Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

V štúdiu Phoenix vznikol videoklip, ktorý už onedlho odvysiela hudobná stanica VIVA, pripravuje sa aj klip pre MTV

Aby ochránili kamery pred pieskom, objednali špeciálne obaly až z USAMnoho videoklipov, ktoré určite veľmi dobre poznáte z rôznych televíznych

Aby ochránili kamery pred pieskom, objednali špeciálne obaly až z USA

Mnoho videoklipov, ktoré určite veľmi dobre poznáte z rôznych televíznych hitparád, vzniklo v košických štúdiách. Pred niekoľkými mesiacmi sme vám priblížili prácu štúdia Fly Fish, tentoraz sme sa stretli s producentom Mayom Hurajtom, ktorý nám porozprával zaujímavosti spojené s nakrúcaním videoklipov v štúdiu Phoenix.

Toto štúdiu existuje už viac ako päť rokov a spočiatku fungovalo len ako nahrávacie štúdio. "Od malička ma k tomu ťahalo, už na strednej škole som si nahral vlastnú platňu, preto som sa do toho pustil. Ako nahrávacie štúdio sme mali hneď od začiatku dobré referencie a nahrali sme desiatky albumov - so skupinami Clear, Nocadeň, Ears, P. S., s Emily, s Tweens... Mňa však vždy lákalo aj pracovať s obrazom a tak sme to skúsili. V roku 2002 vznikol vo Phoenixe prvý klip pre košického speváka Martina Kittnera," prezradil nám M. Hurajt. Najprv to bol vraj iba nezáväzný experiment, ktorý nabral na obrátkach a štúdio za dva roky nakrútilo 40 videoklipov...

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv štúdio nakrúcalo klipy pre interprétov, ktorým nahrávalo albumy. "Takto začala spolupráca s Tweens či Emily. Problém vyvstal vtedy, keď sa kvôli stanici Music Box začali robiť doslova na kolene nízkorozpočtové videoklipy. Nikto to však nerobí iba pre peniaze, každý chce, aby ten výsledok za niečo stál. Preto sme si po čase povedali, že nepôjdeme do hocičoho a budeme si vyberať. Prestali sme brať veci, ktoré by nevyzneli dobre, lebo na to neboli peniaze..."

Dnes už Phoenix nakrúca len vysokorozpočtové videoklipy, väčšinu času venuje tvorbe reklám. "V poslednej dobe to bol klip pre košickú kapelu Clear alebo pre česko-americký projekt Le Monde, onedlho nás čaká ešte nakrúcanie pre českú Veronu. Sú to všetko lukratívne projekty."

Skryť Vypnúť reklamu

Počas niekoľkých rokov sa na výrobe klipov vo Phoenixe podieľalo viacero režisérov, scenáristov i kameramanov. Spočiatku to bol Janko Dobranský, neskôr Tomáš Beličák či Jaro Vaľko. "Postupne sa kvalita našej roboty vyvýjala k lepšiemu. Ja vždy figurujem ako producent, za mnou prichádzajú interpréti s požiadavkou na klip a ja dávam dohromady tím ľudí, ktorí nakrúcanie zabezpečujú." Výrobou videoklipov by sa však firma asi ťažko uživila. "Preto väčšinu príjmov máme z výroby reklám a dnes robíme klipy naozaj iba ako hobby. Po istej dobe sa totiž každej takejto firme môže stať, že sa všetky klipy začínajú na seba podobať, aj zo strany kritiky si vypočuje svoje... Začali sme obmedzovať výrobu takzvaných béčkových a céčkových klipov a dnes ich už nerobíme."

Skryť Vypnúť reklamu

Učili sa na Košičanoch

Spočiatku sa štúdio učilo a skúsenosti zbieralo samozrejme v práci pre košických interprétov. Úplne prvý klip vznikol na skladbu Prečítaj list od M. Kittnera. "Nakrúcali sme na vlakovej stanici a ja som režíroval, nakrúcal i strihal... Pred tým sme Martinovi nahrávali album a ja sám som ho oslovil, či by to neskúsil s nami aj pri výrobe klipu. Vzhľadom na možnosti, ktoré sme mali, sa to celkom vydarilo a záujem okolia o ďalšie klipy bol taký, že sme sa rozhodli pustiť do robenia klipov naplno."

Aj posledný klip, ktorý doteraz Phoenix vyrobil, je tiež pre košického interpréta - pre kapelu Clear. "Nedá sa to s tým prvým ani len porovnať. Dnes robíme s niekoľkomiliónovou technikou a s veľkým štábom ľudí. Vtedy to celé bolo amatérske, ale učili sme sa..."

Výroba klipu ani zďaleka nazahŕňa iba samotné nakrúcanie. Začne sa výberom skladby, napísaním scenára a zabezpečením všetkého potrebného na to, aby sa počas dvoch, maximálne troch dní, stihlo s interprétom prípadne s hercami a komparzom nakrútiť, čo treba. Potom ešte prichádza na rad postprodukcia. "Každý deň, kedy sa nakrúca, je dosť drahý, takže je potrebné zariadiť čo najviac vecí dopredu. Dobré je to, že dnes si už nepotrebujeme prenajímať napríklad kamery, ale že zariadenia sú naše."

Jedným z najlukratívnejších produkcií pre Phoenix je určite výroba klipov pre českú kapelu Verona. "Naša spolupráca sa začala po tom, čo videli klip pre Emily, na výrobe ktorého sme využili grafickú postprodukciu, nakoľko máme virtuálny ateliér. Tanečné kapely inklinujú k takýmto typom klipov, takže nás oslovili. Pre nich sme robili už tri klipy, okrem iného sme aj v Egypte nakrúcali verziu pre nemeckú hudobnú stanicu VIVA."

Vedeli ako na Emily

Za tých niekoľko rokov spolupacovalo štúdio Phoenix s mnohými interprétmi - s poloamatérmi ale i profesionálmi. "Napríklad keď sme pre Emily nakrúcali úplne prvý klip, bola to mladá dievčina, ktorá nemala do vtedy nič spoločné so showbiznisom. My sme však postupne vedeli ako na ňu - šlo to čoraz lepšie a lepšie."

Pre sestry Nízlové - Twees - vznikli v Košiciach tiež dva klipy. "Boli to skladby Viem, že mi chýbaš a Skús škrtnúť zápalkou. Pri týchto dvoch dievčatách je vidno, že majú za sebou skúsenosti v showbiznise a s nimi sa nám naozaj veľmi dobre spolupracovalo. Dokonca si ich už nemýlim. Samozrejme, že každý z interprétov má aj svoje ´fanty´ a maniere, ale s profesionálmi sme žiadny taký problém nemali. Oni vedia, že sa majú jedoducho odovzdať režisérovi. Všetko musí fungovať a ani sa nepozastavujeme nad tým, že interprétovi nesmie chýbať jedlo či pitie. To je prirodzené... Keď sme napríklad s Veronou nakrúcali v 40 stupňových horúčavách, zvládli to - sú to bezpochyby profesionáli. S amatérmi je to ťažšie. Najmä ak ide o debutový klip, interprét o tom všetkom nemá ani len ´šajnu´..."

Pri výrobe klipov sa v košickom štúdiu zamerali na to, že interprét má spievať a ak treba, aby v klipe ktosi aj hral, tak nech je to herec. "Spolupracujeme s tunajšími hercami, naposledy to boli Juraj Zetyák, Szilárd Petrík či Alena Ďuránová. Osvedčilo sa nám to. Celkovo sa snažíme vyťažiť z toho najlepšieho, čo tu na východe máme - nie len čo sa týka hercov, ale aj krajiny, interiérov. Väčšinou je to tak, že interprét priletí za nami. Je to oveľa lacnejšie, ako keby sa sťahoval celý štáb, aj keď poslednú dobu točíme už viac v Prahe ako na východe"

Za posledné 2 roky sa v štúdiu Phoenix nakrútilo do 20 klipov. "Už dávno sme ubrali na kvantite a pridali na kvalite - nie je to robené ´na kolene´, techicky sme už na vysokej úrovni. S poslednými projektami, ktoré sme robili, by sme sa nemuseli hanbiť nikde na svete. Keď sme napríklad pre spomínaný projekt Le Monde nakrúcali klip, robili sme tak v septembri. Producent však chcel kvôli MTV dokrútku, ktorá mala byť taká istá - vonku a s rovnakými rekvizitami. Takže sa robila v podmienkach, keď vonku bolo o 15 stupňov menej, mrzlo a speváčka mala na sebe len tenké tričko... Ona to zvládla, no my sme sa obávali o techniku, lebo v mínusových teplotách kamera prestáva fungovať..."

Do podobnej situácie, keď zaúradovalo počasie, sa dostali pri výrobe klipu pre víťazov súťaže U. S. Steel Talent Night skupinu Good Fancy. "Nakrúcali sme v železničnom depe a bolo okolo nuly. Kamera nám ´haprovala´, pár krát sme záznam skontrolovali a všetko vyzeralo v poriadku. Keď sme však večer prišli do firmy a začali prezerať zábery, ukázalo sa, že nemáme nič... Celý ten ´cirkus´ sme museli zopakovať ešte raz."

Nízke teploty sú zákerné, dobrotu však nerobia ani horúčavy. "V Egypte pri nakrúcaní klipu pre Veronu sme museli konať rýchlo, lebo v tých teplotách sa nedalo pracovať. Navyše nám robil problémy piesok, ktorý bol všade. Aby sme si chránili techniku a hlavne kamery, obednali sme si špeciálne obaly priamo z USA."

Inak však počasie poslúchalo... "V tomto sme mali určite štastie. Veľakrát to vyšlo tak, že počasie sa umúdrilo presne vtedy, keď sme to potrebovali. Keď prišla Verona nakrúcať klip k skladbe Krásnej den, mal sa celý odohrávať za slnečného dňa a keď došli, v Košiciach bola hrozná búrka. Na druhý deň ráno však bol krásny sparný deň - presne aký sme potrebovali... Rovnako to bolo i pri dokrútke pre Le Monde - kým sme nakrúcali, bolo to v poriadku a tesne po tom prišla do Prahy kalamita..."

Nakrúcali aj z lietadla

Videoklip by mal byť originálny a zaujať diváka. Preto majú za sebou v štúdiu Phoenix aj napríklad nakrúcanie z lietadla. "Bol to klip pre českú speváčku Radanu - bývalú členku českej kapely Holky. Boli to doslova extrémne podmienky, lebo náš kameraman visel z lietadla a nakrúcal tak auto, v ktorom šla Radana. V zahraničí by sa to robilo s použitím vrtuľníka a so špeciálnym zariadením, ktoré by eliminovalo otrasy. My sme to museli riešiť rôznymi popruhmi, ktoré stabilizovali obraz..."

V Slovenskom raji zas našli ranč, v ktorom sa nakrúcal klip pre ´Tweensky´. "Tam sme sa vyhrali so svetlami... U nás je problém v tom, že si človek nemôže niekde v hale vystavať hocaký interiér a potom to zase rozobrať. Je to drahé... Musíme sa teda prispôsobovať tomu, čo máme k dispozícii. Preto aj u nás vznikol ateliér - máme zelenú virtuálnu miestnosť, v ktorej sa dá nakrútiť kadečo..."

Jeden z klipov pre kapelu P. S. vznikal dokonca v koprodukcii so Slovenskou poštou. "Dostali sme sa tak napríklad ku triediacej linke. Celý klip bol totiž o tom, že sme sledovali list, ktorý poslala na začiatku speváčka Magda, až kým nedošiel k adresátovi."

Aj keď má štáb všetko dopredu premyslené a pripravené, vždy sa môže hocičo prihodiť. "Keď sme napríklad robili klip pre Loba na jeho skladbu Suzanna, nakrúcali sme ju v rómskej osade. Bol tam komparz vari 60 či 70 ľudí, ktorých sme autobusami znášali na miesto, okrem toho tam bol štáb vrátane produkcie, vizážistiek a veľa miestnych ľudí. Bolo veľmi náročné celé to ustriehnuť. Keď je na ´pľaci´ pohromade tak veľa ľudí, stať sa môže hocičo a ľahko vznikne chaos..." Pre Loba sa vo Phoenixe nahrával i celý album a v tomto štúdiu nakrúcali na Obchodnej ulici v Bratislave a v jednom z košických klubov aj klip k jeho skladbe Ty si moja láska.

Realizačný štáb nezriedka na seba pri nakrúcaní klipov púta pozornosť. Kamery a prítomnosť nejakej hviezdy zo showbiznisového neba priťahuje zvedavcov... "Musím však povedať, že vždy to prebieha veľmi kultivovane, a tak sa mi zdá, že ľudia majú pred kamerami rešpekt. Samozrejme, že sa potom okolo krúti mnoho ľudí a musíme dávať pozor, lebo človek nikdy nevie, čo sa môže prihodiť. Ja som taký, že vždy čakám to najhoršie... Občas mi aj mnohí zo štábu vyčítajú, že robím s nervami. Ale mňa práve to doháňa ku kreativite. Inak je však na ´pľaci´ aj zábava a to, že ja si niekde v kúte popri tom ´nerváčim´, to nemusí nikoho zaujímať," prezradil na seba s úsmevom. "Môj režisér Tomi patrí medzi tých, ktorí s ľuďmi komunikujú len na báze humoru, takže na ´pľaci´ je často sranda. Je to o tom, aby bola pri výrobe dobrá nálada," dodal M. Hurajt.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 6. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 601
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 132
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 551
 4. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 506
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 413
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 328
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 216
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 645
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 369
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 1 971
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop