Korzár logo Korzár Košice

Predajne so živými zvieratami majú aj nevšedné objednávky. Zákazníci túžia po tigroch, pumách i paviánoch

Pomýlil si korisť s ohrievčaom, zabil ho zásah elektrickým prúdom Zvierací miláčikovia plnia úlohu našich domácich bútľavých vŕb. Môžeme sa im

Pomýlil si korisť s ohrievčaom, zabil ho zásah elektrickým prúdom

Zvierací miláčikovia plnia úlohu našich domácich bútľavých vŕb. Môžeme sa im zveriť so starosťami, ktoré nás nahlodávajú a vieme, že to nevytrúbia do celého sveta. Vďačne prijímajú ľudskú lásku a vedia ju aj vracať. O tom, čo sa s nimi deje predtým, než sa natrvalo usadia v našej rodine a čo všetko obnáša obchodovanie s nimi, sme sa porozprávali so zástupcami troch košických predajní so živými zvieratami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všeobecne najviac ľudí u nás i vo svete sa venuje akvaristike. Rybky majú tú zázračnú schopnosť človeka ukľudniť a pritom sú zo všetkých domácich zvieratiek najmenej náročné. Netreba ich venčiť, nie sú hlučné, neprotestujú kvílením ak nie ste doma, neničia nábytok a môžete bez obáv odcestovať, treba len zohnať niekoho, kto im raz za čas príde nadrobiť potravu do vody. A čo je veľmi dôležité, nevyvolávajú žiadne alergie ani iné zdravotné problémy.

SkryťVypnúť reklamu

"V poslednej dobe po rozšírení kníh o feng šuej nám stúpol obrat v predaji rybičiek," hovorí majiteľ chovproduktu AQUA Jaroslav Prokop. "Niektorí zákazníci sa nám priznali, že ich kupujú práve z toho dôvodu. Rybičky potom umiestňujú do vhodnej miestnosti a vo vhodnom kúte, na určitej svetovej strane, aby im priniesli šťastie."

Aj rybičky môžu byť záležitosťou, ktorou sa ľudia chvália pred susedmi. Najmä ak ide o prekrásne diskusy, ktorých cena sa môže vyšplhať veľmi vysoko. Efektný Diskus Red Melon (väčšia sýto červená rybička s bielou hlavičkou) stojí 3 200 korún. "Mal som zákazníka, ktorý si u mňa kupoval šesť rýb a nechal tu 12 tisíc korún." Veľa zákazníkov tvoria aj košickí Ázijčania, pre ktorých je chov rybičiek súčasťou ich tradičného života.

SkryťVypnúť reklamu

Asi 40 percent rýb v predajni je dovezených z Číny, Thajska, Kolumbie, Brazílie a Kene. "Dovážajú ich importné stanice. Ryby niekedy letia ku nám aj tri dni. Niektorým problémovým druhom sa do vody dávajú narkotiká, aby transport prežili v poriadku a neboli aktívne. Keby počas transportu vo vode plávali, vzájomne sa poudierajú." Ryba samotná nie je drahá, jej cenu dvojnásobne navyšuje práve komplikovanosť dopravy. Ostatné rybičky vykupuje majiteľ od veľkých chovateľov zo Slovenska a Čiech. "Česi sú druhí najväčší vývozcovia akvarijných rýb na svete. Ale aj my máme v chove tradíciu a tým pádom sme dobrí."

Pred troma rokmi predajni vytváral atraktívny imidž živý krokodíl, tróniaci v strede miestnosti. Chodilo ho "očumovať" mnoho ľudí. "Krokodíl sa stal obeťou nešťastnej náhody. Raz v noci si pomýlil svetielko na ohrievači s korisťou a elektrika ho zabila. Mám ho doma vypchatého," vysvetľuje jeho zmiznutie majiteľ. Cena takýchto krokodílov sa vtedy pohybovala od tri do päť tisíc korún. "Ja som krokodílov nepredával. Slúžil ako atrakcia predajne, ktorá mala prilákať zákazníkov. Viem o tom, že niektorí ľudia si krokodílov pokupovali načierno. Myslím, že ich to veľmi rýchlo prestalo baviť. S tým sa hrať nedá!" Čistenie terária bol pre zamestnancov problém. Plaz mal takú silu, že vyberať ho museli dvaja silní muži a aj tí s ním mali čo robiť. Keď sa začal hádzať, porozbíjal okolo seba všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Aj s exotickým Kakadu dovezeným ako mláďa z Indonézie mal majiteľ problém. Keď dospel, búrili sa mu hormóny a keďže ich nemal kde vyventilovať, vytrhával si perie. Na ošklbaného papagája nebol pekný pohľad. "Kakadu sú skupinové papagáje. Našiel som mu majiteľku, ktorá mala pre neho samicu. Teraz je vo voliére a má sa dobre."

Vlastniť papagája alebo určitý druh plaza nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Ich predávanie totiž upravuje medzinárodný dohovor o obchodovaní s ohrozenými živočíšnymi druhmi, zvaný CITES. Zahŕňa suchozemské korytnačky, leguány, niektoré druhy hadov i papagájov. Ak si chce zákazník kúpiť práve takýto druh zvieraťa, najprv si musí poslať žiadosť o pridelenie evidenčného čísla na Ministerstvo životného prostredia do Bratislavy. Až keď ho dostane, môže si zviera v obchode kúpiť. "Číslo zapíšem do druhovej karty. Zákazník potom dostane preukaz o pôvode chráneného živočícha a ten musí ešte zaevidovať na úrade životného prostredia. Tam mu vystavia druhovú kartu a potom môžu k nemu kedykoľvek chodiť na kontroly," opisuje J. Prokop peripétie s vlastníctvom vzácneho živého kúska. Tieto zvieratá sú väčšinou označované mikročipmi, podľa ktorých sa dajú identifikovať. "Robí sa to kvôli tomu, aby boli zvieratá evidované a nezískavali sa načierno z voľnej prírody."

Neľahkým problémom, s ktorým sa majitelia chovateľských obchodov musia popasovať, sú reklamácie zvierat. Aj na ne sa totiž vzťahuje dvojročná záruka. Dokazovanie, kto je za úmrtie zvieraťa zodpovedný, je na dlhé lakte. Na príčine totiž môžu byť nielen vrodené vady, ale aj nesprávny prevoz zvieratka do nového domova, neodborné kŕmenie, či zaobchádzanie. Väčšina predajcov tieto situácie pri lacnejších zvieratách rieši výmenou za ďalšie. "Ak zviera zdochne do pol roka od kúpy, tak je mojou povinnosťou na vlastné trovy zisťovať, čo sa mu stalo. Znamená to, že hradím pitvu. Po pol roku by už mal pitvu hradiť zákazník a on mne dokazovať, že som mu dodal problémové zviera." Raz týždenne prezerá zvieratá v predajni veterinár, ktorý vystaví majiteľovi doklad o tom, že sú zdravé. Za osem rokov podnikania v tejto brandži mal J. Pastor reklamácií len zopár.

Žako je najdrahší papagáj, ktorého teraz v predajni ponúkajú. Stojí 32 tisíc korún. Tento druh je exkluzívny nielen vzhľadom, ale aj krotkosťou, vysokou inteligenciou i schopnosťou rýchlo sa naučiť hovoriť. Niektorí zákazníci majú špecifickú predstavu, ako by mal ich domáci maznáčik vyzerať. Chceli tigra, pumu, jaguára i paviána. "Odporučil som ich do zoo, lebo ja s takýmito zvieratami neobchodujem. Nakoniec si paviána v zoo kúpili, no potom boli z neho sklamaní."

Z hadov sa najviac predávajú druhy, ku ktorým netreba vybavovať "papiere" - užovky červené, koralovky, veľhady kráľovské a pytóny. "Veľhady sme predávali viac na Vianoce. Ale nie je to biznis, v predajni ich skôr máme kvôli ľuďom. Viac peňazí ako zisk z nik stoja náklady na ich životný priestor." Veľký záujem je o chameleónov a cena sa pohybuje podľa veľkosti. Je obľúbený, lebo "nekuše, dá sa s ním hrať a nepotrebuje veľký priestor," objasňuje majiteľ. Sú to bezpochyby veľmi zaujímaví tvorčekovia. Lepkavým jazýčkom poľujú na hmyz v domácnosti, pohybujú sa ako v spomalenom filme a menia farbu.

J. Pastor uvažuje, že tento rok zákazníkom opäť ponúkne ako domácich miláčikov leguánov. "Dva roky ich sem nikto nedovážal. Myslím, že by sa predávali, aj keď sú pohyblivejšie ako chameleóny. Mali som takého, ktorého som ráno položil na radiátor a večer som ho odtiaľ zobral. Ale sú aj také, ktoré švihajú, kušu a škrabú. Každé zviera je individuálne, ale v podstate: ako si ho človek vychová, tak ho má."

V predajni sa na nás spod skla nepríjemne škľabia tarantuly i vtáčkari. Vraj je o nich záujem. "Plno ľudí ich má doma a ani neviete, že jedným z nich môže byť váš sused," vraví J. Prokop. Škorpióny "idú" menej, najviac však v mesiaci, keď majú narodeniny ľudia, narodení v znamení škorpióna.

V móde je fretka alebo potkan

Predajňa Lerwick sa špecializuje na potreby pre psov a mačky, ale zákazníci tam zoženú aj rôzne druhy hlodavcov, zajace a fretky. "Pred Vianocami bol veľký záujem o perské mačky a ešte pretrváva," hovorí predavačka Priska Gerendová (na snímke). "Veľmi dobre sa predávajú morčiatka, fretky skôr na jar, keď sú maličké. Ľudia kupujú mladé zvieratá, staršie pre chov."

Aj chov zvierat podlieha módnym trendom. Dnes je "in" mať doma fretku alebo potkana. Na fretky sa predávajú postroje, pretože ľudia s nimi chodia na prechádzky. Aj v predajni majú krotkú chovnú samičku, ktorá je na "vôdzku" zvyknutá. "Aj ja s nimi chodím vonku na ´špacírku´. Fretky sú prítulné, akurát mladé do jedného roka sú temperamentnejšie. Nemajú ešte taký cit ako dospelé a môže sa stať, že majiteľa pohryzú."

Mladých potkaníkov kupujú predovšetkým tínedžeri ale aj dospelí. Zákazníčka v strednom veku ich doma chová 30 kusov. "Je to jej hobby. Namnožila si ich v nových farebných variáciách. Sú krotké a každý potkaník má svoje meno. Je oveľa prítulnejší ako škrečok a jednoznačne múdrejší," tvrdí predavačka, ktorá si ich niekedy nechá "pendlovať" po tele. Sú také šikovné, že keď ide popri ich teráriu, samé do neho skočia.

"Staršie dámy si radi kupujú mačky, pretože sú menej náročné na starostlivosť ako pes. Predovšetkým netreba s nimi chodiť vonku. Veľa zákazníkov zvieratká ´kombinuje´. Začnú psíkom, neskôr si zaobstarávajú aj hlodavce. Mám zákazníčku, ktorá má činčily, morčiatka, škrečky i žabky a to vyslovene vo veľkom. Len žabiek chovala asi tisíc."

Stáva sa, že do predajne prídu ľudia, ktorí chcú predať, respektíve darovať mláďatká, pretože nevedia čo s nimi. "Takéto zvieratká nevykupujeme a ani darovaním neprijímame. Sme ochotní napísať inzerát, vyvesiť ho na našej tabuli a ponúknuť prípadným záujemcom."

Ohrozené druhy zvierat nepredávajú, pretože sú pre nich nerentabilné. Mali aj zákazníkov so špeciálnymi požiadavkami, napríklad zháňali malé tigríča. "Nakoniec ho niekde zohnali za päť tisíc korún, ale neviem do akej miery to bolo legálne. Myslím si, že chov takýchto zvierat musí byť veľmi náročný, aj po výchovnej stránke. Šelma je vždy šelma..."

Akvarijné rybky piekli na pekáči

V nákupnom centre Hornbach si zákazníci môžu kúpiť okrem krmív, akvarijné rybičky, hlodavce a zajačiky. Najdrahšia je dravá ázijská ryba Arawana Silver za 1 190 korún, ktorá dorastie až do dĺžky 70 cm.

"V pražskom Hornbachu si ich kupovali Číňania. Počkali, kým to narastie a potom ich dali rovno na pekáč," prezrádza asistent riaditeľa Ing. Ladislav Šinko. "Odvtedy čo máme otvorené, čiže od apríla minulého roku sme ich predali asi päť kusov. Ľudia Arawany nepoznajú, boja sa ich. Máme ich z Čiech z veľkého chovu."

Ing. Šinko si všimol, že v porovnaní s Bratislavou a českými mestami je medzi košickou verejnosťou slabšie povedomie o chovateľstve. "Vidno to aj na tom, aké krmivá ľudia pre svoje zvieratká najčastejšie kupujú. Nesústredia sa na nič iné iba na cenu. Keby si tak raz preštudovali zloženie krmiva, zistili by, že podiel mäsa v takýchto krmivách sú len dve percentá. Oni kúpia šrot. V prepočte ich ten podiel mäsa vyjde drahšie, ako keby kúpili kvalitnejšie krmivo. Chudáci psíci..." Možno by pomohlo, keby aj veterinári svojich zákazníkov upozorňovali na dôležitosť výberu stravy pre ich miláčikov. Často sa stáva, že "žgrlošenie" na výžive má za následok zvýšené výdavky u veterinára.

"Veľa reklamácii nemávame. Občas nám zákazníci donesú zmrazené uhynuté rybky ako dôkaz na výmenu. Keďže je to na dlhé naťahovačky, ak neide o veľkú položku, zoberiem ich a vymením. Ale ľudia sú všelijakí a niektorí to chcú aj zneužívať," hovorí Ing. Šinko.

Najviac sa im predávajú lacnejšie akvarijné rybičky, studenovodné ryby do umelých jazierok, hlodavce a trpasličie králiky. "Zajačik sa tu zdrží tak štyri päť dní. Občas sa stane, že sú tu aj dlhšie, podrastú a potom sa predávajú ťažšie. Musíme ne znížiť cenu alebo ich potom vraciame späť do chovu."

Z vystavených hlodavcov je najexkluzívnejšia pásikavá vakoveverica (na snímke) pochádzajúca z Austrálie. Dožíva sa sedem až osem rokov. Najexkluzívnejšia je však na nej cena - samec sa predáva za 3 300 korún a samica stojí 4 450 korún. Predali ich už dve.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Autor: V PONDELOK 16. 1. 2006

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 755
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 851
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 380
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 297
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 821
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 737
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 439
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 905
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 180
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 901
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 938
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 292
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 905
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 180
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 901
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 938
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 292
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu