zákona o navýšení platov pedagogických zamestnancov.
"Rozdiel medzi potrebou na zvýšenie miezd a skutočnosťou danou normatívmi bol asi 12 miliónov. Aj keď sme Ministerstvo školstva SR informovali o nedostatku peňazí, rozdiel nám nebol doplatený," vysvetlil vedúci odboru školstva Magistrátu Ing. Štefan Kandráč.
Ako dodal, napriek tomu, že mesto ušetrilo na základných školách 161 úväzkov pedagogických zamestnancov a 18 nepedagogických, peniaze na prevádzku ZŠ nepostačujú.
K ďalšiemu zádrheľu vo financovaní došlo v súvislosti s teplom. Výška prevádzkového normatívu na teplo bola totiž v roku 2005 stanovená na 2213 Sk na žiaka, čo bolo o 69 Sk menej ako rok predtým.
"Pritom cena tepla v roku 2005 vzrástla o sedem percent. Normatívny príspevok na teplo v roku 2004 sme dostali v objeme 55,3 milióna Sk, pričom skutočné náklady boli neporovnateľne vyššie. Na vykrytie nákladov len za teplo nám chýbalo takmer deväť miliónov."
Mesto sa bude snažiť získať chýbajúce financie od ministerstva. "Navyše sme urobili opatrenia v súvislosti s reguláciou dodávok tepla vo všetkých objektov a nabehli na úsporné opatrenia využívania priestorov. Ak ministerstvo peniaze nedá, tento dlh znížime aspoň úsporami," uviedol Kandráč.
Situáciu by mohli sčasti vyriešiť zvýšené normatívy na žiakov, ktoré pred niekoľkými dňami prezentovalo ministerstvo školstva. Základné školy v Košiciach by mali dostať na žiaka o 914 korún viac ako v minulom roku, teda 23 187 Sk. Napriek tomu školy informjú, že to nebude dosť.
"Už dnes vieme, že budeme mať málo peňazí, zverejnené normatívy stačiť nebudú. Na škole máme bazén, vyhrievanie stojí veľa peňazí. Veď len za teplo máme dlh takmer 1,95 milióna korún. Jednoznačne by sme potrebovali viac peňazí," vysvetlila riaditeľka ZŠ Trebišovská Mgr. Božena Haklová.
Podľa Kandráča by navýšenie normatívu na teplo pri náraste ceny tepla o približne rovnaké percento a úsporách, ktoré by sa mali prejaviť, malo znamenať dostatok peňazí. Avšak ich celkovú výšku ovplyvňuje aj pokles počtu žiakov.
"Náklady na prevádzku, okrem ceny tepla, ovplyvňujú aj výdaje na ostatné médiá alebo opravy a údržbu objektov. Máme zlý stav objektov, ktoré nám štát delimitoval často v dezolátnom stave. V roku 2004 sme síce ešte od štátu dostali normatívne kapitálové prostriedky vo výške 18,5 milióna, minulý rok neprišla ani koruna. Museli sme ale riešiť akútne opravy, zatekania striech, zničené kanalizácie, nefunkčné okná či dvere. Zariadenia kuchýň sú v dezolátnom stave a to nám odčerpalo veľa finančných prostriedkov," uviedol Kandráč.
V oblasti miezd pri ďalšom plánovanom navýšení platov pedagógov a pri valorizovaní platov predpokladá mesto, že zmena výšky normatívu nebude postačovať. "Sme pesimisti napriek tomu, že vyťaženosť ZŠ v meste je v priemere viac ako 105 percent."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári