunitný systém, nemôžeme obísť Martina Babjaka, ktorého poznáme nielen ako známeho slovenského operného speváka, ale aj ako jedného z Ľadových medveďov - nadšencov, ktorí sa pravidelne a bez zaváhania ponárajú do mrazivo studenej vody...
Kedy ste začali s otužovaním?
- Otužujem už vyše dvanásť rokov a začal som kvôli tomu, že som proste chcel byť otužilý. Nedá sa povedať, že ma od vtedy obchádzajú všetky vírusy a bacily a vôbec nie som chorý... To určite nie, no cítim sa otužilejší a lepšie odolávam chladu.
Čo bolo takým impulzom preto, aby ste to skúsili?
- Mám jedného dobrého kamaráta, operného speváka - barytonistu Richarda Haana, ktorý teraz pôsobí v Prahe. On otužuje už vyše dvadsať sezón a dá sa povedať, že práve on ma na to nahovoril. On od mladosti športoval a otužovanie mu veľmi pomáhalo. Dokonca preplával kanál La Manche... Po tom ja však netúžim.
Ako ste s otužovaním začínali?
- Samozrejme, že postupne a malých krokoch. Nebolo by vôbec zdravé rovno vliezť do ľadovej vody... Takže som najprv začínal studenou sprchou a asi až po roku otužovania som sa rozhodol, že to skúsim s Ľadovými medveďmi a že si s nimi doprajem ľadový kúpeľ... Našiel som partiu takýchto ľudí, lebo oveľa lepšie je ísť do tej vody ešte s niekým - sám by to človek psychicky nezvládol, je lepšie sa ešte s niekým navzájom podporovať...
Pamätáte si na to, aké to bolo po prvý krát?
- Bolo to niečo príšerné. Šok. Na druhej strane to bol pre mňa veľmi obohacujúci zážitok a bol som na seba hrdý, keď som v studenej vode, v ktorej plávali kryhy, vydržal tri minúty. My otužilci radi vravíme - keď sa nás niekto pýta, prečo lezieme do tej studenej vody - že pre potešenie. Pre potešenie, ktoré máme vtedy, keď z tej vody vylezieme...
Ako často si v týchto dňoch doprajete ľadový kúpeľ?
- Snažím sa, aby to bolo raz do týždňa, lebo otužovanie si vyžaduje pravidelnosť a tých pár minút na to si vždy nájdem. Ja bývam vo Vajnoroch, kde sú štrkoviská, stačí aj trochu hlbší potok... Najstudenejšia voda, akú som doteraz okúsil, mala 0,2 stupňa Celzia.
Stalo sa vám, keď ste s otužovaním začínali, že ľudia vo vašom okolí takúto aktivitu operného speváka považovali doslova za hazardovanie?
- To viete, že áno, všetci sa tomu divili. Pre každého operného speváka je nočnou morou predstava, že zachrípne, prechladne a stratí hlas čo i len na pár dní... Musím však povedať, že mne sa ukázalo otužovanie ako veľmi dobrý krok, cítim sa odolnejší voči studenému počasiu, aj keď choroby ma neobchádzajú. Neraz sa mi aj stalo, že som ochorel po tom, čo som si doprial ľadový kúpeľ. Lenže aj to sa stáva a treba s tým rátať...
Proti nachladnutiu pomôže očkovanie
Nikdy nezabúdajte na dostatok pohybu
Zabúdať nesmiete ani na telesný pohyb, ktorý ukazuje pozitívne účinky na obranné sily tela. Rozhodujúci tu však nie je vrcholový športový výkon, ale pravidelná činnosť vo forme napríklad plávania, behu, bicyklovania alebo dlhších prechádzok na čerstvom vzduchu.
Vaše telo sa bude cítiť zdravo a ľahšie bude odlávať zlým vplyvom okolia, ak sa budete cítiť dobre, ak vás nebudú trápiť stresy a ak si doprajete dostatok zdravého spánku. Je totiž dokázané, že podnety, ktoré stres vyvolávajú, majú pri dlhotrvajúcom alebo nadmernom uvoľňovaní brzdiaci vplyv na imunitnú obranu. Naopak - vyhýbanie sa dlhodobo negatívne pôsobiacemu stresu priaznivo pôsobí na imunitnú obranu. Aby sme mohli lepšie zaobchádzať so záťažovými situáciami, môžme sa naučiť rôzne techniky uvoľňovania ako joga, alebo autogénny tréning.
Ďalšou z možností, ako bojovať s nachladnutím sú ochranné očkovania. Jedná o vyprovokovanú aktiváciu imunitného systému proti špeciálnym pôvodcom ochorení, pričom je využitá tá schopnosť organizmu, že pri kontakte s cudzími substanciami buduje imunitu.
Imunita však vydrží v tomto prípade väčšinou iba niekoľko mesiacov.
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári