Košiciach za jeho šéfovania vznikli tri samostatné ústavy (srdcovo-cievny, onkologický a nukleárny inštitút), spojili sa dve fakultné nemocnice a pediatrické pracoviská vytvorili detskú fakultnú nemocnicu. Zdravotnícke zriadenia sa postupne technicky dovybavili a pripravujú sa na transformáciu. V tomto smere je reforma na konci, avšak bez humanizácie zdravotníctva by nebola úplná.
"Pred dvoma rokmi sme vyhlásili akciu Guľový blesk a dnes je jasné, ako budú vyzerať jednotlivé zariadenia. Košické zdravotníctvo je v technologickom a priestorovom ponímaní na konci tejto cesty, teraz sa od neho ešte čaká kvalitnejší a humánnejší prístup k pacientovi," zdôraznil R. Zajac, podľa ktorého je potrebné zmeniť myslenie zdravotníckych pracovníkov, aby sa správali k pacientom citlivejšie a slušnejšie. Reforma totiž nemôže mať iba podobu paragrafov, ale aj humanizácie vzťahov. Namieste je nielen skvalitňovanie služieb (či už budovaním príjemnejších izieb alebo čakární), ale aj posilňovanie vzájomnej dôvery vo vzťahu zdravotník - pacient.
Vďaka záujmu a šikovnosti ľudí sa na východe podľa ministra podarilo urobiť viac, ako kdekoľvek inde na Slovensku. Košické zdravotníctvo má dobré základy, na ktorých sa dá stavať, pričom zvyšovanie konkurencieschopnosti musí ísť cestou spríjemňovania prostredia a ľudského prístupu k pacientovi.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári