Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

Zásah plastického chirurga dokáže zmeniť vzhľad aj psychiku pacienta. Traja z nich vám prezradia, prečo

Operácia vylepšila nielen vzhľad, ale výrazne pomohla aj psychikeV súčasnosti je už úplne samozrejmé, ak ženy i muži robia niečo preto, aby

Operácia vylepšila nielen vzhľad, ale výrazne pomohla aj psychike

V súčasnosti je už úplne samozrejmé, ak ženy i muži robia niečo preto, aby vyzerali zdravo, čisto, mlado a pestovane. Aké-také možnosti na vylepšenie či udržanie vzhľadu poskytuje šport a kozmetika. Viac ako čokoľvek iné však umožňujú zmenu vizáže plastické operácie. A nielen vo svete, kde sú návštevy plastického chirurga pomaly také bežné, ako vyšetrenia u očného lekára či dentistu. Čoraz viac sa totiž zapĺňajú čakárne aj na Slovensku. Prečo, na to sme sa opýtali troch Košičanov, ktorí boli kvôli vylepšeniu svojho zovňajšku ochotní "ľahnúť si pod skalpel."

Skryť Vypnúť reklamu

Žijeme v dobe, v ktorej je fyzický výzor pre mnohých ľudí veľmi dôležitý. Je to zrejme aj kvôli výdobytkom modernej vedy a možností, ktoré nám pre naše vylepšenie ponúka. Veď prečo si nezmenšiť nos, zväčšiť pery alebo upraviť uši, ak je to možné. Čoraz viac ľudí takúto starostlivosť o seba považuje za prirodzenú a dokonca nutnú. Neváhajú podstúpiť akékoľvek riziko či bolesť, len aby sa pri pohľade do zrkadla cítili o čosi viac spokojnejší...

Po prsiach a pupku prišli na rad pery

"Chcem počuť váš názor, aby ste sa mi pozreli, či mám niečo s nosom, či ho netreba upraviť," zveruje sa 33-ročná Beáta s pochybnosťami o svojom výzore v ordinácii plastickho chirurga MUDr. Miroslava Glüka. "Ale hlavne by som si chcela dať zväčšiť pery. Nie na šesť mesiacov, mám záujem o niečo trvalejšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Skúmavý pohľad plastického špecialistu odhalí aj tie najmenšie disproporcie. Avšak tie Beátine, čo sa týka nosa sú nebadateľné. "Nos je trošku vybočený, ale tak málo, že je v medziach normy. Kvôli tak malému efektu, ktorý si aj tak nikto nevšimne, sa vám neoplatí podstupovať náročnú operáciu. Ústa som si všimol hneď, keď som vás zbadal, ale nos nie," realisticky hodnotí výzor budúcej pacientky MUDr. Glück.

Beáta už skúsenosti s plastickými operáciami má. Dala si o dve čísla zväčšiť prsia a podstúpila aj korekciu pupka. Ešte stále však nevyzerá tak, ako túži. Na rade sú jej ústa. Trápi sa pre ne už od puberty. A poslednou kvapkou bola kritika od Beátinho známeho, že ústa nemá najkrajšie... "Keď sa s tým dá niečo robiť, tak prečo by som to neskúsila. Keby sa nedalo, možno sa tým až tak netrápim. Ústa si zväčšujem ceruzkou a rúžom, ale aj tak sú úzke. Keď sa odmaľujem, tak z hornej pery mi nie je vidieť takmer nič," sťažuje sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Nosom sa už prestala zaoberať ale na ambulantný zákrok zväčšenie úst sa objednala okamžite. Keďže Beáta má hornú peru trošku zvláštneho tvaru, MUDr. Glűck jej odporúčal najprv vytvarovanie do tzv. srdiečka. Na vymodelovabnie pier potrebuje dva 10- až 15-minútové ambulantné zákroky. Najprv chirurg vytvaruje srdiečko dvoma nárezmi, ktoré zašije vo vnútri úst a po troch týždňoch urobí ďalší zákrok, ktorý vydvihne bočné strany úst. Pacientka nemá žiadne jazvy, keďže ranky sú na vnútornej strane. Až po zhojení tohto zákroku môže perám pridávať objem. Dosiahne ho injektovateľným prírodným, polosyntetickým, alebo syntetickým implantátom. Každý z nich má svoje plusy a mínusy. Efekt prírodného je najkratší, ale ani syntetický netrvá večne, nanajvýš tri až päť rokov.

Beáta sa nakoniec rozhodla pred radikálnym chirurgickým zákrokom vyskúšať najprv zákrok netrvalého charakteru. Dala si peru len injekčne vyplniť. Tento objemový efekt vyprchá približne po pol roku. Peru má teraz naozaj plnejšiu, už si ju nemusí prekresľovať šminkami. "Úplne však spokojná ešte nie som. V blízkej budúcnosti si pery naozaj radšej nechám chirurgicky vymodelovať."

Liposukcia si poradila s "jazdeckými nohavicami"

Petra má 34 rokov a odjakživa pocit, že nie je štíhla. Nebola síce "pri tele", ale na niektorých partiách mala toho viac, ako by si priala. S vervou sa teda pustila do hobľovania postavy v posilňovni. Pravidelné cvičenie prinieslo výsledky. Telo spevnelo, dostalo lepší tvar, ale faldy na bokoch a stehnách sa tvrdošijne odmietali "roztopiť". Ľudovo a v ženskej terminológii sa tomu hovorí syndróm "jazdeckých nohavíc".

"Tuk mi na bokoch vyčnieval. Práve preto som sa nikdy nemohla cítiť štíhlo aj keď na ostatných partiách tela som bola chudá," spomína Petra. Myslela si, že ak sa nevzdá, tak sa to sadlo raz určite podarí "odcvičiť". "Ale nešlo to. Pritom cvičím pravidelne už niekoľko rokov tri a aj štyri krát do týždňa. Zrejme to je nejaká genetická predispozícia,"

Poslednou voľbou na dosiahnutie vytúženej postavy bola liposukcia. Od jej realizácie uplynulo takmer 20 mesiacov a Petra si odvtedy oblieka nohavice konfekčenej veľkosti číslo 38. To je o dve čísla menej, ako v minulosti. Zo stehien jej po celom obvode ubudli dva až tri centimetre. "Svoje rozhodnutie neľutujem, akurát môžem banovať len to, že som si to nedala urobiť skôr. Som veľmi spokojná. Pre mňa je to podstatný rozdiel ako som vyzerala vtedy a teraz. Ten tuk na bokoch tam proste nepatril, vyčnieval."

Po operácii jej na tele neostali ani stopy. Nemá vraj ani jazvičky po otvoroch, cez ktoré jej do tela vkladali kanily na odsávanie tuku. Stehná sú hladké a bez nerovností, ktoré údajne zvyknú po liposukcii ostávať. "Na mne operáciu nevidieť. Možno je to aj tým, že sa o seba naďalej starám, svičím, chodím na masáže a problémové partie si krémujem anticelulitídovým krémom." Po operácii mala deň, dva bolesti a týždeň modriny, ale po ňom už bola fit. "Bolesti po operácii sa dajú vydržať. Ženy, ktoré už rodili, by povedali, že oproti tomu je to nič."

Od zákroku nepribrala na miesta s ktorými mala problém, ani gram. Určite je to aj tým, že Petra naďalej starostlivo zvažuje, aké jedlá bude konzumovať. Cvičenie sa stalo súčasťou jej životného štýlu, preto si už bez neho nevie predstaviť svoju existenciu. Reakcie jej okolia na zmenu figúry, boli len pozitívne. "Pred zákrokom sa veľa ľudí čudovalo, že sa nebojím, ale teraz na výsledok hovoria: klobúk dole..."

Na temene nemal ani vlások

Aj muži začínajú dbať o výzor viac ako v minulosti. Najčastejšie mužské plastické operácie sú transplantácie vlasov. Súkromný podnikateľ Jozef má už vyše päť krížikov na chrbte a donedávna mu na temene hlavy nerástol ani jediný vlas. Dnes ich tam má 2 500. Ešte stále mu na hlave vidieť obrysy bývalej plešiny, pretože nový "porast" je poredší.

"Ešte chcem ísť raz na zahustenie, kde by som si dal implantovať ďalších asi 1 500 vlasov," hovorí Jozef. "Tieto vlasy čo mám, boli robené na trikrát s prestávkami šiestich mesiacov. Vlasy sú pevné, môžem ich, česať, umývať, strihať i trhať a nevypadnú. To je neuveriteľné, že také niečo sa už dnes dá urobiť. Som z toho nadšený a neuveriteľne ´happy´."

Plešinu zdedil Jozef po otcovi, vytvárať sa mu začala postupne po tridsiatke. Bez vlasov sa necítil dobre, jednoducho mu chýbali. Veď za mladi mal dlhú hrivu... "Nemal som z toho komplexy, ale vadilo mi, že ma volali ´plecháč´. Muži, ktorí majú vlasy, budia lepší dojem," objasňuje dôvody, ktoré ho k transplantácii doviedli.

Jozef si nevie vynachváliť nielen výsledný efekt zákroku, ale predovšetkým jeho prirodzenosť, jednoduchosť a bezbolestivosť. Transplantované vlasy vlasy samotného pacienta, odobrané zo záhlavia a po jednom vsadzované do pripravených dierok na temene. Tieto štepy sa v novom prostredí "uchytia", spevnejú a normálne ďalej rastú. Fascinujúce na tom je to, že záhlavie nezostane bez vlasov, ale narastú tam opäť nové, pretože korienok tam zostane.

"Za deň mi doktor vsadil 700 vlasov," spomína Jozef. "Na každý je stopercentná záruka. Lokálne to umrtvili, čiže je to bez bolesti. Dali mi domov nejaké tabletky proti bolesti, ale ja som ich neužíval, pretože ma nič nebolelo. Jediný problém bol s netradičnou polohou spania v polosede. Na nových vlasoch sa v prvé tri dni spať nesmie, aby sa dobre vrástli." Po 14 dňoch sa už mohol aj česať.

Rodina i známi prijali "nového" Jozefa s nadšením. Nestretol sa s jedinou negatívnou reakciou. "Pred operáciou sa ma kolega pýtal, načo do toho idem, lebo plešina je moja imidžovka a že keby som mal vlasy, už to nebudem ja. Teraz hovorí, že je to super."

Väčšina plešatých mužov sa snaží so svojím "problémom" vyrovnať. Niektorí to riešia "prehadzovačkou", iní ju maskujú mafiánsky - vyholením celej hlavy. Transplantácia je najdrahšou metódou, pre bežného človeka ťažko dosiahnuteľnou. Vybratie a osadenie každého jedného vlasu zvlášť, je neskutočná "prplačka", ktorá v počte niekoľkosto kusov trvá desiatky hodín.

Do ordinácie plastického chirurga MUDr. Petra Glücka chodia aj transsexuáli, ktorí žiadajú zmenu pohlavia

Pery chcú ako Angelina Jolie a prsia ako baby z Playboya

"V posledných rokoch sme zaznamenali zvýšený záujem o plastické operácie. Rastúcim trendom je darovať takýto zákrok ako vianočný alebo narodeninový darček," vraví MUDr. Peter Glück. "Ženy najčastejšie požadujú zväčšenie prsníkov a muži transplantovanie vlasov. Z celkového množstva mužských zákrokov je to až 95 percent."

V pracovnom diári má MUDr. Glück na každý týždeň objednané dve až tri pacientky na zväčšenie pŕs. Gro jeho práce sú však menšie zákroky, ako odstraňovanie bradavíc, popraskaných cievok a hitom je redukcia vrások botuloxínovými injekciami. "Vo svete si botox dávajú aplikovať aj 20-ročné dievčatá preventívne, aby im vrásky nevznikali. Keď sú vrásky hlbšie, zaberie až druhá alebo tretia injekcia."

Muži majú záujem o tie isté vylepšenia ako ženy, samozrejme okrem úpravy hrudníka. "Topmenežéri, ktorí nestíhajú cvičiť, sa podrobujú liposukcii hlavne brucha. Mužom sme robili viečka, korekciu nosa, uší i vyhladzovanie vrások."

Aj záujem o liposukciu narastá. Mnoho ľudí si o tomto odstraňovaní tuku myslí, že je pohodlným riešením nadváhy. Opak je pravdou. "Je paradoxom, že je určená skôr pre štíhlych ľudí. Nadváha sa tým odstrániť nedá. Liposukcia je len modelovanie postavy, pri ktorej sa odstraňuje nežiadúci nahromadený tuk v problémových partách. U žien sú to najčastejšie vonkajšie a vnútorné boky stehien, kolená a boky. U mužov brucho."

Zákrok sa väčšinou vykonáva v celkovej narkóze, odsávacími kanilami podtlakovým systémom. Trvá to asi hodinu (v závislosti na množstve odobratého tuku, najviac však 2 až 3 kg). Po sedemdňovej rekonvalescencii treba tri až šesť týždňov nosiť sťahovacie bandáže, ktoré znižujú krvácanie, zabraňujú tvorbe nadmerného opuchu a čiatočne tvarujú postavu. "Jazvičky v podstate neostávajú, pretože sa to robí pomocou bodového narezania kože. Minizárezy sa snažíme umiestňovať do prirodzených záhybov kože, resp. do miest, kde sa nosí spodné prádlo. Jedným stehom sa miesto nie väčšie ako jeden centimeter uzavrie."

Najmladší pacienti plastickej chirurgie sú štvorročné deti, ktorým upravili odstávajúce uši. Najstaršou bola 70-ročná žena, ktorá si nechala upraviť tvár špeciálnou metodikou ťahových nití, čo je šetrný facelifting bez skalpelu. Nie vždy sa dá vyhovieť každému. Chirurgovia sa z času na čas stretnú aj s netradičnými požiadavkami pacientov. "Transsexuáli nás žiadali o zmenu pohlavia. Od pol pása nahor sme im schopní vyhovieť, ale od pol pása dolu im odporúčame, aby sa obrátili na iné kliniky."

Ak má niekto hlavu ako koleno, ten už na nej nikdy vlasy mať nebude. Z pier, ktoré sa na tvári dajú len vytušiť, nikdy nevzniknú masívne pery herečky Angeliny Jolie. "Aj tie sme už robili, ale nie z uzučkých pier. A vydarili sa. Takéto pery sa však nehodia ku každému typu tváre. Neraz chcú mať ľudia určitú časť tela ako filmová hviezda. Ženy si veľakrát prinesú časopis Playboy a ukážu, aké chcú mať prsia. Treba však vychádzať z objektívneho nálezu pacienta, lebo nie vždy sa jeho požiadavky dajú splniť."

Počítačová vizualizácia vylepšení tváre, na základe ktorej si pacienti mohli predstaviť, ako budú s novým tvarom nosa, či úst vyzerať, sa už nevykonáva. "Podľa najnovších princípov sa vizualizácia nemá robiť, pretože sa považuje za klamlivú reklamu. Nepodarí sa totiž vždy vykonať úkon tak, ako sa to dá znázorniť na počítači," objasňuje MUDr. Glück.

BOA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Keď ekológia spája
 2. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 3. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 7. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 806
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 760
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 970
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 351
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 287
 6. Od Česka až po Jadran 3 968
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 119
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 820
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 200
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajná kontrola na hraničnom priechode.

Zrušili výhodu očkovaným jednou dávkou.


5 h
Peter Tkačenko

Vláda sa musí pozrieť pravde do očí.


9 h
Odporcovia očkovania sa viac boja smrti po vakcíne, ako po nákaze covidom.

Odporcovia očkovania sú najmä medzi nevzdelanými a chudobnými.


5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop