ktorá má desaťročnú bradu a štyroch aktérov. Peňažné, namiesto podmienečných trestov si Ján L., Vojtech A., Zoltán K. a Gabriel K. vyslúžili za obmedzovanie osobnej slobody formou spolupáchateľstva, pričom prví traja sa ho dopustili v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví.
Ide o skutok z 12. októbra 1996, ktorý sa odohral na križovatke ciest do Čiernej nad Tisou a Veľkých Kapušian. Kvarteto mužov spolu s ďalšími osobami tam okolo 21.30 hod. prinútilo Milana Cs., ktorý sedel za volantom Fordu Scorpio, zastaviť. S použitím násilia a pod hrozbou použitia pištole ho spolu so spolujazdcami Jánom S. a Karolom Sz. prinútili presadnúť do ich áut. Odviezli ich do areálu kúpaliska v Kráľovskom Chlmci. Zatiaľ čo Gabriel K. dvoch "zajatcov" strážil, trio spoluobžalovaných s ďalším mužom fyzicky napadlo Karola Sz. Kopali do neho, bili ho päsťami aj pažbou pištole.
Spôsobili mu tržnozmliaždenú ranu na čele, otras mozgu, krvnú podliatinu v okolí ľavého oka, pomliaždenie steny hrudníka aj pravej obličky. Uvedené zranenia si vyžiadali štvortýždňovú práceneschopnosť napadnutého muža. Po bitke ho prinútili ľahnúť si do kufra mercedesu, ktorý patril obžalovanému Jánovi L. Počas jazdy sa však Karolovi Sz. podarilo otvoriť kufor, vyskočiť a ujsť.
Obžalovaní popreli spáchanie uvedeného činu. "Bol som v bare Panda v Kráľovskom Chlmci. Môžu to potvrdiť moji známi, ktorí ma tam videli," tvrdili unisono Vojtech A. a Zoltán K.
"V kritickom čase som bol v Čiernej nad Tisou," tvrdil Ján L. a dodal, že na návšteve u priateľky sa zdržal do skorých ranných hodín...
Gabriel K. potvrdil len to, že sa v kritický večer zdržiaval v bare Panda. "Boli sme tam všetci, len Ján L. okolo trištvrte na deväť odišiel a už sa nevrátil," dodal obžalovaný.
Z výpovede Karola Sz. vyplynulo, že problémy, ktoré mal v súvislosti s už nebohým Júliusom T. a skupinou okolo neho, mali korene v roku 1993. Vtedy došlo k prvému incidentu medzi Júliusom T. a Petrom M. Podrobne opísal priebeh žalovanej udalosti. Zdôraznil, že jeho auto, v ktorom sa viezol s Milanom Cs. a Jánom S., zastavili vozidlá ľudí zo skupiny Júliusa T., vrátane obžalovaných. Po bitke a naložení do kufra sa mu podarilo vyskočiť z auta, v ktorom ho niekam viezli, a s pomocou istého človeka sa dostal na políciu, kde oznámil, čo sa stalo.
Dôvodom "nakladačky", ktorú dostal, bola jeho výpoveď na Krajskom úrade vyšetrovania PZ v Košiciach, korú urobil v máji 1996. A to v súvislosti s trestnou vecou, z ktorej bol obvinený Július T. a on vypovedal ako svedok v jeho neprospech. Išlo o muža označovaného za bossa gangu, ktorý v uvedenom teritóriu súperil o moc s konkurenčnou skupinou, na čele ktorej stál Pavol M. K tomu sa žiada dodať, že obidvaja údajní šéfovia sú už nebohí.
V júni lanského roka Okresný súd v Trebišove uznal štvorlístok obžalovaných vinnými z uvedeného trestného činu. Jánovi L., Vojtechovi A. a Zoltánovi K. uložil úhrnné tresty po 12 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu v trvaní dvoch rokov a Gabrielovi K. 9 mesiacov s odkladom na jeden a pol roka.
Všetci štyria obžalovaní sa proti verdiktu odvolali s tým, že prvostupňový súd sa nedostatočne vysporiadal s vyhodnotením dôkazov. Teda, že rozhodnutie o ich vine oprel len o výpoveď poškodeného a neprihliadol na výpovede svedkov svedčiacich v ich propech. Mali za to, že ich vina nebola jednoznačne, bez akýchkoľvek pochybností preukázaná a v zmysle právnickej zásady "v pochybnostiach v prospech obžalovaného" prostredníctvom obhajkyne žiadali o zrušenie rozsudku a oslobodenie spod obžaloby prokurátora. Ten však zastával názor, že rozhodnutie okresného súdu je zákonné a správne.
"Vážený senát, od skutku, ktorý sme nespáchali, uplynulo už 10 rokov. Jeho vyšetrovanie a obžaloba boli vykonštruované. Médiá vytvorili fámu akýchsi dvoch súperiacich skupín. Všetko bolo nafúknuté. Boli sme považovaní za podsvetie. Nie je to pravda. Na základe toho však došlo k tomu, že Sz., ktorého niekto zbil, uviedol mená ľudí, ktorých autá videl pred barom. Každý, kto ho pozná, vie, že mu nemožno veriť. Je to najhľadanejší človek na Slovensku... Aby som mal pokoj, musel som sa odsťahovať z Kráľovského Chlmca do Nitry. Odvtedy vediem normálny život," uviedol pred odvolacím senátom Ján L.
V podobnom duchu, poukazujúc na to, že počas uplynulých 10 rokov viedli bezúhonný život, sa vyjadrili aj zvyšní traja obžalovaní.
Odvolací senát po preskúmaní napadnutého verdiktu dospel k záveru, že o vine obžalovaných nie sú žiadne pochybnosti, resp. že okresný súd rozhodol správne. Vzhľadom na odstup času, teda že za posledných 10 rokov sa ani jeden z nich nedopustil žiadnej trestnej činnosti, uložil im menej prísne, hore uvedené peňažné tresty. Pre prípad, že by ich nezaplatili, dostali aj náhradný trest, 3 mesiace nepodmienečne.
Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári