Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Jarmila Hargašová-Lajčáková netuší, či ju viac energie stojí starať sa o malú Laru, alebo zvládať Vanesinu pubertu

Všetkým ženám vo vyššom veku vrelo doporučuje mať bábätkoObľúbená tvár televíznych obrazoviek, ktorá má v posledných rokoch za sebou veľa zmien -

Všetkým ženám vo vyššom veku vrelo doporučuje mať bábätko

Obľúbená tvár televíznych obrazoviek, ktorá má v posledných rokoch za sebou veľa zmien - vydala sa za diplomata Miroslava Lajčáka, odišla s ním na dva roky do Belehradu, porodila dcérku Laru a po návrate na Slovensko sa vrátila aj na televízne obrazovky. Športové noviny v Markíze ale vymenila za spravodajstvo vo verejnoprávnej STV. O všetkých týchto zmenách, ale aj o všeličom inom sa s nami J. Hargašová-Lajčáková porozprávala počas 6. reprezentačného plesu spločnosti U. S. Steel Košice, ktorý v Dome umenia nedávno spolu s kolegom Ľubom Bajaníkom moderovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Atmosféru v Košiciach si pochvaľovala, aj keď jej bolo ľúto, že tentoraz bola na plese pracovne a bez manžela. "Pre nás dvoch sú totiž plesy skvelou príležitosťou zatancovať si. Obaja tancujeme veľmi radi a inde ako na plesoch na to veru nemáme veľa príležitostí," prezradila J. Hargašová, ktorá je už zmierená s tým, že na podobných spoločenských príležitostiach jej manžel nedokáže prácu odložiť úplne bokom. "Potom spolu posedávame my manželky a klebetíme... Na žiadne ´babince´, kde by sme si naozaj poriadne s kamarátkami poklebetili, nemám čas. Som rada, že stíham prácu v rádiu, v televízii a popri tom deti. Keby mal deň 48 hodín, stále by som mala čo robiť..." J. Hargašová má totiž 13-ročnú dcéru Vanesu, s manželom Miroslavom 2-ročnú Laru a okrem toho ešte 18-ročnú Nikolu z prvého manželstva svojej polovičky...

Skryť Vypnúť reklamu

Celá rodinka má za sebou hektický rok. Vlani v januári sa definitívne vrátili z Belehradu, kde M. Lajčák pôsobil dva roky ako veľvyslanec. "V Bratislave sme teda museli prežiť veľké upratovanie, v Belehrade sa pobaliť do veľkých škatúľ a tu to zase vybaľovať... Vanesa popri tom robila rozdielové skúšky na škole v Bratislave, manžel sa hneď stal členom organizačného tímu summitu Bush-Putin, takže ten nám veľmi nepomáhal... Neskôr som ja začala pracovať v STV, manžel dostal na konci roka zaujímavé poverenie v Čiernej hore, kde trávi teraz veľa času... Dvoma slovami - nenudíme sa... Rok 2005 bol pre nás dosť hektický."

Návratu na Slovensko sa potešila

Aj keď bolo pred troma rokmi pre J. Hargašovú úplne prirodzené odísť za manželom do Belehradu, predsa len sa po dvoch rokoch potešila návratu domov. "Mám pocit, že s pribúdajúcim vekom som stále radšej a radšej doma a som viac viazaná na príbuzných. Hoci sme neboli až tak ďaleko a domov chodili pomerne často, veľmi som sa tešila, že po návrate budem s rodičmi a pri sestre. Tak ako má každý človek v istom období mladosti chuť vyletieť z rodinného hniezda a postaviť sa na vlastné nohy, tak čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že potrebujem rodičov..."

Skryť Vypnúť reklamu

Odísť zo Slovenska, od priateľov, známych ale aj od práce, v ktorej sa jej darilo, nebolo vôbec jednoduché aj napriek tomu, že nasledovala milovaného muža... "Vedeli sme však, že tam nejdeme do konca života, ale len na isté obdobie. Ja som však bola vo vysokom štádiu tehotenstva a bolo mi jasné, že rodiť budem v Srbsku. Prijímala som to so zmiešanými pocitmi... Nikoho som tam nepoznala, neovládala som jazyk, lebo aj keď je slovanský, predsa len je iný ako náš. Mala som však aj veľké očakávania - na mnohé veci som sa tešila. Priznám sa ale, že mnohých som sa bála - veď Vanesa tam mala začať chodiť do školy... Bolo to prvý krát, keď sme boli všetci pohromade. Bola to pre mňa rodinná výzva, či to všetko vôbec zvládnem. Netušila som, či sa mi bude dariť zvládať tri dievčatá - každé v inej vekovej kategórii, s inými potrebami. Bála som sa, či to všetko dokážem ´ukočírovať´. Dnes však musím zaklopať na drevo - bolo to fajn."

Okrem povinností maželky diplomata a čerstvej mamičky postavili okolnosti J. Hargašovú aj pred ďalšie problémy. "Bude to možno znieť smiešne, ale ja som nevedela variť vo veľkých hrncoch. Pred tým som varila pre seba a Vanesu a aj keď som navarila minimálne množstvo, tak sme to dojedali tri dni. Potom som zrazu zistila, že keď varím pre celú rodinu, tak aj keď mám pocit, že som navarila dosť, tak po obede nič nezvyšilo a ja som na večeru musela variť znovu... Okrem toho som mala pocit, že práčka ide 24 hodín v kuse, pri bábätku

sa naozaj nezastavila. Bol to dosť bláznivý kolotoč."

Štyri "baby" v dome a pri nich jeden chlap - to môže znamenať len dve možnosti. Buď je ten muž rozmaznávaný, alebo každá zo žien v domácnosti čaká, že ich bude on rozmaznávať... "Ja som z troch sestier a ešte k tomu u nás bývala aj babka, takže môj otec bol tiež v rovnakej situácii. Bol však nesmiernou autoritou a jemu stačilo na nás pozrieť a už sme stáli všetky v pozore... Myslím, že u nás je to podobne. Mirko je autorita pre každú z nás, dokonca aj pre tú najmenšiu - čo už je čo povedať... Na druhej strane je však doma on najväčšia hviezda. Všetky dcéry ale veľmi dobre vedia, ako na neho ´robiť oči´, keď niečo potrebujú a on zase vie, ako na ne... Ja som doma už vlastne iba do počtu a keď treba navariť a požehliť," posťažovala sa moderátorka s úsmevom.

Malá Lara všetko zmenila

Aj keď má toho dnes na starosti J. Hargašová oveľa viac než pred pár rokmi, je nanajvýš spokojná. "Ja teda neviem, či by som mohla, no ja by som všetkým ženám v takomto vyššom veku vrelo doporúčila mať bábätko. Tieto životné skúsenosti, ktoré ja s Larou v dnešných dňoch zbieram a čo všetko s ňou zažívam - to sa nedá ničím iným nahradiť a vôbec mi neprekáža, že dcéra od základu zmenila môj život. Žiadna kariéra nevyváži rodinu! Moje známe mi pred odochodom z televíznej obrazovky vraveli - si si istá, že odídeš? Veď z vrcholu sa ťažko odchádza. Ja som však vedela, že to urobím."

Kvôli rodine neváhala odísť z televízie Markíza a so sebou si vzala všetkých tých TOMov a OTOv, ktorých vďaka popularite získala. "Na počudovanie som vôbec nemala problém s tým, že som zrazu nebola na obrazovkách, že som nebola stredobodom pozornosti... Manžel mal dokonca pocit, že ma vytrhol zo spoločenského života a že mi to bude chýbať, tak sa pokúšal mi to vynahradiť. Stále ma niekde ťahal, pozýval ma na večeru do spoločnosti... Ja som mu na to vždy povedala - večeru pokojne navarím doma. Keď som si v obchode chcela kúpiť už štvrté tepláky, tak mi povedal - kúp si radšej nejaký kostým... Ja som si však plnými priehrštiami užívala rodinný život."

Naučila sa užívať si nie len všetky tie príjemné veci, ktoré so sebou rodina a hlavne malé bábätko prinášajú, ale aj prebdené noci. "Mám pocit, že Lara je vari na baterky, ktoré sa nikdy nevybijú... Od jej narodenia do teraz som sa naozaj nevyspala ani jednú noc - malá proste nespáva. Na druhej strane však je pre nás všetkým neuveriteľným zdrojom pozitívnej energie a mám pocit, že som pri bábätku omladla. Keď som sa vrátila z pôrodnice, nemohla som sa vyspať, mala som čierne kruhy pod očami. No s manželom sme si povedali, že si budeme užívať aj prebdené noci, pretože tieto chvíle rýchlo prejdú a nikdy sa už nevrátia..."

Keď sa J. Hargašová rozhodla vrátiť na televíznu obrazovku a späť do práce, chcela zvoľniť tempo a naskočiť do vlaku uháňajúceho menšou rýchlosťou... "Bolo mi jasné, že nechcem do konca života zostať ženou v domácnosti, no nechcela som na seba nabrať až toľko pracovných povinností, ako som mala pred tým. Chcela som mať čas venovať sa rodine. Vrátiť som sa však do práce chcela, do dôchodku mám predsa len ešte ďaleko... Navyše - štatút manželky diplomata mi nezabezpečuje vôbec nič - ani len nárok na dôchodok... Samozrejme, že som chcela pracovať, ale čím väčší je časový odstup od skončenia práce, tým je to väčší problém. Navyše je teraz na Slovensku taký ´boom´ zamieňania si novinárčiny za modeling. Na spravodajstve robia samé mladé krásne dievčatá a pre mňa bol aj preto návrat problematický..."

Okrem toho, že J. Hargašová vymenila Markízu za STV, zmenila športové noviny za spravodajstvo. "Nebolo to pre mňa vôbec jednoduché. V Markíze som bola vlastne ešte pred tým, než sa vôbec začalo vysielať a vtedy sme vôbec netušili, ako to celé dopadne. Keď človek stojí pri zrode niečoho, oveľa intenzívnejšie prežíva veci s tým spojené. Preto bol pre mňa odchod z tejto televízie veľmi ťažký. Na druhej strane som však mala pocit, že sa príliš veľa vecí zmenilo a v situácii, keď televízne vysielanie ´valcujú´ reality show, by sa pre mňa v Markíze ťažko hľadalo miestečko..." Istú chvíľu však bola predsa len J. Hargašová odhodlaná vrátiť sa späť do športových novín... "Rovnako som však mala pocit, že sa chcem niekam posunúť a keď som dostala ponuku na spravodajstvo v STV, mala som pred sebou ťažké rozhodovanie. Ľudia okolo mňa ma však ´pomkli´ do toho, aby som to vyskúšala."

Po odchode z Markízy si poplakala

Návrat J. Hargašovej na televízne obrazovky si nenechal ujsť ani bulvár, ktorý moderátorom športových novín na Markíze predpovedal rýchly koniec, ak sa Jarka vráti... "Keď sa to celé prevalilo do médií, tak mi začali vyvolávať kolegovia a chceli vedieť, že ako to vlastne so mnou bude. Keď už bolo jasné, že idem do STV, volal mi kolega, ktorý by práve mojim návratom do Markízy zrejme doplatil na môj príchod a prišiel by o prácu. Povedal mi, že je mu napriek tomu všetkému veľmi ľúto, že sa do Markízy nevrátim. Vtedy som sa rozplakala..."

Poľaviť v tempe pri práci moderátora nie je jednoduché, no J. Hargašová sa o to predsa len pokúša. "Rádio a ani televíziu neoklamem - keď mám vysielať, tak proste musím byť v práci a vysielať. Ale kedysi som spoločenské akcie moderovala takmer denne, naháňala som sa za prácou a robila som denne stovky kilometrov kvôli robote. Toto už dnes nerobím. Som ochotná prisľúbiť moderovnie takéhoto podujatia iba ak raz za mesiac a aj potom si s rodinou často povieme, že tie penize za to nestoja a viac nám záleží na tom, aby sme ako riadna rodina strávili spoločný víkend. Moje dcéry i manžel dosť ťažko znášajú, ak pracujem cez týždeň po večeroch a nenájdem si na nich čas ani cez víkend... Radšej si teda veľmi dobre rozmyslím, či takúto prácu vezmem."

Rodinné víkendy potom u Lajčákovcov vyzerajú veľmi prozaicky - ide sa na nákup, keď chladnička zíva prázdnotou, ak je dobré počasie tak na prechádzku a ak nie, tak do kina. "Bývame neďaleko pekného lesoparku, takže je kam ísť sa poprechádzať. A víkendy využívame aj na návštevy babičiek. Jednu máme realtívne blízko, len asi 100 kilometrov od Bratislavy, u nej sme častejšie. Tá druhá je až pri Starej Ľubovni, tam nechodíme až tak často. Švagra však máme v Poprade, takže často chodievame aj do Tatier a spoločné chvíle si naozaj užívame."

Počas Silvestra mal J. Hargašová dokonca to šťastie, že si po prvý krát od narodenia malej Lary mohla naplno vychutnať chvíle strávené len s manželom. "Urobili sme si náhradné medové týždne - deti sme nechali u babky. Boli to poriadne prázniny na kopaniciach so snehom a všetkým, čo k tomu patrí, takže nechceli ani ísť domov. Teraz je však manžel viac v Čiernej hore ako v Bratislave, takže si ho už tak veľmi nemám kedy užiť..."

Dcéry má teda na starosti viac-menej sama. "Nika je však už v Londýne v škole. Ťažko mi povedať, kto ma teraz stojí viac energie - či Vanesina puberta alebo malá Lara. Minule som si povzdychla - ´mám to ja ale život´ - lebo učiteľka v škôlke mi povedala, že Lara je v období vzdoru. A Vanesa je v puberte... Čo ja s tým teraz mám robiť?"

To, že sa mama i otec Vanesy, Nikoly i Lary obajavujú v televízii, na to si všetky tri dcéry zvykli. "Vanesa to pozná od detstva, tá je už absolútne nad vecou. Mala však také obdobia, keď televíziu ignorovala, lebo to brala ako niečo, čo jej kradne mamu... Teraz to vníma inak, väčšinou ma kritizuje a neraz mi povie - ´mama, dnes si mal v novinách fakt otrasné vlasy...´ Lara to ešte veľmi nevníma. Len pozrie na obrazovku a povie - aha mama a hrá sa ďalej. Sama som zvedavá, ako to bude vnímať neskôr," dodala J. Hargašová.

Dátum narodenia: 23. december 1966

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Trenčín

Rodinný stav: vydatá

Relax: rodina

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 2. Keď ekológia spája
 3. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 4. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 817
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 746
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 927
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 336
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 252
 6. Od Česka až po Jadran 3 970
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 101
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 849
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do kaviarne Towers nevidno.

Inšpekcia má odposluchy aj videozáznamy.


3 h
Zuzana Rehák Štefečeková na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet 37m
Logo podcastu Dobré ráno.

Za kyberšikanu hrozí až šesť rokov.


a 1 ďalší 2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop