Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: etiketa na plese

Na plese je muž vždy spoločensky mladší a žene robí ochrancu, stará sa o jej komfort a pohodlieAk si dáma nalieva sama, je to tá najhoršia

Na plese je muž vždy spoločensky mladší a žene robí ochrancu, stará sa o jej komfort a pohodlie

Ak si dáma nalieva sama, je to tá najhoršia vizitka

Pred týždňom sme vám, milé dámy, priniesli článok, ktorý vám radí, ako sa na ples obliecť. Ani tie najkrajšie šaty z vás však neurobia dámu, ak sa nebudete ako dáma správať... Preto vám dnes ponúkame niekoľko rád, ako sa na plese neprehrešiť proti zásadam etikety.

"Najdôležitejšie je, aby bola žena na plese dobre naladená, aby vedela túto spoločenskú udalosť radostne a naplno prežiť. Mala by byť otvorená komunikácii, prijímaniu nových vzťahov a prejavov a rovnako by mala vedieť niečo príjemné dať ľuďom okolo seba," nazdáva sa Marta Kuchárová, učiteľka Etiky a náboženstva na Obchodnej akadémii na Watsonovej ulici. Aj táto stredná škola sa chystá na svoj ples, ktorý sa uskutoční 10. februára v Hoteli Centrum.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa M. Kuchárovej sa má v bežný deň i na plese žena v prvom rade cítiť sama sebou. "V tom prípade, aj keď sa dostane do nepredvídaných okolností a nebude si istá, čo jej v tejto situácii diktuje etiketa, keď sa zachová prirodzene, nebude mať pocit, že niečo pokazila. Aby však dámy mali aspoň aký-taký prehľad o základných pravidlách etikety, neuškodí, ak si ich spolu s partnerom pred plesom preberú," dodala M. Kuchárová.

Správať sa prirodzene a primerane je zrejme najlepší recept na to, aby ste si na dôležitej spoločenskej udalosti, akou ples bezpochyby je, neprivodili nejaké faux-pau. "Ak sa bude dáma správať prirodzene, tak jej ten prípadný prehrešok proti etikete určite každý odpustí," nazdáva sa Peter Ivan, učiteľ Spoločenskej komunikácie na Obchodnej akadémii.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo však má žena na plese očakávať od muža, svojho partnera? "Muž, ktorý je na plese partnerom dámy, jej počas celého večera robí garde, je jej ochrancom, stará sa o to, aby sa dáma cítila dobre a preto má na starosti aj služby všetkého druhu. Takže už na začiatku, keď pár prichádza na ples, muž má na starosti komunikáciu vo foyeri, vybavenie vstupu s lístkami, komunikáciu s pani šatniarkou, podržanie kabáta svojej partnerke... Nehovoriac o tom, že by mal dáme otvárať dvere, uviesť ju na miesto a podobne. Rovnako sa muž stará o to, aby bola dáma uvedená do spoločnosti."

Na plese bezvýhradne platí, že dáma je spoločensky staršia. To znamená, že napríklad pri predstavovaní, je vždy dáma prvá oboznámemá s tým, s kým má tu česť a práve dáma sa rozhodne, či podáva pri zoznamovaní ruku alebo nie. "Žijeme však v 21. storočí, kedy mnohé normy a dohody, ktoré sa kedysi striktne dodržiavali, dnes už tak prísne neplatia. Mnohé situácie preto ostávajú na zvážení konkrétnej situácie."

Skryť Vypnúť reklamu

Muž je teda počas celého večera v postavení spoločensky mladšieho a teda sa až do konca plesu stará o to, aby sa jeho partnerka dobre cítila, aby mala pohodlie a konfort. "Preto je absolútne neprípustné, aby muž skončil kdesi pri bare a prestal sa zaujímať o svoju partnerku! Dá sa povedať, že počas plesu je všetko na mužovi, ktorý sa o svoju dámu musí starať."

Žijeme však v dobe, kedy sa možnosti a šance mužov a žien vyrovnávajú. "Dnes môžeme bezpochyby hovoriť o emancipácii žien a tento faktor sa môže v istej miere prejaviť aj v správaní sa na plese. Mnohé situácie by sme ešte pred pár rokmi považovali za nevhodné, no dnes je prirodzené, ak napríklad dáma pozve muža na pohárik. Aj keď pravdu povediac, ja by som to neodporúčal. V žiadnom prípade si však dáma nemá sama nalievať alkohol! To je tá najhoršia vizitka. Znovu platí to, že muž robí dáme počas plesu garde, a teda sa má starať aj o jej občerstvenie. Za ponižujúce by som považoval už to, ak by si dáma musela slovne vypýtať, aby jej napríklad niekto dolial víno do pohára. Je predsa prirodzené, že páni sa v spoločnosti žien o dámy postarajú v každom smere..."

Čo sa týka vyzvania do tanca, aj tu platia isté zásady. Na dôležitých a závažných plesoch smie dáma požiadať o tanec muža iba pri dámskej volenke. "Ak sa muž rozhodne požiadať o tanec dámu, ktorá nie je jeho partnerka, alebo dámu, ktorá sedí v spločnosti, je prirodzené, že o povolenie do tanca najprv poprosí partnera či celú spoločnosť. V žiadnom prípade nie počas jedla a tiež považujem priam za grobianstvo žiadať tanec od dámy, ktorá sa v danom momente skvelo zabáva v spoločnosti." Partner vás nesmie nechať po skončení tanca stáť na parkete. Musí vás odprevadiť k stolu a v prípade, že si vás na tanec ´zapožičal´ od iného muža, poďakuje sa za tanec nie len vám, ale i jemu.

Tak ako partneri spolu na ples prichádzajú, tak by z neho mali spolu aj odísť. Idálne je, ak sa dohodnú na čase odchodu a nepokazia si záver plesu tým, že jednému z nich sa už chce odísť, zatiaľčo druhý by sa ešte rád zabával. "Tu znovu platí to, čo celý večer - muž sa stará o svoju parterku. Pomôže jej do kabáta a on privolá taxík, do ktorého je pomôže nastúpiť," dodal P. Ivan.

Krátke šaty sa na žiaden ples nehodia

Večernú toaletu si zvoľte podľa dôležitosti podujatia

Dôležité je vedieť si vybrať na spoločenskú udalosť, akou ples bezpochyby je, aj vhodné oblečenie, ktorým si nespôsobíme faux-pau. Nehodia sa takzvané večerné šaty. Tie sú zvyčajne krátke, tmavé, nedekoltované. Tie sa nosia do divadla, na coctail party či malé recepcie. Zvoliť by ste si mali - podľa dôležitosti plesu buď malú večernú toaletu alebo veľkú večernú toaletu.

Malá večerná toalety sú dlhé šaty s dlhým rukávom, bez veľkého výstrihu, alebo celkom uzavreté. Sú tmavšej farby. Doplnky sú rovnakej farby, alebo takej, ktorá harmonizuje so šatami. Šperky musia byť pravé, nemalo by ich byť príliš veľa. Nosia na všetky večerné podujatia okrem tých najvýznamnejších.

Ak ide o nazaj prestížny a dôležitý ples, treba sa naň vybrať vo veľkej večernej toalete. Tá je dekoltovaná, bez rukávov, siaha až na zem, nevylučuje sa ani vlečka. Farba môže byť hocijaká - od bielej až po čiernu, šaty by mali byť z kvalitného materiálu. Šperky musia byť opäť iba pravé. Ak si vy oblečiete veľkú večernú toaletu, partner by mal byť vo fraku.

Dôležité sú i vhodne zvolené doplny, veď nevhodne zvolené či nemoderné topánky pokazia celú vašu vizáž. Topánky na ples by mali byť na vyššom podpätku, ich tvar závisí od módy a od šiat. Pančuchy sa hodia tenké, kabelka malá, klobúk podľa súčasnej módy - v žiadnom prípade šatka. Bižutéria môže byť nápadnejšia, vždy však z jednej sady. Rukavice môžu byť až nad lakeť, buď z jemnej kože alebo bo farbe šiat. Dôležitý je aj dokonalý účes, zdobený bižutériou alebo v poslednej dobe veľmi módnymi živými kvetmi. Aby sa vám cestou na ples účes nepokazil, možete si ho chrániť šatkou zo šifónu, tú však treba zložiť ešte pred vstupom do budovy, kde sa ples koná.

"Každá žena by mala zvážiť, čo si na seba na ples oblečie. Samozrejme, že je dôležité, aby svojimi šatami a doplnkami spĺňala isté pravidlá, ktoré jej diktuje etiketa, v prvom rade by sa však mala v šatách cítiť dobre. Každá žena by si mala šaty zvoliť podľa toho, ako sa sama cíti a jej oblečenie by malo byť v súlade s jej povahou, cítením, myslením... Večerné šaty by mali - tak ako aj šaty na bežné nosenie - korešpondovať s vnútornou dispozíciou danej dámy," nazdáva sa Marta Kuchárová, učiteľka etiky a náboženstvá na OA na Watsonovej ulici.

Podľa košickej podnikateľky Lindy Rezešovej by sa počas plesu nemal muž kdesi stratiť s kamarátmi, ale venovať sa partnerke

V kabelke vždy nosí náhradné pančušky

Niekoľko plesov počas nadchádzajúcej sezóny čaká aj na

košickú podnikateľku Lindu Rezešovú. Tá si nepotrpí na striktnom dodržiavaní zásad etikety, aj keď tie základné pravidlá bontónu považuje za dôležité dodržiavať. Dôležitejšie však pre ňu je, aby sa na plese v prítomnosti svojho partnera cítila dobre a počas plesu sa mohla dobre zabávať.

Prihodilo sa vám samej niekedy na plese nejaké spoločenské faux-pau?

- Nebolo to nič príšerné, len sa mi raz stalo, že sa mi počas plesu roztrhli pančušky a mala som na sebe šaty, z ktorých mi ´vykúkali´ nohy. Navyše sa to nestalo v Košiciach, takže som si nemohla domov odskočiť po náhradné pančušky... Od vtedy však pri podobných príležitostiach a keď mám na sebe šaty, ktoré odhaľujú nohy, nosím v kabelke vždy jedny náhradné...

Dbáte pri výbere šiat na ples, aby spĺňali všetky podmienky, ktoré im diktujú pravidlá etikety?

- Samozrejme, že tak ako vari všetkým dámam, aj mne záleží na tom, aby som sa v šatách na plese cítila dobre a aby sa mi model naozaj páčil. Za nevhodný výber považujem aj to, ak sa napríklad na letnom koktaile objaví dáma v spoločenských šatách. Horšie to však je, ak sa na akcii, ktorá si takýto odev vyžaduje, objaví ktosi v športovom oblečení...

Mali ste šťastie vždy na pozorných partnerov na plesoch?

- Pred mojim manželom to bol iba jeden priateľ, s ktorým som bola tri roky, takže na plesoch mi doposiaľ spločnosť robili iba títo dvaja muži a musím povedať, že obaja vedia, čo sa sluší a patrí, takže sa nemôžem sťažovať. Manžel Július sa o mňa vždy postará - odloží mi kabát, usadí ma, ak ho o to požiadam, tak ma odprevadí na toaletu a podobne. Všimla som si však, že často sa muži o svoje dámy na plese nevedia poriadne postarať. Na významné spoločenské podujatia však väčšinou chodia zohraté dvojice, z ktorých sa obaja dobre vyznajú v pravidlách bontónu...

Načo si najviac, čo sa týka pozornosti partnera, na plese najviac potrpíte?

- Nejde mi ani tak o to, aby mi muž otváral dvere, aby ma usádzal, či aby mi pomohol do kabáta, aj keď toto sú veci, ktoré by pre pánov mali byť samozrejmé... Viac je pre mňa podstatné, aby si môj partner uvedomoval, že ples je spoločenská záležitosť s určitou vážnosťou. Že to nie je posedenie s priateľmi v pivárni a že sa nemá kdesi stratiť s kamarátmi, ale že sa má venovať aj partnerke. Myslím, že by si najmä muži mali počas plesu dávať pozor na to, aby ustrážili tú správnu mieru alkoholu tak, aby sa dokázali spolu so svojou partnerkou dobre zabávať.

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Od Česka až po Jadran
 4. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 246
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 310
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 205
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 877
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 4 754
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 959
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 529
 8. Od Česka až po Jadran 3 287
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 526
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 520
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger.

Pred parlamentom boli stovky ľudí.


4 h
Milan Lasica počas klaňačky na svojom poslednom koncerte so súborom Bratislava Hot Serenaders 18. júla 2021 v Štúdiu L+S.

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.


23. júl
Predseda vlády SR Eduard Heger.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 3 ďalší 23 h
Publicista Matúš Ritomský.

Môžeme si povedať pravdu alebo emocionálne vydierať.


22. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop