a s nadšením v srdci vstupuje do armády a po boku rakúsko-uhorských spojencov bojuje v prvej svetovej vojne proti Rusom. Na fronte rýchlo spoznáva nezmyselnosť vojny, ktorá sa prejaví v jeho neschopnosti zabiť alebo čo i len zraniť nepriateľa. Po troch dňoch na bojisku a piatich neškodných výstreloch do vzduchu, aby nikoho nezabil a nezranil, padá do zajatia Rusov. Náhle sa ocitá v pracovných táboroch a väzeniach po celom veľkom bývalom Rusku... Nie, nejde o úvod k žiadnemu romantického filmu, ale o skutočný príbeh, ktorý prežil Pavol Valiska z Palína v Michalovskom okrese -v o svojej knihe ho prerozprával jeho syn Jozef.
Pavol v neskutočných podmienkach strávil 9 rokov. O hlade, vyčerpaného ťažkou prácou a bez kontaktu s rodinou mu pomáhali prežiť iba jeho osudové lásky. Dodávali mu silu do ďalšieho dňa, v ktorom sa opäť stretne s blízkym človekom, ktorý ho miluje aj v zúboženom stave, starých šatách bez domova a bez peňazí...Takto Jozef vnímal cez svoju synovskú optiku príbeh, ktorý kedysi počul od otca. Pochopil a opísal ho ako človeka, ktorému zostala iba schopnosť milovať. Odhaľuje osudy zajatca z východného Slovenska, ktorý sa ocitol v šiestich táboroch na území bývalého Ruska...
"Otec mi všetko vyrozprával, keď som bol už starší. Hovoril mi o veciach, ktoré by som ako dieťa nechápal. Hovoril otvorene - často mi vyrozprával detaily o ženách, ktoré veľmi, až spaľujúco miloval a ktoré mu pomohli prežiť," hovorí dnes 76- ročný dôchodca z Michaloviec. Knihu dopísal len pred pár týždňami a nazval ju Lásky vojnového zajatca. Podrobne zachytáva otcove dni, momenty a pocity v táboroch od tundry až po Kaspické more. "Nikdy som sa neodvážil to napísať. Je to paradoxné, že až teraz v starobe som vytvoril knižnú prvotinu. Mám pocit, že to muselo vo mne za tie celé roky akosi dozrieť," povedal Jozef Valiska. Napriek tomu, že v knihe zachytáva svojho otca, čitateľom ho servíruje s chybami, slabosťami i zúfalstvami, ktorým podľahol: "Kvôli dcére milicionára, do ktorej sa zaľúbil, sa pokúsil spáchať samovraždu. V pištoli mal len dva náboje. Najprv vystrelil na Oľu, ktorú netrafil a potom si strelil do hlavy. Oľa mu v tej chvíli vrazila do ruky a on utrpel len povrchové zranenia."
Skutočný príbeh obuvníckeho tovariša od Michaloviec nosil v srdci desiatky rokov. Aj keď sa rozhodol napísať až v požehnanom veku, mnohé veci si pamätá detailne: "Pochádzam z desiatich detí a celá rodina vraví, že mám najviac z otca - vraj zmýšľam a správam sa ako on. To mi dosť pomohlo. Veci, ktoré mi nedopovedal alebo nevyrozprával do úplných detailov, si dokážem predstaviť. Viem ako by reagoval, cítil a čo by urobil." Aj keď o svojej knižnej prvotine hovorí skromne, kritici ju považujú za unikátne dielo. "Autor disponuje neobvyklou schopnosťou pútavého rozprávania, čo nie je v slovenskej próze také samozrejmé. Vyrozprával životné príbehy čitateľsky veľmi pôsobivo a sugestívne," povedal o Valiskovi popredný literárny kritik, profesor Milan Hamad z Komenského univerzity.
Hrdina románu sa najskôr zaľúbil do dcéry lekára, ktorý pomáhal zajatcom v tábore Dauria, umiestnenom na pomedzí čínskych a mongolských hraníc. "Pamätám sa ako mi rozprával, že na Štedrý deň porozdával chlapom pár kociek cukru, každému dal zo desať cigariet a pár žemlí. Hovoril, že mnohí boli tak dojatí, že plakali. Chlapom, ktorí prešli frontu a okúsili ťažké práce, sa jednoducho natískali do očí slzy," opisuje Valiska. Silný príbeh v sebe ukrýva množstvo ľudských nešťastí, osudových stretnutí a šťastných návratov - je v mnohom podobný Doktorovi Živagovi.
Dôchodca Jozef Valiska si prvý výtlačok urobil sám na svoje náklady. Ako vraví, chcel by sa na staré kolená podeliť s príbehom s viacerými čitateľmi, ale jeho dôchodok mu nedovoľuje si v drahých vydavateľstvách zaplatiť vydanie knihy. "Chcem preto osloviť širokú čitateľskú obec a poprosiť ju o šľachetnú pomoc. Za sponzorský príspevok obdrží každý môj román ihneď po jeho knižnom vydaní," povedal V prípade záujmu a akýchkoľvek nejasností sa môžete obrátiť na autora románu na čísle 0915 939 818.
Autor: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári