ani čiapku, škaredo doplatil.
"Nebola to dlhá cesta, šiel som na Furči len dve zastávky pešo. Ale bol taký mrazivý vietor, že mi cestou tiekli slzy. Ruky ma oziabali, nepomohlo ani mať ich vo vreckách. Utekal som, aby som bol čo najrýchlejšie doma, ale ani to nepomohlo. Mal som problém chytiť vôbec kľučku na dverách. Ruky boli strašne stŕpnuté, nevedel som vôbec hýbať palcami. Preto ma švagor rýchlo odniesol do nemocnice," hovorí 36-ročný muž, ktorý radí všetkým nevychádzať v noci vôbec zbytočne vonku, aby nedopadli ako on. Ešte aj včera popoludní ho omrznuté ruky boleli a nevedel hýbať prstami. Boli modré a opuchnuté.
"Pacienta priviezli okolo polnoci so škaredými omrzlinami ušníc a rúk. Nemožno vylúčiť, že to bude mať trvalé následky, v takýchto prípadoch hrozí amputácia prstov," hovorí primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie 1. Súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci Karol Sopko.
Pacient podľa neho strávi v nemocnici minimálne dva týždne. Dostáva klasickú liečbu pri omrzlinách - v prvom rade musí byť v teple a lokálne mu aplikujú antibakteriálne prostriedky. Pri hlbokých omrzlinách je tiež potrebné podávať aj antibiotiká a lieky rozťahujúce cievy.
"Takmer súčasne s týmto pacientom k nám prišiel ďalší muž s omrzlinami. Pri vyťahovaní havarovaného auta z priekopy mal krátko kontakt so studenými predmetmi, z čoho vznikli drobné omrzliny na rukách. Po ošetrení bol však prepustený domov, liečiť ho budeme ambulantne," informoval nás MUDr. Sopko, podľa ktorého ľudia na takúto zimu zjavne nie sú pripravení.
Platí to aj pre bezdomovcov - iba včera predpoludním ich v popáleninovom centre prijali troch. Ako sa teda v týchto treskúcich mrazoch a silnom vetre správať?
"V prvom rade sa je treba teplo obliekať, chrániť hlavu čiapkou a ruky rukavicami. Keďže uši sú veľmi citlivé, najmä keď je silný vietor, neoplatí sa chodiť s holou hlavou. Zanedbať oblečenie by nemal predovšetkým človek, ktorý je nútený byť pri takomto počasí dlhší čas vonku. Dobrou ochranou hlavy a tváre je vtedy kukla," radí lekár, ktorý sa roky stretáva s následkami silných mrazov.
Ako zdôrazňuje, veľmi nebezpečný a zradný je v nepriaznivom počasí alkohol. Podgurážený človek nemá pocit chladu a chýba mu sebakontrola i schopnosť odhadnúť vonkajšiu teplotu. Keďže alkohol rozťahuje cievy, telo rýchlejšie stráca teplo. Zaspanie v nečase môže skončiť nielen omrzlinami, ale aj zamrznutím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári