stanovisko.
„Určenie dobývacieho priestoru ešte neznamená, že sa tam začne ťažiť," povedal vedúci odboru ochrany prírody a krajiny Milan Murín. Ako uviedol, netreba robiť zbytočný poplach. „Celý proces môže trvať desiatky rokov. A je otázne, či sa vôbec začne ťažiť."
Ako uviedol, úrad nedisponuje informáciami, či sa ložisko nachádza na území európskeho významu Natura 2000, na ktoré sa vzťahuje prísne pravidlá ochrany prírody. „Nemáme podrobné mapy. Nevieme, ktorý stupeň ochrany tam platí. Ale keď sa zistí, že dobývací priestor zasahuje do tohto územia, o tú časť ho zmenšíme."
Podľa Murína vyjadrenie úradu je predbežné, a v rámci konania ho má právo zmeniť. Pripustil, že keď dobývací priestor zasahuje do územia európskeho významu, „nebýva zvykom, aby sme v takom prípade dali súhlas".
Na otázku, či by súhlasil s ťažbou uránu v bezprostrednej blízkosti mesta ako občan, nie ako úradník, odpovedal: „Z pohľadu tvorby pracovných miest by bolo otvorenie bane pre mesto pozitívne. Ako Košičan by som ale nesúhlasil, keby sa ruda mala spracovávať u nás. Samozrejme, nebol by som rád, keby v tejto súvislosti niekto oprášil projekt výstavby atómovej elektrárne v Kecerovských Pekľanoch."
Odbor územného plánovania Úradu Košického samosprávneho kraja vydal na rozdiel od štátnej ochrany prírody k návrhu záporné stanovisko. Čaká sa ešte na vyjadrenie mesta Košice, ktoré je vlastníkom lesov, kde sa ložisko nachádza.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári