chcel svadbu stihnúť ešte pred narodením detí, no vzhľadom na viacpočetnú graviditu Katku lekár hneď po zistení tehotnosti vypísal na "péenku". Mladá Košičanka teda vstúpila do stavu manželského počas lekárom povolenej vychádzky, z čoho vyplynuli problémy.
"Šla som do Sociálnej poisťovne nahlásiť zmenu mena a tam sa ma opýtali, kedy som sa vydávala. Keďže to bolo počas práceneschopnosti, musela som im priniesť potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že mi to povolil. V opačnom prípade by mi nevyplatili nemocenskú dávku, aj keď som sa vydávala v čase povolených vychádzok," hovorí Katarína Beregszásziová.
Čo je počas "maródky" zakázané
"Počas trvania dočasnej práceneschopnosti je človek zo zákona povinný dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom. Musí sa správať podľa jeho pokynov a svojim konaním prispievať k zlepšovaniu svojho zdravotného stavu. Preto nesmie vykonávať činnosť, ktorá by mohla na liečenie pôsobiť nepriaznivo," vysvetľuje posudkový lekár Sociálnej poisťovne Košice MUDr. Justinián Bartko (na snímke).
To, čo človek nesmie, vylučuje charakter jeho ochorenia alebo zranenia. Pokiaľ má niekto chrípku, rozhodne by nemal behať po byte a robiť veľké upratovanie. Ak mu príde kontrola, bude mať problém, pretože nemôže robiť nič, čo by podmienilo zhoršenie jeho zdravotného stavu. Rovnako ten, kto si lieči bolesti chrbtice, by nemal pracovať v záhradke - ale zato si pokojne môže v rámci rehabilitácie v čase vychádzok ísť zaplávať. Nuž a so súhlasom lekára sa môžete počas vychádzky aj sobášiť.
"Ak lekár pacientovi povolí vychádzky, môže sa ísť v stanovenom čase prejsť, aby sa trošku zrelaxoval, prípadne niečo si nakúpiť alebo sa naobedovať. Po dohode s lekárom je možné upraviť aj čas vychádzok, ktoré sú bežne od deviatej do jedenástej a od tretej do piatej," vysvetľuje Justinián Bartko.
Dodáva, že pracovníci oddelenia posudkovej činnosti Sociálnej poisťovne nemôžu byť detektívmi a pátrať, čo robí každý chorý človek počas vychádzok. Môžu však skontrolovať, či dodržiava nimi stanovený čas a čo robí počas práceneschopnosti doma. Pokiaľ je však podozrenie, že chorý nedodržiava liečebný režim, môžu žiadať povolenie ošetrujúceho lekára, ako to bolo aj v spomínanom prípade tehotnej Košičanky.
MT: Kontrolóri denne navštívia 30 vypísaných
"Človek samozrejme nie je povinný ležať iba v posteli a mať na sebe pyžamo. Pokojne si môže niečo uvariť a umyť po sebe tanier, ale nemal by vykonávať žiadnu fyzicky náročnú prácu. Umývanie okien by bolo považované za závažné porušenie liečebného režimu," dozvedáme sa.
Dočasne práceneschopný človek je povinný vpustiť do bytu kontrolóra Sociálnej poisťovne, ktorý sa musí legitimovať. Dokázať svoju totožnosť musí v prípade pochybností aj samotný pacient, ak nie je istota, že ide o dotyčnú osobu. Pokiaľ kontrolórom neotvorí, má problém - výhovorka, že spal, keď u neho zvonili, nezaberie, pokiaľ pacientovi lekár nepredpísal nejaké ukľudňujúce lieky.
Kontrola sa vykonáva v mieste trvalého bydliska alebo v mieste, ktoré pacient určí ako svoho miesto pobytu počas dočasnej práceneschopnosti. Pokiaľ sa zistí, že svojou neprítomnosťou alebo vykonávaním nevhodnej činnosti závažne porušil liečebný režim, automaticky sa mu pozastavia nemocenské dávky na tridsať dní. Nuž a nato stačí nedodržať čas vychádzky, pretože sa nedá zistiť, či ho chorý "prešvihol" o desať minút alebo o päť hodín...
"V Košiciach máme každý deň v teréne dve kontrolórky, ktoré skontrolujú asi tridsať ľudí. Kontrolu môže navrhnúť buď ošetrujúci lekár pacienta, jeho zamestnávateľ alebo posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Na nedodržiavanie liečebného režimu nás neraz upozornia ‚dobroprajní' susedia či rozvadený partner," dodáva MUDr. Bartko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári