ako by na svojej poslaneckej stoličke sedel až do konca.
"Stalo sa to na decembrovom zasadnutí zastupiteľstva. Pán poslanec Dittrich odišiel zo sály, ale hlasovaciu kartu nechal zasunutú a hlasoval za neho vedľa sediaci poslanec Dobranský. Približne od 40. do 70. hlasovania na mieste nesedel, ale záznam hovorí, že áno," vysvetlil Čverčko a dodal, že na vec upozornil aj za sebou sediaceho poslanca Tibora Matoušeka, ktorý vraj tiež videl, že za neprítomného Dittricha hlasuje Dobranský.
"Nebudem to komentovať," reagoval Matoušek pre Korzár.
"Rozhodol som sa na to verejne upozorniť, pretože si väčšiu bezočivosť prakticky neviem ani predstaviť. Hlasovanie znamená rozhodovanie, ide o vrcholnú funkciu poslanca, zvoleného občanmi," zdôraznil Čverčko.
Je presvedčený, že je správne upozorniť na "huncútstva", ktorých je poslanec svedkom, aj keby išlo o člena vlastnej strany.
"Nemyslím, že to poškodí KDH. Občania ocenia, že nechceme nič ututlať a vieme si urobiť poriadok."
Poslanec Marián Dittrich priznal, že pred záverom zasadnutia sa musel súrne vzdialiť zo sály a kartu nechal kolegovi Dobranskému.
"Bola to chyba, veľmi to ľutujem, už nikdy to neurobím. Ťažko mi je teraz o tom čokoľvek iné povedať. Myslím si, že najprv sa malo moje prečinenie riešiť na pôde klubu. Som prekvapený, že kolega Čverčko nepočkal na zasadnutie klubu," hovorí Dittrich.
Toho, čo sa na decembrovom zasadnutí udialo, je ľúto aj poslancovi Andrejovi Dobranskému, ktorý za Dittricha hlasoval.
"Určite to nebolo 40 uznesení, poslanec Dittrich potreboval súrne odísť o tretej a pred štvrtou už bol koniec zasadnutia. Nemyslím, že sa za ten čas prijalo 40 uznesení. Bez ohľadu na to uznávam, že to bola chyba a druhýkrát už takúto žiadosť rázne odmietnem," hovorí Dobranský.
Michal Čverčko o počínaní poslanca Dittricha informoval predsedu poslaneckého klubu KDH Martina Boritáša, aby to riešil. Ten Korzáru potvrdil, že o probléme vie a jeho riešenie bude predmetom zasadnutia poslaneckého klubu.
"V štatúte máme zakotvené, že za neetické správanie môže byť udelená výstraha," odpovedal Boritáš na otázku, aké sankcie sa môžu uplatniť za takéto konanie.
"Môžem vás ubezpečiť, že nič nechceme ututlať, budeme o tom v klube rokovať, väčšinový názor rozhodne. Osobne by som tento problém bol na mieste pána Čverčka riešil okamžite na zastupiteľstve. Keby som bol ja svedkom takého konania, hneď by som zasiahol, capol by som poslancovi po ruke. Nemyslím, že je správne pozorovať to a až potom po zastupiteľstve o tom hovoriť," dodal Boritáš.
A ako si predstavuje poslanec Čverčko potrestanie Dittricha?
"Mal by byť vylúčený z klubu, pretože pri svojom nezodpovednom konaní nebral ohľad na nás ostatných a znížil našu dôveryhodnosť. Mal by byť zbavený funkcie predsedu okresného koordinačného centra KDH a otázkou zostáva, či by nemal byť vylúčený aj z KDH," hovorí Čverčko.
O tom, že medzi poslancami Dittrichom a Čverčkom panujú už dlhý čas nezhody, sa všeobecne vie.
"Nezhody nie sú dôvodom môjho postoja k tejto skutočnosti. Na základe nejakých osobných pocitov by som sa nikdy nerozhodoval, nad nezhodami sa viem povzniesť. To, čo urobil na decembrovom zasadnutí, je pre mňa dostatočný dôvod, aby som nemlčal a verejne poukázal na konanie poslanca bez ohľadu na to, o koho ide a z akej je strany."
Čverčko pripomína, že za poslaneckú prácu berú poslanci mesačnú odmenu vo výške zhruba 6 300 Sk.
"Ak tam poslanec nie je, nemal by dostať odmenu. Za tie peniaze by sa dal opraviť chodník, alebo urobiť akákoľvek užitočná vec pre občanov."
Pravidlá odmeňovania poslancov sú jasne stanovené. Poslanec, ktorý nie je prítomný na celom zasadnutí, dostáva odmenu zníženú o percentá, ktoré sa odvodzujú od počtu hlasovaní, na ktorých sa nezúčastnil. Ak by za poslanca Dittricha nikto nehlasoval v jeho mene, dostal by za december zníženú odmenu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári