Najprv nosia zbraň na opasku, potom ju skladujú v skrini
Čoraz viac podnikateľov, ale nielen ich, pociťuje potrebu vlastniť zbraň. Vedie ich k tomu stúpajúca kriminalita a brutalita páchateľov, ale aj strach o bezpečnosť svoju, rodiny i majetku. Samozrejme, kúpa zbrane "od ruky" nie je riešením. Majiteľ nelegálne držanej pištole, či revolvera sa totiž vystavuje riziku trestného stíhania nielen jeho prípadným použitím, ale už aj vlastníctvom. Ako postupovať, aby sa mu vyhol, sme sa porozprávali s mjr. Mgr. Ľudovítom Jarečným z poriadkovej polície KR PZ v Košiciach.
Zbraňou sa môže zákonne brániť len ten, kto ju legálne vlastní na základe platného zbrojného preukazu (ZP). Môže ho získať občan, ktorý dovŕšil 21 rokov (v prípade športových a poľovných strelcov aj mladší), je bezúhonný, spoľahlivý a preukáže odbornú spôsobilosť i potrebu na držanie alebo nosenie zbrane. "Spoľahlivosť sa zisťuje z našich evidencií o priestupkoch, lustračných lístkov i z odpisu registra trestov," informuje mjr. Jarečný. "Základné útvary preverujú osobu a zistia k nej všetky iné skutočnosti. Takáto charakteristika sa vypracúva na každého adepta pre držanie zbrane."
Ak občan splní zákonom stanovené podmienky, dostane ZP, na základe ktorého môže zbraň vlastniť. Na jej nákup musí mať povolenie, ktoré vydáva príslušný útvar polície. Zaobstarať si však môže len povolené zbrane. Medzi ne patria pištole, revolvery a dlhé poľovnícke a športové zbrane. "Medzi zakázané patria zbrane strieľajúce dávkou, alebo také, ktorých vzhľad je upravený tak, aby vyzerali ako iný predmet. Na držanie zakázaných zbraní sa vzťahujú výnimky, väčšinou udeľované pre výkon povolania alebo kvôli zberateľským účelom."
Na zbrojnom preukaze, ktorý má platnosť 10 rokov, môže byť evidovaných niekoľko zbraní. Na každú polícia vydáva preukaz zbrane. Najväčšou skupinou ľudí vlastniacich zbraň sú poľovníci. "V tomto okruhu sú zahrnutí robotníci, podnikatelia i politici. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí majú zbraň na výkon povolania. Napríklad policajti, esbeéskari a vojaci. Potom sú to športoví strelci." V Košiciach je 5 477 držiteľov zbrojných preukazov a 6 822 zbraní. Kúpiť sa dajú v piatich špecializovaných obchodoch.
O ZP môže prísť človek, ktorý stratí bezúhonnosť a spoľahlivosť. "Aj ten, kto je pozbavený spôsobilosti na právne úkony. Na taký prípad odobratia preukazu sa nepamätám, aj keď niektorí držitelia by podľa mňa pozbavení spôsobilosti mali byť," konštatuje na základe skúsenosti z praxe mjr. Jarečný. Existujú totiž držitelia ZP liečení na psychiatrii s diagnózami, ktoré môžu byť pre človeka vlastniaceho zbraň a jeho okolie nebezpečné. "Sú ľudia, ktorí mali vydané ZP na osobnú ochranu, alebo na výkon povolania a postupom času a životných problémov sa z nich stali gembléri. Aby mohli hrať, rozpredali majetok a nelegálne aj zbraň. Potom nám nahlásili, že ju stratili, alebo im ju niekto ukradol. Takto sa mohla dostať do nepovolaných rúk."
Okrem legálne predaných a políciou evidovaných zbraní sa v Košiciach "pohybuje" aj množstvo nelegálnych pištolí a revolverov. Pochádzajú z arzenálu sovietskych vojsk, ktoré boli kedysi dislokované na našom území, alebo sa k nám dostali z východu či z Balkánu. Z času na čas sa niektorou z nich spácha trestný čin, alebo sa ich podarí zadržať pri domovej či inej prehliadke. Preto nás zaujímalo, aké má polícia vedomosti o získavaní nelegálnych zbraní a koľko ich v Košiciach môže byť. "O tom znalosti nemáme," odpovedal mjr. Jarečný. "Odhady sú nepresné, takže sa im vyvarujme."
Zbraň treba vedieť nielen správne používať, ale aj "skladovať". Na to sú špeciálne predpisy, ktoré manipuláciu so zbraňou upravujú. Majiteľ ju napríklad nemôže len tak nechať v aute, či doma v hornej zásuvke nočného stolíka. Zvlášť, ak je otcom či matkou "zvedavých" detí. Za nedbanlivé zaobchádzanie totiž hrozí priestupková pokuta až do 50 tisíc korún. U právnických osôb sú sankcie rádovo vyššie a môžu sa vyšplhať až do pol milióna.
Najväčší boom vo vydávaní zbrojných preukazov bol po vydaní zákona v roku 1993, ktorý zbrane sprístupnil širšej verejnosti, najmä po tom, čo sa prestali vyžadovať psychotesty u žiadateľov o vydanie ZP v polovici 90. rokov. "Ten prvotný záujem už opadá. Ľudia, ktorí si zbraň kúpili, ju najprv rok dva ´ponosili na opasku´. Potom zistili, že ich tam ťaží, preto ju na päť rokov uložili v skrini. Napokon usúdili, že ju majú zbytočne, preto sa ju rozhodli predať," zhrnul Mjr. Jarečný.
Andrea BOŽINOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári