Očná lekárka MUDr. Ľ. Veselá radí, ako sa starať o zrak
Slnečné okuliare v zime nie sú frajerina, ale ochrana
Len sa tak ledabolo prechádzať po meste či šoférovať motorové vozidlo a pritom mať na očiach slnečné okuliare, môže teraz v zime v nezainteresovanom vyvolať podozrenie: ´aha, robí zo seba "frajerku", aby sa za ňou každý obzrel, aká je dôležitá.´
Podľa očnej lekárky MUDr. Ľubice Veselej, ktorá má ambulanciu na Pražskej ulici, všetci, čo takto zmýšľame, sme na veľkom omyle. "V zime, ak je sneh, ale aj keď nie je, a my prídeme do styku len s vecami odrážajúcimi slnečné lúče, napríklad mokrou vozovkou alebo hladkým povrchom vozidla, oči si veľmi musíme chrániť. Zrak nám teda neohrozujú len slnečné lúče a nie iba v horúcom lete, ale počas celého roka," tvrdí odborníčka na zrak. Aj preto je nosenie polarizačných okuliarov chrániacich oči pred slnkom, aj odrazom, veľmi dôležité počas celého roka. Ich pozitívom je okrem samotnej ochrany zraku aj komfort, pretože umožňujú väčší kontrast farieb. Veľmi dobre sa tiež prispôsobujú zmenám, a tak keď prídeme zo svetla do tieňa, nemáme pocit oslnenia a nemôže sa stať, že na istý čas nič nevidíme.
"Pri výbere a nosení treba rozlišovať, aké okuliare si nasadíme. Skutočná ochrana očí je síce cenovo drahšia a dostať ju zväčša len v špecializovaných predajniach alebo v očných optikách, no takéto okuliare stoja zato, pretože sú zárukou ochrany zraku. Na takýchto okuliaroch by aj malo byť označené, že sú blokované proti UV žiareniu," zdôraznila Ľ. Veselá. Vo väčšine optík majú dnes prístroj, ktorý presne stanoví aká je ochrana okuliarov proti UV žiareniu. Takže, ak by sme ich aj kúpili niekde inde a požiadali o zmeranie, nemal by byť problém zákazníčke vyhovieť.
"V dnešných časoch peniaze síce hrajú dosť významnú úlohu, ale pokiaľ ide o ochranu očí, pri zraku by sme hazardovať nemali. Polarizačné okuliare majú tiež výhodu, že nosiť ich dnes môžu aj tie dámy, ktoré sú krátko alebo dlhozraké, čiže ktoré potrebujú dioptrické okuliare. Upraviť polarizačné sklá na dioptrické dnes nie je problém," tvrdí Ľ. Veselá. Podobne by nemalo byť prekážkou ani vyriešenie dioptrií na lyžovačke, keďže dioptrické sklá sa dnes dajú bez väčších ťažkostí upraviť aj do lyžiarskych okuliaroch.
Ľ. Veselá má ako odborníčka vážne výhrady voči tomu, ak sa tmavé okuliare nosia v miestnosti. Do interiéru patria biele, teda bez tmavých skiel. "Nejedna pacientka, čo ma hnevá, máva však tmavé aj pri čítaní či pozeraní televízora, čo nie je dobré. Oči si zvyknú na tmavé prostredie a keď vyjde žena na svetlo, nevie sa normálne pozerať, dráždi jej to oči, čiže je ako keby svetloplachá." Aj preto do miestnosti alebo ak je zamračené, treba si nasadiť svetlé, biele okuliare. Pokiaľ svieti slnko alebo sú odrazy lúčov, vtedy sú namieste polarizačné, zhrnula základné pravidlá Ľ. Veselá.
"Tým však nie je ochrane zraku koniec. Stane sa, že príde za mnou pacientka s vetou: ´neviem prečo, keďže síce dobre vidím, ale mám dosť často oči unavené.´ Keď jej ponúknem, nech s inými okuliarmi prečíta text, až vtedy zistí, že môže vidieť podstatne lepšie." Ľudia sú podľa pani doktorky zvyknutí na určité videnie a niekedy si nedokážu predstaviť, že by mohli vidieť aj lepšie a ostrejšie. Kým ich nepresvedčí o opaku, a potom je aj s únavou očí koniec. Trochu iné je to pri opuchaní očných viečok, čo už je skôr kozmetický ako očný problém naznačujúci ochorenie ľadvín, dodala MUDr. Ľubica Veselá.
Ochránia zrak pred škodlivým UV žiarením
Na lyžovačku so šošovkami
Nejedna mladá deva prežíva traumu, ak jej očná lekárka po vyšetrení zraku oznámi, že musí nosiť okuliare. Súčasná medicína má pritom úžasné riešenie na to, aby sa nemusela psychicky trápiť. Sú ním kontaktné šošovky. Existujú farebné i normálne, do blízka, aj do ďaleka.
Stáva sa nepísaným pravidlom, že tak ženy, ako aj muži, ktorí prekročia štyridsiatku, začínajú mať najmä pri čítaní s očami a písmenami problémy. Kto však nadobudne zručnosť, postupom času si dokáže vložiť kontaktné šošovky do očí za pár sekúnd. Pritom už existujú nielen šošovky, ktoré sú uspôsobené aj na pozeranie do blízka a súčasne aj do ďaleka, ale aj s ochranou proti UV žiareniu. S tými súčasnými sa dá tiež bez problémov plávať či lyžovať.
Kto má okuliare, práve kvôli rámu má pri korekcii určité ťažkosti, pretože rám celkový pohľad trošku tieni. Pri šošovkách tento nedostatok odpadá. Pri lyžovaní či sánkovaní vidíte teda všetko a každého, nemôže sa prihodiť to, že nechtiac prehliadnete známeho, ktorého by sa váš nezáujem mohol dotknúť. Nehrozí tiež žiaden úraz očí pri prípadnom páde a rozbití skiel či rámu okuliarov.
Najmä pri lyžovaní sú výborné jednodňové alebo mesačné kontaktné šošovky. Tie prvé sú jednorázové, takže sa po 24 hodinách vyhodia a do očí vložia nové. Mesačné možno mať v oku non-stop 30 dní.
Kožná lekárka MUDr. Anna Sedlárová v žiadnom nedoporučuje pre pokožku náhle striedanie zimných a teplých prostredí
Na hydratačný krém treba zabudnúť, keď sme vonku, pleť potrebuje mastný
V našom meste momentálne máme skôr jarné ako zimné počasie. Podľa kožnej lekárky MUDr. Anny Sedlárovej to však neznamená, že s miernejším počasím máme zabudnúť na všetku opatrnosť a pokožku, predovšetkým na tvári a rukách, nerozmyslene vystavovať vplyvom vetra, chladu, občas i mrazu. Ktorá žena to robí, hazarduje so vzhľadom a kvalitou pokožky.
"Ešte viac ako v uliciach mesta sú pravidlá ochrany dôležité ak sme na lyžovačke v horách, kde sa k faktorom vplývajúcim na pokožku pridávajú slnečné lúče," tvrdí A. Sedlárová. "Svojím spôsobom je vysoko v horách situácia podobná ako počas leta, pretože aj tam nám môže slnko pokožku spáliť." Našťastie, na trhu je dnes dostatočné množstvo krémov s vysokým ochranným faktorom.
Osobitnú pozornosť by sme mali venovať očným viečkam, ktoré si tiež treba natierať krémami s ochrannou zložkou proti slneniu. Premasťovať treba tiež ruky. Neraz má A. Sedlárová v ambulancii pacientky, ktoré hľadajú pomoc pri kožných chorobách, pretože si ruky nechránili rukavicami, a tak ich majú červené, popraskané. Pri teplote pod nula stupňov Celzia môže na nich dôjsť dokonca k omrzlinám. Pozor na ne by si mali dávať hlavne ženy trpiace na poruchy cievneho obehu alebo chudokrvnosťou.
Pri teplote niečo nad nulou zase k oziabnutiam. Pred oboma druhmi onemocnení si treba dávať veľký pozor. V zime môžu trpieť aj nos a ušnice, teda tie časti tela, ktoré nie sú dostatočne prekrvené. Keď ich nemôžeme ochrániť inak, doprajme im aspoň dostatočnú vrstvu mastného krému.
V zime býva pokožka na tvári zväčša suchá, popraskaná, ošupuje sa a je začervenalá. I preto treba na deň používať tzv. mastnejšie krémy s obsahom vitamínov. Nie je zlé, ak má krém aj ochranné filtre proti účinkom chladu, a tiež pred slnečným žiarením. "Určite by v zime nemali ženy siahať po hydratačných krémoch, ktoré pleti dodávajú vodu. Tá totiž, najmä, ak je mráz, môže byť nebezpečná, pretože na tvári mrzne a dokáže vytvoriť veľmi nepríjemné popraskaniny. Na krémy preto veľký pozor. Pokiaľ ideme vonku, na tvár si zásadne nanesieme mastný krém. Hydratačný len večer, kedy sme doma."
Pre pokožku je podľa A. Sedlárovej nebezpečné aj striedanie chladu a tepla. Aj preto sa nesmie z veľmi studeného prostredia vstúpiť do silno vykúrenej miestnosti. Táto zásada platí i naopak. "Pokiaľ medzi studeným a horúcim prostredím neexistuje "predsieň", teda miesto, kde sa môže pokožka postupne prispôsobiť novým tepelným podmienkam, žena by si sama, svojimi prostriedkami, mala kožu otepliť. Na tvári môže napríklad robiť krúživé pohyby. Podobne by si mala šúchať i ruky, najmä končeky prstov." Určite však kožná lekárka nedoporučuje na "zahriatie" konzumáciu alkoholu.
Na pokožku má v zime negatívny vplyv aj veľmi horúca voda pri sprchovaní alebo pri kúpeli. "V rámci celotelovej prevencie doporučujem vlažnejšiu vodu a skôr sprchu ako kúpanie," uzavrela rady ako si chrániť pleť v zimnom období MUDr. Anna Sedlárová.
Bežne ponúkané slnečné okuliare nechránia
Sú tmavé, ale nie polarizované
Podobne ako v lete, aj v zime si máme možnosť v bežnej obchodnej sieti, teda v hypermarketoch alebo pri stánkovom predaji, kúpiť rôzne slnečné okuliare. Cenovo stoja "babku", ale aj stoja obrazne povedané za fajku. I keď tieto ochrany očí majú trošku tmavšie sklá, sú len zafarbené, určite nie polarizované. A tak zrak ani proti typu A, ani proti typu B UV žiarenia, nechránia. Na vysvetlenie: "Áčko" nepreniká do pozadia, je teda slabšie. "Béčko" je naopak silnejšie, škodlivejšie, pretože preniká až na pozadie a poškodzuje oči.
Na lyžovačku sa môžeme predpripraviť
Ani pery nie sú od "macochy"
K zime už akosi automaticky patrí pobyt v horách, prechádzky na bežkách alebo perfektné spúšťanie sa z kopcov. Aby sa predstavy o príjemne strávených chvíľach v zimnej prírode nezmenili na nepríjemné návštevy kožnej ambulancie, na lyžovačku sa môžeme vopred pripraviť.
Spôsob je podobný ako keď sa chystáme na letný pobyt pri vode, najmä pri mori. Pokojne teda môžeme získať základ pre neskoršie zimné slnenie sa v horách najprv v soláriu alebo prostredníctvom horského slnka. Vždy pravda, treba dávať pozor a neprehnať to s časom vystavovania sa týmto lúčom. Zabudnúť by sme nemali ani na príjem vitamínov. Či už v surovej podobe alebo v podobe tabliet.
Rozdiel pri pobyte na slnku v lete a v zime je predovšetkým v tom, že kým počas teplých letných dní sa doporučuje pleť hydratovať, teda dodávať jej čo najviac vody, v zime ju treba premasťovať.
Osobitnú starostlivosť treba v zime venovať perám, ktoré môžu v chlade praskať a šúpať sa. Aj preto, pokiaľ ideme von, pery je vhodné ošetriť tyčinkou s ochrannými vitamínmi, napríklad "éčkom" alebo s ochranným olejom. Pokiaľ ide dáma lyžovať, do výbavy na hory by si určite mala pribaliť tyčinku na pery s ochranným filtrom proti UV žiareniu.
Klimatizácia vysušuje pleť
S tyčinkou na pery a mastnejším krémom by sme mali z domu odchádzať aj vtedy, ak ideme do zamestnania niekde v klimatizovanej miestnosti. Takéto prostredie pleť tiež dosť vysušuje. Potom sa na tvári môžu objaviť neželané červené fľaky alebo aj čosi ako šupinky, dôkaz, že pleť je veľmi suchá. Klimatizované miestnosti na jednej strane majú výhodu, v zime aj v lete je v nich príjemne. Na druhej môžu však dosť negatívne pôsobiť na ženskú pokožku. V prípade kancelárií výhodu teda majú dámy, ktorých pracovné priestory majú klasické, teda prírodné vetranie.
LIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári