Košice Kanadská banská spoločnosť Tournigan Gold Corporation, stopercentný vlastník firmy Kremnica Gold, chce ťažiť na Slovensku okrem zlata aj urán. Enormný záujem má najmä o ložisko uránovej rudy na Jahodnej, necelých sedem kilometrov od Košíc.
Koncom minulého roka nechali Kanaďania urobiť v lokalite Kurišková tri skúšobné vrty. Analýza vzoriek potvrdila okrem relatívne vysokej koncentrácie uránu aj prítomnosť molybdénu.
Ložisko zmapovali pred dvadsiatimi rokmi pracovníci štátneho podniku Uránový prieskum. Zásoby rudy, z ktorej sa vyrába základná surovina pre atómové elektrárne, vyčíslili na približne 2,3 milióna tony. Ložisko má podľa prepočtov pri minuloročných cenách uránu na svetových trhoch hodnotu okolo 7 miliárd korún.
Ako uviedol konateľ spoločnosti Kremnica Gold Boris Bartalský, výsledky analýzy vzoriek z vrtov chceli porovnať s údajmi geologického prieskumu ložiska z uplynulých rokov. „Overovali sme predchádzajúce vrty, pretože neboli k dispozícii duplikáty vzoriek. Potvrdila sa mineralizácia horniny. Okrem uránu sme zistili aj dosť vysoké hodnoty molybdénu."
Bartalský je vo vyjadreniach opatrný. Podľa jeho názoru zásoby uránovej a molybdénovej rudy sú podstatne nižšie, ako sa predpokladalo. „Posledné prepočty ukazujú, že v ložisku môže byť približne polovica z uvádzaného množstva, teda asi 1,3 milióna tony."
Konateľ Kremnica Gold nesúhlasí s vyčíslenou hodnotou ložiska. „Nachádza sa v hĺbke od 250 do 750 metrov pod povrchom. Náklady na ťažbu môžu byť vyššie, ako hodnota samotnej rudy, ktorú vyčíslil ktosi od stola. Je otázne, či sa vôbec oplatí pustiť sa do toho. Charakter ložiska umožňuje jedine hlbinnú ťažbu. Sú to obrovské náklady, nevyhnutný je ďalší geologický prieskum."
Firma už podala žiadosť o vyjadrenie k návrhu na určenie dobývacieho priestoru. „My investujeme súkromné peniaze do prieskumu ložiska, ktoré je vo vlastníctve štátu. Tým vlastne zhodnocujeme toto územie. Je prirodzené, že sa snažíme investíciu legislatívne ošetriť."
Podľa právnika Jozefa Šuchtu, ktorý sa o problematiku zajíma, určenie dobývacieho priestoru je jednou z podmienok, aby záujemca dostal súhlas na otvorenie ťažby. „Obvodný banský úrad už v roku 1997 vydal rozhodnutie o určení chráneného ložiskového územia. Aby spoločnosť mohla začať ťažiť, potrebuje ešte rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru. Keď splní tieto dve podmienky, stačí, aby dostala súhlas na 'prenájom' ložiska," hovorí Šuchta.
Ako uviedol, podľa banského zákona môže banský úrad určiť dobývací priestor len na základe kladného stanoviska orgánu ochrany prírody a príslušného stavebného úradu. „Keď nebudú výhrady, je veľmi pravdepodobné, že spoločnosť dostane aj povolenie na ťažbu."
Podľa územného plánu sa v okolí Jahodnej nepočíta s ťažbou nerastných surovín. „Je určená na rekreačné účely. Keby to chceli zmeniť, mesto by muselo zrejme zmeniť aj územný plán," uviedol Šuchta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári