Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Český režisér Zdeněk Troška dedinku Hoštice miluje, ale pred fanúšikmi musí cez zadnú časť dvora utekať do lesa

Dvadsať rokov na kritikov prdí, až z toho nemôžu dýchať... Český režisér Zdeněk Troška, ktorého určite poznáte vďaka jeho filmom o Kameňákove či

Dvadsať rokov na kritikov prdí, až z toho nemôžu dýchať...

Český režisér Zdeněk Troška, ktorého určite poznáte vďaka jeho filmom o Kameňákove či trilógii Slunce, seno,... ale i vďaka množstvu zábavných rozprávok, sa na pár týždňov zabýval v Košiciach. Prijal ponuku režírovať v opere Štátneho divadla Dvořákovu Rusalku. My sme využili to, že je tento obľúbený režisér v našom meste, aby sme ho na všeličo povypytovali.

Ponuka režírovať Rusalku na doskách košického divadla Z. Trošku potešila. "Tunajšie divadlo má v Prahe veľké renomé a ja som sa po príchode sem vôbec nesklamal. Ľudia sú tu úžasní, pracuje sa mi skvele. Vedenie divadla chce, aby som urobil tu v Košiciach takú Rusalku, ako som spravil pred časom v Prahe. Musím sa pochváliť, že Rusalka a Carmen, ktoré som v Prahe urobil, majú veľký úspech a sú vždy vypredané. Teší ma to, že do divadla sa mi týmito inscenáciami podarilo pritiahnuť mladých ľudí."

Skryť Vypnúť reklamu

Pre nezainteresovaného diváka môže byť prekvapivé, že Z. Troška režíruje aj opery... "Mnohým sa to zdá zvláštne, veď ma poznajú najmä cez tie moje ´voloviny´ a myslia si, že som komediant. Poznajú však aj moje rozprávky a to je pre nich zárukou, že Rusalku urobím krásne rozprávkovou... Je pravda, že ja som sa od začiatku ako režisér ´flákal´ po kravínoch a po roľníckych družstvách, no osud so mnou zatočil... Operu som vždy chcel robiť. Som rád, že sa mi to splnilo."

Z. Troška túži ešte zrežírovať Eugena Onegina, na konte má réžiu baletu či muzikálu Hamlet. Pri réžii je mu vždy jasné, čo chce dosiahnuť - čo najviac sa pridŕžať predlohy... "Niekedy mi je zle, keď sa vyberiem do divadla a režisér mi natíska svoje divné vízie, umelecké posuny a filozofické ´kecy´, ktoré ľudí doslova vyháňajú z divadla. Chudáci tí autori, ktorí hry napísali... Mali by na režisérov vzať bič a vymlátiť ich. Keby Bizet alebo Dvořák videli niekoľko zvláštnych inscenácií svojich opier, tak by im prišlo zle..."

Skryť Vypnúť reklamu

Rozprávka ustúpila Big Brother

Najbližší filmový projekt, na ktorý sa Z. Troška chystá, je rozprávka podľa predlohy Jána Drdu. "Mali sme ju začať nakrúcať už minulý rok, no televízia kvôli Big Brother odsunula všetky projekty... Našťastie to však vyzerá tak, že by sme mali začiatkom leta začať nakrúcať."

Okrem tejto rozprávky však Z. Troška ešte stále nosí v hlave film o Bátoryčke. "Všetko mám do posledných detailov pripravené a premyslené - mohol by som začať nakrúcať už zajtra. Ja som urobil čo najvernejší prepis románu Joža Nižňánskeho. Bátoryčku začal nakrúcať aj Juraj Jakubisko... Ale tu platí, že keď si zoženiete peniaze, možete robiť čo chcete a to aj pri nakrúcaní filmov. Podľa mňa však nemôžete diváka naštvať viac, ako keď ho do kina pozvete na čosi, čo pozná a vy mu ponúknete niečo úplne iné... Lebo ako som sa dozvedel, pán Jakubisko chce predstaviť vo svojom filme čachtickú pani ako milú dobrú ženu, bylinkárku a prvú slovenskú gynekologičku, ktorá pomáha poddaným pri pôrodoch. Nie je tam ani len zmienka o krvi či o železnej panne... Urobil proste film - rehabilitáciu Alžbety Bátoryhovej, ktorú všetci neprávom celé storočia škaredo ohovárame..."

Skryť Vypnúť reklamu

Úlohy krvilačnej panej by sa mala vo filme Z. Trošku zhostiť Kamila Magálová. "Keď som ju videl hrať v jednej inscenácia Alžbetu Anglickú, tak bola úžasná... Nedávno sme sa stretli a povedala mi: Ak sa s nakrúcaním nepoponáhľate, tak budem môcť hrať akurát Ficka... Všetko je to ale otázka peňazí. Nerád by som totiž naplnil príslovie - za málo peňazí, málo muziky a pustil sa do projektu, ktorý nie je celý vykrytý a skončil ako váš Jánošík... A chcem, aby bol ten film presne taký, ako si ho ľudia predstavujú, keď čítajú knihu. Aby tam boli všetky tie krásne plesy a nie aby pred gobelínom sedeli dve postavy v kostýmoch a jedna druhej rozprávali o tom, ako ten ples vyzeral. Ja chcem ten ples divákom ukázať!"

Z. Troška ma teda jasno v tom, čo by chcel v najbližších mesiacoch nakrúcať, Kameňák 4 to vraj určite nebude. "Dostávam veľa listov od ľudí, ktorí ma doslova prosia, aby som nakrúcal Kameňáky aj ďalej - posielajú mi vtipy, anekdoty, zábavné historky... Ale zatiaľ stačí - do tretice všetkého dobrého i zlého... Neveril som, že vôbec budem nakrúcať pokračovania. Veď prvá časť bola len takým experimentom, bola to ´volovina´ pre zasmiatie, ktorú sme natočili ´ľavou zadnou´. Jednoducho sme chceli dokázať, že aj také čosi sa dá nakrútiť."

Divácka úspešnosť Kameňáka 1 prekvapila všetkých jeho tvorcov a priam si vyžiadala nakrúcanie jeho pokračovaní. "Minule mi volala jedna pani z televízie NOVA, že Kameňák 3 mal najväčšiu sledovanosť počas roka medzi všetkými programami. Porazili sme i Harryho Pottera či Pána prsteňov. Dostal som aj prestížnu cenu David, ktorú udeľujú distribučné spoločnosti v Čechách za predajnosť dévedečiek..."

Pri preberaní tejto ceny sa Z. Troška zahľadel do publika a očami vyhľadával všetkých tých kritikov, ktorí jeho Kameňáky "znosili pod čiernu zem". "Videl som ich, akí sú zelení a fialoví od zlosti a povedal som si - toto je môj Oskar. Ide o cenu od divákov a pre nich to všetko predsa robím. Nikto neprinúti nikoho kúpiť si za 500 korún DVD s filmom, na ktorý sa nechce pozerať... Dá sa urobiť umelecký film, ako to volám ja - pre osamelého diváka - pri ktorom ľudia nebudú vedieť, o čo ide, ale aby nevyzerali blbo, tak to budú chváliť... To je ako urobiť krásne topánky, ktoré však nebudú mať podrážku. Budú vám na dve veci..."

Z kritikov, ktorí si na Kameňákoch doslova ´zgzustli´, si však Z. Troška nič nerobí. "Už 20 rokov na nich doslova prdím, až z toho nemôžu dýchať... Za prvý Kameňák som dostal Plyšového leva za najhorší film roku ale aj platinovú dosku za predajnosť. Pri pokračovaní to bol ďalší ´plyšák´, platinová doska a cena David... A predsa o tom to je - ja nakrúcam pre ľudí a nie pre šialených kritikov. Dal by som im peniaze, nech napíšu scenár a nakrútia film. To by sme sa zasmiali, alebo zaplakali..."

Trilógia Slunce, seno... je uzavretá

Nemenej populárne ako Kameňáky sú aj tri filmy Z. Trošku z jeho trilógie Slunce, seno,... "Pokračovanie už nebude - všetci hlavní protagonisti nie sú medzi nami a bez hlavných úloh sa nakrúcať nedá... Ľudia ma však o to ešte stále prosia. Vravia mi, že majú dosť problémov a keď prídu domov, netúžia pozerať v telke večer na samé hrôzy. Chcú sa zasmiať. Radšej sa v týchto filmoch vyberú do kravína..."

Dedinka Hoštice, v ktorej sa tieto filmy nakrúcali, je rodnou dedinou Z. Trošku. Vo filmoch sa objavil aj otec režiséra, jeho mamka, babičky, tety, strýkovia... "V Hošticiach žijem dodnes, aj moji rodičia, mal som tam aj starých rodičov z oboch strán. Ako dieťa som tam pásol kravy... Vďaka týmto filmom sa z tejto dediny stal turistický cieľ - keby som to tušil, tak som to mohol premenovať na Hornú dolnú... Ale to, čo sa tam deje, je šialené... Ja som dúfal, že to ustane, ale pravidelne sa stáva, že pred mojim domom zastane niekoľko autobusov alebi mi zvonia ľudia, ktorí sa so mnou chcú odfotiť. Keď vidím, že sa blížia turisti, tak sa cez zadnú časť dvora bežím schovať do lesa... Tú dedinku však milujem."

Rodné Čechy opustil Z. Troška na pár rokov ešte ako mladý študent. "Keď v roku 1968 prišiel závan demokracie a znovu sa otvorili československé sekcie v zahraničí, riaditelia škôl dostali povolenie poslať šťudentov humanitných vied do Francúzska. Ja som bol vtedy prvák na gymnáziu, chcel somu urobiť pani profesorke radosť, tak som sa prihlásil. Spravil som konkurz a v 17-tich som sa vybral študovať do Dijonu. Bol som tam tri roky." Napriek tomu, že mu bolo vo Francúzsku dobre, na to, že by sa do vlasti nevrátil, ani nepomyslel. "A to som mal možnosť sa tam veľmi dobre oženiť - do rodiny továrnika, ktorý mal dve továrne, zámoček s veľkou záhradou... Ale keď som videl ľudí, ktorí emigrovali práve do Francúzska a to, akí boli nešťastní, že sa nemôžu stretnúť s rodinou, ktorú nechali doma, nemal som ani najmenšiu chuť ostať tam. Domov by som nevymenil ani za nič na svete... Ja som totiž u nás nemal pocit neslobody, lebo sloboda pre mňa znamenala to, že keď som mal napríklad chuť sa naučiť čosi o astrológii či numerológii, kúpil som si v kníhkupectve o tom knihy a venoval som sa tomu. To mi nemohol nikto zakázať..."

Doma má 300 rozprávkových knižiek

Rovnako dobre ako Kameňákmi a inými komédiami je Z. Troška známy aj rozprávkami. Princezná z mlyna či Z pekla šťastie sa dočkali aj svojich pokračovaní a vianočný čas by sa na televíznych obrazovkách bez nich vari nemohol zaobísť... "Doma mám vyše 300 rozprávkových knižiek, lebo rozprávky milujem. Je to úžasná vec, ktorá ak sa nakrúti dobre, je neprekonateľná. Ale kto rozprávky robí, musí ich milovať a veriť im. Lebo keď napríklad niekto z mojich kolegov vezme nakrúcanie rozprávky len ako ´bokovku´, aby čosi zarobil, tak sa môže ľahko stať, že sa mu to vypomstí. Rozprávky majú svoje vnútorné nemenné zákonitosti, ktoré keď ako režisér porušíte, tak dostanete po papuli... Rozprávka musí byť jasná, prehľadná, pôvabná s krásnymi ľuďmi, kostýmami i hudbou, musí mať zreteľný boj dobra a zla a hlavne musí byť úsmevná."

Humor rozprávkam Z. Trošku uprieť jednoznačne nemožno a aj preto ich majú radi nie len deti. "Princeznú z mlyna som robil pre malé deti, no dnes vidím, že to pozerajú celé rodiny bez ohľadu na vek." Vo filme Z pekla šťastie Z. Troška do dvojúlohy Lucifera a Pánbožka obsadil speváka Karla Gotta. "On vždy túžil zahrať si vo filme nejakú naozajstnú postavu a nie samého seba alebo speváka. Musím povedať, že na tejto dvojroli si doslova ´zgustol´."

Čertíci, vodníci, draci či iné bytosti v rozprávkach nesmú chýbať. "V tej, ktorú sa chystám nakrúcať v lete, však žiadne nadprirodzené bytosti nebudú. Čo je však zaujímavé, mám doma predlohy na ďalšie dve rozprávky. Tie mi poslala nejaká pani a keď som si ich prečítal, bol som nadšený a musel som jej zložiť poklonu. Dal som ich pozrieť mojim producentom a aj oni sú unesení a keď všetko pôjde, ako by sme chceli, tak ich raz nakrútime. Mám rád klasické rozprávky a nie niečo moderné, kde má princezná mobil a podobné hlúposti..."

Kedy a či vôbec bude nakrúcať spomínané dve rozprávky, ešte Z. Troška netuší. Vie však, čo bude robiť počas budúcej divadlenej sezóny. "So šéfom tunajšej opery Petrom Dvorským sme sa dohodli, že by som v budúcej sezóne prišiel do Košíc režírovať operu Faust a Margaréta. Ak to takto pôjde ďalej, tak toto mesto sa stane mojim druhým domovom. Vôbec by som sa tomu nebránil, lebo sú tu samí úžasní ľudia," dodal Z. Troška.

Dátum narodenia: 18. máj 1953

Znamenie: Býk

Miesto narodenia: Hoštice

Ukončené vzdelanie: FAMU Praha

Relax: príroda

Filmografia:

2005 Kameňák 3

2004 Kameňák 2

2003 Kameňák

2002 Andělská tvář

2001 Z pekla štěstí 2

2000 Princezna ze mlejna 2

1999 Z pekla štěstí

1994 Princezna ze mlejna

1991 Slunce, seno, erotika

1990 Zkouškové období

1989 Slunce, seno a pár facek

1987 O princezně Jasněnce a létajícím ševci

1984 Poklad hraběte Chamaré

1984 Slunce, seno, jahody

1983 Bota jménem Melichar

1980 Jak rodí chlap

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 6. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Keď ekológia spája
 9. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 10. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 394
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 137
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 406
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 309
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 129
 6. Od Česka až po Jadran 2 973
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 942
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 828
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 711
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 425
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa teší zo zisku zlatej medaily.

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Boris Vanya 1 h
Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková (uprostred) sa teší zo zisku zlatej medaily.

Sledujte dianie z olympiády s nami.


Sportnet 10 h

Deťom nepatria do rúk zápalky, nedospelým občanom referendum.


Peter Tkačenko

Kollár nemá dôvod odchádzať z takej poslušnej koalície.


15 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop