Korzár logo Korzár Košice

Cieľom zbraňovej amnestie je zníženie počtu nelegálne držaných zbraní i objasnenie niektorých trestných činov

Odovzdali starý samopal, signálnu pištoľ či guľovnicuMnoho ľudí má doma pušku či pištoľ, ktoré zdedili, našli alebo získali iným spôsobom, než

Odovzdali starý samopal, signálnu pištoľ či guľovnicu

Mnoho ľudí má doma pušku či pištoľ, ktoré zdedili, našli alebo získali iným spôsobom, než legálnou kúpou v obchode. Od apríla minulého roka majú vlastníci takýchto zbraní možnosť prihlásiť ich na polícii. Tzv. zbraňová amnestia umožnila takéto zbrane zlegalizovať v súlade so zákonom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlastniť zbraň bez zbrojného preukazu a preukazu zbrane je trestným činom, charakterizovaným ako nedovolené ozbrojovanie. Podľa Trestného zákona, platného od 1.1.2006, je trestná sadzba až 5 rokov odňatia slobody, v prípade veľkého počtu kusov alebo závažnejšieho spôsobu spáchania, je sadzba až trojnásobná. Preto ak občan zbraň odovzdá polícii, nemusí mať strach, či ho nejaký dobrák udá, lebo na zbraň dostane po určitom procese dostane "papiere". Musí tak urobiť do 14. apríla tohto roku, kedy zákon o zbraňovej amnestii stráca platnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Cieľom zbraňovej amnestie je zníženie počtu nelegálne držaných zbraní i uľahčenie identifikovania zbraní, ktoré boli použité pri páchaní trestnej činnosti," hovorí mjr. Jarečný. Odovzdané zbrane preskúmajú policajní experti z košického Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ, ktorí vypracúvajú odborné posudky, či s nimi nebol spáchaný trestný čin. Identifikujú druh, značku, model, kaliber i výrobné číslo zbrane, podľa ktorého môžu vypátrať pôvodného majiteľa. Pozorne otestujú hlaveň a bicie zariadenie, pretože môžu spôsobiť deštrukčný výstrel, zavedený vnútornými mikrokoróziami. Pri testovacej streľbe zachytávajú presnú podobu priestrelu a strely. Tie potom porovnávajú so strelami a nábojnicami nájdenými na miestach neobjasnených trestných činov. "Ak bude výsledok znaleckého posudku negatívny, môže občan požiadať o zaevidovanie zbrane. Ak o to nepožiada, zbraň pripadne do vlastníctva štátu," vysvetľuje tlačová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach, mjr. Mgr. Jana Demjanovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí ľudia sa možno obávajú prihlásiť zbraň z obavy, že s ňou bol možno spáchaný trestný čin, a oni by sa stali podozrivými. "Pokiaľ človek, ktorý prechováva doma zbraň, vie, že s ňou nič neurobil, nemá prečo mať obavy. Prave naopak. Ak zbraň niekde našiel (v lese, schovanú a pod.) a preukázalo by sa, že s ňou bol spáchaný trestný čin, môže prispieť k objasneniu takéhoto skutku," odkazuje váhavej verejnosti mjr. Jarečný.

Doteraz bolo v Košickom kraji v rámci zbraňovej amnestie odovzdaných 142 zbraní a nepreukázalo sa, že s niektorou bol spáchaný trestný čin. Väčšina z nich je z čias II. svetovej vojny a staršie. Veľa je takých, ktoré boli v minulosti používané na poľovné účely. "Kuriozitou bolo odovzdanie samopalu z prvej polovice 20. storočia, nemeckej signálnej pištole z II. svetovej vojny, či vojenskej guľovnice s rokom výroby 1905."

SkryťVypnúť reklamu

Treba pripomenúť, že prechovávanie starých zbraní z II. svetovej vojny je nebezpečnou záležitosťou, pretože dlhé roky neboli podrobované povinným pravidelným skúškam. Preto je určite výhodnejšie dať ich pozrieť odborníkom, aby nezabíjali aj po vyše 60 rokoch. "Sú prípady, kedy odovzdaná zbraň už nie je spôsobilá k streľbe a k bezpečnému používaniu. V takých prípadoch, po znaleckom skúmaní, odporúčame ich majiteľom zbraň odborne znehodnotiť. Takto znehodnotenú zbraň potom ich majitelia môžu vlastniť bez toho, aby potrebovali zbrojný preukaz. Myslím, že majitelia takúto možnosť vítajú," dodáva na záver mjr. Jarečný.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 186
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 747
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 554
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 890
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 736
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 379
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 668
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu