Korzár logo Korzár Košice
Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Mesiac pred slávnostným otvorením multifunkčného krásavca finišujú v ňom robotníci od rána do večera

Kľúč od vysnívanej Steel Arény našli Košičania až o desať rokovKeď v jeseni pred desiatimi rokmi naveky zamkli starý zimák Ladislava Trojáka a

Kľúč od vysnívanej Steel Arény našli Košičania až o desať rokov

Keď v jeseni pred desiatimi rokmi naveky zamkli starý zimák Ladislava Trojáka a prakticky ho zrovnali so zemou, pod hŕbou kovového šrotu zostal zrejme aj kľúč, ktorým chceli o dva-tri rôčky odomknúť nový, moderný hokejový stánok. Trvalo to napokon celé desaťročie, ale kľúč sa predsa našiel. Otočia ním samotní Košičania i mnohí zvedavci z okolia, keď prídu v piatok 24. februára pred vstupnú bránu oceľového štadióna a spoločne zakričia: "Aréna, otvor sa!"

Skryť Vypnúť reklamu

Steel Arena, s podtitulom Košický štadión L. Trojáka, má síce trošku ďaleko od veľkolepej Sazka Arény v Prahe, helsinskej Hartwall Areny či štokholmského Globenu, ničím sa nepodobá ani zámorským hokejovým svätostánkom, ale na slovenské pomery je to paráda. Teda, ešte len bude, pretože za mesiac, kým sa diváci prvý raz usadia na jej modrých sedačkách, čaká ešte tých čo ju dávajú do pucu poriadna fuška. Posledné dva mesiace je vnútri deň čo deň približne tristo robotníkov, niektoré profesie vyhlásili aj 24-hodinovú pracovnú prevádzku, v interiéri, ale aj vonku, sa maká prakticky nepretržite, či je piatok alebo sviatok, lebo deň "D" je tu, ani sa nenazdáme.

Hrali sme na najmenšom, budeme na najväčšom

Najskôr to najpodstatnejšie, nový športový stánok predčí svojou kapacitou všetky hokejové štadióny na Slovensku, So sedačkami na tribúnach a miestami v lóžach a 40-tich sky boxoch, ktoré sú po obvode celého štadióna, by mal mať okrúhlych 9000. Aký to rozdiel od skleneného kvádra v Čermeli, kde sa zmestilo sotva dvetisíc, zväčša stojacich a mrznúcich divákov. Pravda, pri multifunkčnom využití haly na koncerty, či iné športové podujatia, bude kapacita kolísať. "Technicky je vybavená tak, že na ľad môžeme veľmi rýchlo položiť i palubovku," hovorí Anton Jura, viceprezident U.S. Steel Košice i Občianskeho združenia Košická Aréna. "Takže v máji alebo júni sa môže využívať na koncerty." A trebárs aj na basketbalové zápasy. Celkom tak, ako sa v zámorí delí o haly NHL s NBA. Ale to je ešte len hudba budúcnosti...

Skryť Vypnúť reklamu

Na kocke možno aj zápas olympijského turnaja

V halách za morom je už roky samozrejmosťou aj veľkoplošná informačná "kocka", tá naša stála bagateľ, "iba" 34 miliónov korún, na každej zo štyroch strán bude veľká plazmová obrazovka s rozmermi 2,5 krát 3,5 metra, kde si diváci môžu pozrieť zábery z ľadovej plochy, vychutnať opakovačky gólov, či rôzne animácie. Prvou skúškou jej kvalít bude už slávnostné otvorenie Steel Areny. "Keďže sa uskutoční v priebehu Zimných olympijských hier v Turíne a v plnom prúde bude aj hokejový turnaj, mysleli sme aj na to. Keď budú 24. februára v akcii aj naši hokejisti a budú hrať zápas v čase programu v našej aréne, diváci si ho budú môcť na kocke pozrieť," tvrdí prezident HC Košice Ľubomír Veme, že otvorenie Steel Areny nepripraví fanúšikov hokeja ani o zážitky z olympijského turnaja.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď v čase našej "inšpekcie" vo vnútri košického hokejového chrámu sa nám parilo z úst od chladu, ktorý v ňom panoval, v čase otvorenia opony už bude fungovať aj klimatizácia, ktorá dokáže "vykúriť" divácke priestory na príjemných devätnásť stupňov, takže nemusíte mať obavy, že vám bude pod zadkom mrznúť. Z každého miestečka, aj vysoko pod stropom haly, je na ľad dobrý výhľad, no trošku netradičná je strmosť horného obvodu tribún, ktoré sa preto nezaobídu bez ochranného bezpečnostného zábradlia. Do útrob pod oceľovými tribúnami sa zmestilo dvanásť hráčskych kabín. Prirodzene, najkomfortnejšiu, i najväčšiu, bude mať áčko HC Košice, s priľahlou posilňovňou i regeneračnou linkou, o miestnostiach pre trénerov a masérov ani nevraviac. Tá, a štyri ďalšie šatne budú dokončené a plne vybavené nábytkom a zariadením už v deň slávnostného otvorenia.

Na tréningovú halu ešte päťdesiat miliónov

Prirodzene, komfortnejšie by sa mali v novučičkej Steel Arene cítiť aj tí, ktorí sa budú starať o atmosféru hokejových zápasov - diváci. Príjemná klíma by bola málo, architekti modernej stavby zakomponovali do jej priestorov aj reštauráciu a niekoľko bufetov, kde sa návštevníci budú môcť občerstviť, či už prídu na hokejový duel, alebo budú trebárs čakať na svoje ratolesti, kým skončia tréning vo vedľajšej, tréningovej hale. Pravda, tá je až v druhotnom pláne výstavby Steel Areny a nejaký miliónik, ako aj na rekonštrukciu Club hotela, či rozšírenie parkovacích kapacít, ešte na to padne.

Tréningová hala vyrastie na južnom konci hlavnej arény a bude s ňou spojená tunelom. Výhľad na jej ľad budú mať aj návštevníci reštaurácie. Priestory za južnou stranou arény medzi Jánošíkovou ulicou a Moldavskou cestou sa čochvíľa zmenia na nepoznanie. Za tréningovou halou vyrastie, či pôjde skôr do hĺbky, parkovací dom. "Prakticky z nulovej úrovne tri až štyri podlažia pod zem. Tých päťsto miest by malo stačiť," presvedčený je Anton Jura, že postupne sa podarí vyriešiť aj tento, nemenej dôležitý problém. Pozemok, dvetisíc štvorákov, dostala Steel Aréna od mesta grátis, o tých cca päťdesiat miliónov korún sa ešte treba nejako postarať. A netreba zabudnúť na ďalších 50 miliónov, ktoré "spapá" Ale čože je to už oproti tým 502,5 miliónom, ktoré sa doteraz na dostavbe preinvestovali?

Ligisti sa nasťahujú skôr

Deň a heslo, keď zaznie dlho očakávané "Aréna, otvor sa!" prirodzene neplatí pre jej nových a najdôležitejších nájomníkov, ligových hokejistov HC Košice ("Forma podnájmu je najideálnejšie riešenie. Steel Arénu budú počas celej sezóny využívať na tréningy a zápasy všetky naše tímy, počnúc seniorským až po žiacke," vysvetľuje A. Jura), ktorí sa do novotou voňajúcich priestorov nasťahujú už skôr, len čo sa vrátia z tatranského sústredenia, ktoré im umožní olympijská prestávka. A symbolickú ryhu na čerstvo namrazenej ľadovej ploche urobí prvá korčuľa už 19. februára, keď tréneri naplánovali v Steel Aréne úvodný tréning. Naostro ju Košičania otestujú až 3. marca, v prvom ligovom zápase na vlastnom ľade so Zvolenom. Po ubytovaní v novom domove si ešte odskočia na dva prípravné zápasy do Vsetína a Zlína a po olympiáde pocestujú aj na extraligový duel do Skalice. A budú sa tešiť na Zvolen a prvé góly v novej aréne.

V tom dueli, ako aj v rozlúčkovom zápase so skleníkom (5. februára s Martinom), ako sme avizovali už dávnejšie, vykorčuľujú na ľad v retro dresoch, ktoré budú spomienkou na slávne časy minulé. A farby, v ktorých košický hokej dosiahol najväčšie úspechy. "Päť titulov, dva federálne a tri slovenské," pripomína Ľubomír Veme. "Tieto dresy budú v Steel Aréne vyvesené počas jej slávnostného otvorenia. Aj dres Lasislava Trojáka." Muža, po ktorom bola pomenovaná staručká stodola i nový oceľový kolos, prvého hráča národného mužstva pôvodom z Košíc, ktorý pred polstoročím zahynul pri leteckom nešťastí kdesi nad La Manchom.

Synchronizované krasokorčuliarky i hokejoví pamätníci

Keď sme už pri slávnostnom otvorení, to bude veľkolepé, ako sa na takúto udalosť patrí. Jeho režisérom je, pre nás neznámy, zato v tejto brandži vyhľadávaný, Čech Michal Caban. Jeho rukopis už poznajú aj organizátori chýrneho medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch a dolu hlavou nad ľadom visiaci rozhodcovia počas otváracieho ceremoniálu hokejových majstrovstiev sveta v Prahe pred dvoma rokmi bol tiež jeho nápad. "Takú laserovú šou Slovensko ešte nezažilo," sám tvrdí, že onen februárový večer dlho zostane v pamäti prvých návštevníkov Steel Arény. "Bude to kombinácia svetelného, hudobného a tanečného umenia. Veľa si sľubujem aj od vystúpenia tímu synchronizovaného korčuľovania USK Olymp Praha, jedného z dvoch takýchto klubov v Česku. Som presvedčený, že to na slovenských divákov zapôsobí, keďže tu sa synchronizovanú korčuľovanie ešte neujalo."

Treba spomenúť aj hviezdy z plagátu, ktoré za istý honorár určite tiež prispejú ku skvelej atmosfére piatkového podvečera - IMT Smile, Peha, Tam tam orchestra, olympijský medailista zo Sarajeva, krasokorčuliar Jozef Sabovčík, i moderári programu Martin Dejdar a Peter Kočiš. No k vrcholom bude jednoznačne patriť zápas hokejových legiend niekdajších VSŽ a pražskej Sparty. Kto by si nepamätal tie mená, veď Košičania a mužstvo s veľkým "S" na prsiach sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia neúprosne o ligové tituly bili. Zaspomínať si na tie časy príde Jiří Hrdina, Pavel Richter či David Volek, z Košičanov sa do sviatočného dresu oblečie Igor Liba, Vincent Lukáč, Miroslav Ihnačák i Ján Vodila. Ale určite to bude o inom, ako kedysi v staručkej "stodole"...

Celá tá sláva sa oficiálne začína o 17. hodine, ale organizátori upozorňujú divákov, aby nechodili na štadión na poslednú chvíľu, vzhľadom na neznalosť prostredia totiž môže trvať dlhšie, kým si každý to svoje miesto v hľadisku nájde. Deväťtisíc divákov ešte žiadna hala na Slovensku nevítala...

Bohuš MATIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 4. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 7. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 9. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 10. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 715
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 426
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 183
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 963
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 918
 6. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 3 787
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 510
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 565
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 317
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 249
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár počas tlačovej besedy.

So synom si založili advokátsku kanceláriu.


13 h
Slovenský dvojkajak v zložení Samuel Baláž (vpredu), Adam Botek.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet a 1 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop