Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

Šéf južanského podniku "pustil" biznis na Blšáku firme manželky

Košice - Časť Blšáku, ktorého prevádzka vyrobila vlani zisk okolo 4 miliónov korún, má od januára nového nájomcu. Mestský futbalový klub (MFK)

Košice, a. s., vlastník pozemkov pod približne 80 percentami rozlohy Blšáku, sa totiž koncom decembra nedohodol na obnovení prenájmu s dovtedajším nájomcom celého trhoviska, eseročkou mestskej časti Juh Miestnym podnikom služieb (MPS) Košice. Novým nájomcom pozemkov MFK a tým pádom aj majiteľom 80 percent tržieb, ktoré minulý rok dosiahli 24 miliónov, sa stala súkromná firma TRI IX, s. r. o. Zaujímavé pritom je, že jedným z dvoch spoločníkov a konateľov nového nájomcu, TRI IX, je práve Eva Michalusová, manželka konateľa bývalého nájomcu, MPS, Miroslava Michalusa. TRI IX sa vzápätí dohodol s MPS, že ten bude spravovať trhovisko a TRI IX mu za to zaplatí.

Skryť Vypnúť reklamu

MFK je akciovka s 50-percentným podielom mesta, ktoré do nej vlani pri jej založení okrem finančného vkladu vložilo za korunu lukratívne pozemky pod Blšákom na plánovanú výstavbu štadióna. Dôvodom nedávnej zmeny nájomcu bolo, že MFK chcel od tohto roka zvýšiť MPS jeho dovtedajšie zhruba 5-miliónové ročné nájomné, aby z pozemkov vytĺkol čo najvyšší príjem pre chod futbalového klubu. Ale MPS ponúkol len 5 miliónov, čo sa však MFK málilo, podľa Michalusa totiž futbalisti žiadali až dvojnásobok.

Potom sa však, ako nám povedal generálny manažér MFK Tibor Snak, bez verejnej súťaže na základe tipu od šéfa MPS skontaktovali s TRI IX. Konateľ TRI IX Marián Kacvinský ponúkol MFK 9 miliónov, čiže o 4 milióny viac než MPS, predstavenstvo MFK súhlasilo a tľapli si na dobu neurčitú s polročnou výpovednou lehotou. "Ďalej sme už nehľadali, lebo sotva by nám dal niekto viac," tvrdí Snak.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový nájomca, TRI IX, sa následne dohodol s bývalým nájomcom, MPS, na výkone správy ich časti trhoviska. Za to TRI IX zaplatí južanskej firme asi 6 miliónov ročne. O dohode o správe medzi MPS a TRI IX ani o tom, že za TRI IX stojí Michalusova manželka, Snak podľa vlastných slov nevedel a dozvedel sa to až od nás.

MPS ostalo v prenájme zvyšných okolo 20 percent trhoviska vo vlastníctve mesta a Juhu, a teda aj asi 20 percent tržieb. Južanský podnik však podľa tvrdenia Michalusa príde tento rok o takmer celý svoj zisk z trhoviska. Práve ním MPS v minulosti vykrýval všetky ostatné stratové verejnoprospešné činnosti, ktoré robí pre mestskú časť. Ide najmä o prevádzku mestského kúpaliska Triton, na ktoré dal južanský podnik vlani zhruba 3,5 milióna a na tento rok pýta od mesta na jeho minimálny chod 2 milióny, inak podľa slov Michalusa ostane v lete zatvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

"Domnievam sa, že aj pán Michalus mohol za prenájom Blšáku ponúknuť MFK minimálne rovnakú sumu ako firma jeho manželky, ale myslím, že to neurobil zámerne, lebo uprednostnil svoj osobný prospech pred záujmami mestskej časti," obviňuje Michalusa poslanec Juhu Jaroslav Kaifer (Smer-SD), ktorý žiada odvolanie šéfa MPS a pýta sa: "Ako je možné, že firma TRI IX vie zaplatiť za Blšák nájomné 9 miliónov a pritom stále dokáže byť zisková, inak by to predsa nerobila, a MPS nevie ponúknuť viac ako 5 miliónov?"

Kaifer tvrdí, že aj keby platil MPS 9-miliónové nájomné ako TRI IX, stále by to preň bolo výhodnejšie ako súčasná situácia a Triton by naďalej aspoň čiastočne zvládal vykryť sám. Michalusa dokonca poslanec za Smer podozrieva z porušenia ustanovenia Obchodného zákonníka o zákaze konkurencie. "Nehovorte mi, že manžel s manželkou sa o prenájme Blšáku doma nerozprávajú," poznamenal Kaifer.

Michalus tieto obvinenia považuje za ľudskú zlobu a manipuláciu s faktami a zdôrazňuje, že jeho hlavným cieľom bolo udržať Blšák a MPS, čo sa mu zatiaľ podarilo. "Za celý Blšák sme doteraz platili ročné nájomné spolu 7 miliónov, čo už aj tak bolo na hranici možností MPS, preto som nemohol za 80 percent trhoviska ponúknuť viac ako 5 miliónov," vyhlásil šéf južanskej eseročky a argumentoval, že na súčasných nákladoch na správu Blšáku a administratívu MPS, ktoré kryje práve príjmami z trhoviska, sa už viac ušetriť nedá.

Generálny manažér MFK sa vyjadril, že ak by bol MPS ponúkol rovnaké nájomné ako TRI IX, boli by uprednostnili MPS. Prečo TRI IX mohol ponúknuť 9 miliónov a MPS nie? "Firma TRI IX je súkromná firma, ktorá na rozdiel od MPS zo svojho zisku z Blšáku zrejme nemusí vykrývať žiadne iné stratové činnosti a o tieto prostriedky preto mohla svoju ponuku zvýšiť. Ak by sme však my dali MFK nájomné 9 miliónov, bola by to samovražda, museli by sme zrušiť všetky naše ostatné stratové verejnoprospešné činnosti, najmä Triton, čo by prakticky znamenalo následný zánik MPS, ktorú mestská časť zriadila na plnenie verejnoprospešných činností," argumentuje Michalus.

Ale aj tak už MPS tento rok kvôli úspore ruší šampiňonáreň, údržbu a niektoré iné verejnoprospešné činnosti. Prepúšťa preto 19 z doterajšieho celkového počtu 33 zamestnancov firmy, z toho troch z deviatich aj z Blšáku, pričom jeden prechádza práve do TRI IX. Podľa Michalusa môže hroziť MPS zánik, vlani skončil prvýkrát v celkovej strate a jeho tohtoročné tržby by mali klesnúť oproti minulému roku až o takmer tri štvrtiny, ak nerátame príjem 6 miliónov od TRI IX za správu Blšáku. "Tých 6 miliónov však predstavuje len kompenzáciu 80 percent nákladov MPS na správu celého Blšáku (odvoz smeti, stráženie atď.), ktoré by TRI IX platil tak či tak, plus určitý zisk MPS. Táto spolupráca s TRI IX je však výhodná pre obe strany a nám to zachránilo zamestnanosť pre 12 ľudí v celej MPS," vysvetľuje Michalus.

Priznáva, že na nového nájomcu za zvýšené nájomné, TRI IX, dal MFK tip on, voči označeniu za dohadzovača sa však ohradzuje a tvrdí, že on s firmou svojej manželky žiadny obchod neurobil. "Dal som len tip futbalovému klubu. Mal som totiž obavy, že Blšák dostane niekto iný, kto by ho mohol zlikvidovať. Moja manželka však kúpila podiel vo firme TRI IX ešte v roku 2004, no stále v nej nerobí, je totiž zamestnaná inde a ani sa na chode TRI IX nijako nepodieľa. Budúci rok však končí vysokú školu a potom chce začať podnikať. Veď keby som chcel urobiť podvod, z akého ma obviňujú, nedám tam predsa vlastnú manželku, taký hlúpy nie som. A ak niekomu zmluva medzi MPS a TRI IX o správe prekáža, môžeme ju zrušiť, ale tým de facto MPS zanikne," uviedol a vyhlásil, že ak by aj vďaka tomuto problému prišiel o miesto šéfa MPS, v TRI IX nikdy pracovať nebude. Sám však z postu riaditeľa južanského podniku odstúpiť nemieni.

***

Starosta: Moja dôvera voči riaditeľovi MPS je naštrbená

Kvôli zmenám zmluvných vzťahov na Blšáku požiadal starosta Juhu Jaroslav Hlinka miestneho kontrolóra Patrika Géciho o kontrolu v južanskom podniku. "Aby kontrolór posúdil, či tam došlo ku konfliktu záujmov, a aby kontrolu ukončil tak, aby jej výsledky bolo možné predložiť už na najbližšie, februárové rokovanie miestneho zastupiteľstva. Nevylučujem, že sa v rámci tohto zasadnutia uskutoční aj valné zhromaždenie MPS, pričom nevylučujem ani rokovanie o odvolaní jeho riaditeľa," vyjadril sa starosta a dodal, že jeho dôvera voči Michalusovi je pre doteraz známe skutočnosti naštrbená, ale chce si to od neho nechať vysvetliť a počká si na výsledky kontroly.

(jav)

***

Spoločník TRI IX: Michalusová sa na chode firmy podieľa aktívne

Budete ako nový nájomca na Blšáku zvyšovať stánkarom na svojej časti trhoviska nájomné?

"Zatiaľ nie."

Koľko zamestnancov firmy TRI IX v súčasnosti pracuje na Blšáku?

"Len jeden, ktorý k nám prešiel z MPS. Viac ich tam zatiaľ nepotrebujeme, keďže správu nám robí MPS, za ktorú mu platíme."

Keď vlani boli na celom Blšáku celkové príjmy od stánkarov vyše 24 miliónov, očakávate tento rok pri vašich minimálne 15-miliónových nákladoch výnosy z 80 percent trhoviska okolo 19 miliónov?

"Nie, o sume 19 miliónov by sme mohli len snívať, bude to oveľa menej. Stratoví nebudeme, ale dnes sa ešte nedá povedať, koľko zarobíme. Vlani totiž Blšák zaznamenal úbytok stánkarov a pokles celkových tržieb a podobný trend určite očakávame aj tento rok, keďže Blšák poznám, ako živnostník sa tam pohybujem už vyše 10 rokov."

Vykonáva firma TRI IX okrem pôsobenia na Blšáku aj nejakú inú činnosť?

"Zatiaľ nie, takže na vlastnú prevádzku vynakladáme minimálne náklady. Máme prenajatú kanceláriu na Alejovej ulici, jediného zamestnanca a sme iba dvaja spoločníci."

A druhý spoločník sa aktívne podieľa na chode firmy?

"Pravdaže, každý spoločník sa musí na firme podieľať aktívne, ináč to nejde."

Ako ste došli k sume 9 miliónov ročného nájomného pre MFK, poradil vám to pán Michalus?

"Prečo pán Michalus? On nemá s našou firmou nič spoločné."

Poradil vám to teda druhý spoločník firmy?

"K tej sume sme došli na základe rokovaní s MFK, nikto nám neradil."

Čo má v náplni práce váš jediný zamestnanec?

"Len vyberanie nájomného od stánkarov za plochy, ktoré máme v prenájme. Ak by sme však robili aj správu, ktorú pre nás teraz zabezpečuje MPS, museli by sme prijať ďalších zamestnancov, no predpokladáme, že by sme s tým nemali až také vysoké náklady, aké platíme MPS. Pokračovanie správy MPS však bolo bezproblémovým riešením."

S pánom Michalusom ste sa na výkone správy dohodli až po vašej dohode s MFK? Alebo už predtým ste si s MPS aspoň avizovali, že taká forma budúcej spolupráce existuje?

"Samozrejme, že až po podpísaní nájomnej zmluvy s MFK."

Aspoň nápad, že správu vám bude robiť MPS, vznikol ešte pred uzavretím vašej zmluvy s MFK?

"Nie, až potom."

(jav)

***

Bereš: MFK sa ponáhľal, o Michalusovej žene vedel

Prečo MFK rokoval s potenciálnym novým nájomcom len na základe tipu bývalého nájomcu a neurobil verejnú súťaž, v ktorej teoreticky mohol niekto ponúknuť aj viac ako 9 miliónov? "Lebo sme boli v časovej tiesni, keďže zmluva s MPS končila 31. 12. 2005," zdôvodňuje Milan Bereš (KDH), mestský poslanec a člen predstavenstva MFK, ktoré schválilo nájomnú zmluvu s TRI IX koncom decembra.

MFK sa stal právoplatným vlastníkom pozemkov 7. 11. 2005 a následne sa s MPS dohodol do konca roka za pôvodných nájomných podmienok, no s novými od januára už južanský podnik napriek viacerým rokovaniam v priebehu novembra a decembra nesúhlasil. Okrem Bereša sú zástupcami mesta v predstavenstve MFK poslanec Peter Baník (SDKÚ) a viceprezident klubu Zdenko Trebuľa (Smer-SD), ktorého by však zastupiteľstvo malo vymeniť, keďže už nie je primátorom.

Bereš nám ešte povedal, že predstavenstvo MFK, generálny manažér Snak i prezident Podolák v decembri vedeli, že za TRI IX stojí manželka šéfa MPS, ktorý im dal na jej firmu tip. "Brali sme to aj tak, že cez manžela by tá firma hádam vedela, koľko peňazí nám vie zaručiť," dodal Bereš. Mesto do MFK vlani pri založení vložilo 5,5 milióna a za korunu pozemky pod Blšákom a tento rok plánuje futbalistom prispieť ďalšími 15 miliónmi.

(jav)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 5. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 6. Lenivý brunch s Muchom
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 9. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 000
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 283
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 785
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 296
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 261
 6. Od Česka až po Jadran 3 797
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 467
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 082
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 012
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 102
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Minister Lengvarský má dôveru prezidentky.


a 1 ďalší 23. júl
Nataša Holinová

Požiadavka na generálny štrajk je dôkazom zdevastovaného školstva.


1 h
Andrej Babiš mladší

Syn českého premiéra prehovoril o podmienkach zavlečenia.


11 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop