ich pomoci mohli prísť o svoje zisky. Čo táto práca obnáša? Odpoveď na túto otázku možno získať aj na pracovisku SHMÚ v Milhostove - je jediné na Východoslovenskej nížine, kde sa uskutočňujú meteorologické pozorovania.
"Leží v intraviláne obce Milhostov, ide o najnižšie položenú a zároveň jednu z najlepšie umiestnených meteorologických staníc na Slovensku. Pozorovania tu začali v roku 1930 - vtedy boli skôr na báze dobrovoľnosti. Stanica niekoľkokrát menila svoje miesto, v Milhostove bola od roku 1976 ako výskumná poľnohospodárska stanica, v roku 1989 sa presťahovala do terajších priestorov," povedal na úvod jej vedúci Ladislav Nagy. Stanica je vybavená všetkým potrebným na rôzne druhy meraní - napr. zberačom aerosólu pre určovanie kontaminácie ovzdušia, anemometrom, prístrojom na meranie búrok či radiačnou sondou s varovným systémom. Od roku 1993 je plne automatizovaná. Merania pozostávajú z dvoch typov - prvým je synoptická meteorologická stanica na automatické merania, druhým sú klimatické merania, ktoré sa robia na klasických prístrojoch.
"Tie sa uskutočňujú trikrát denne, z nich sa potom počítajú priemerné teploty. Patrí medzi ne meranie tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu, max. a min. teploty, vody vo výparomere, pôdne merania, oblačnosť, zrážky, vietor... Meriame aj slnečný svit, žiarenie - dokonca aj gama." Nagy dodáva, že zverejneniu informácií v médiách predchádza rutinný proces: "Naše údaje idú na revíziu do Košíc, tam sa urobí výkaz, ktorý prejde revíznou kontrolou - tá overí hodnovernosť meraní. Až potom sú platné, médiá ich potom získavajú z centrálneho počítača." O služby meteorológov sa však nezaujímajú len redakcie - vyhľadávajú ich aj policajti, poisťovne a čoraz častejšie aj bežní občania, najmä cestujúci. "Ale aj záhradkári či poľnohospodári - pred postrekmi chcú vedieť, aký vietor s akou intenzitou v akom smere bude fúkať."
Na stanici pracuje od roku 1982 a ako odborník vníma zmeny počasia za posledné roky. "Najviac sa prejavili na zrážkach a teplote vzduchu. Všetci si ešte pamätáme povodne, veľkú vodu, ktorá brala so sebou všetko, čo jej prišlo do cesty, spomeňme aj daždivé letá. Asi najbadateľnejšie je to pri búrkovej činnosti, ktorá nemá taký ťah ako kedysi." A aké extrémy boli zaznamenané počas meraní v Milhostove? "Najväčšia max. nameraná teplota bola 31. júla 1994 - 37,3 °C. Najnižšiu sme tu mali 13. januára 1987 -29,1 °C. Maximálny denný úhrn zrážok - 82,5 mm, bol zaznamenaný 26. júna 1995. Mesačné maximum zrážok - 181,6 mm, sme evidovali za jún 1995. Max. výška snehovej pokrývky - 46 cm, sme namerali 14. januára 1987.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári