platia hostia vo výške 25 Sk za noc a tieto peniaze odvádzajú hotely, penzióny, turistické ubytovne, ale aj tí, ktorí poskytujú ubytovanie v súkromných bytoch, do mestskej pokladnice.
"Na účet mesta pribudlo za minulý rok 6,1 milióna korún, čo je oveľa viac, ako sa plánovalo. V porovnaní s rokom 2004, keď sa vybralo na dani 4,8 milióna korún, ovplyvnilo viacero faktorov. Na vyššom príjme sa odrazil nárast počtu návštevníkov, ktorí do Košíc prišli a zdržali sa tu, čo je pozitívny signál. Je to dôkaz, že naším mestom len neprechádzajú a majú tu prečo zostať dlhšie. Pravda je aj to, že tento poplatok za zvýšil z 15 na 25 Sk, takže platili viac. Výška miestnej dane však neodradila a zaznamenávame nárast prenocovaní," uviedol referent oddelenia kultúry magistrátu mesta MVDr. Jiří Bukovanský.
Určenie výšky poplatku má v plnej kompetencii mestské zastupiteľstvo, ktoré schválilo všeobecne záväzné nariadenie o výbere miestnej dane za ubytovanie a určilo aj pravidlá. Oslobodení od poplatku sú nevidomí, ťažko zdravotne postihnutí, dôchodcovia, vojaci, mladí ľudia do 18 rokov, študenti a dlhodobo ubytovaní v podnikových ubytovniach. Daň mesto vyberá od apríla 2003 a inkasuje ju od všetkých 74 ubytovacích prevádzok, ktoré mali k dispozícii 6 600 lôžok.
Najsilnejším mesiacom, keď zavítalo do Košíc najviac hostí, bol október. Nebolo to teda v čase letnej turistickej sezóny, ako to býva zvyčajne. Za prenocovanie zaplatili spolu 635-tisíc korún, čo pripadá na 25 400 nocľahov. Pravdepodobne najviac priniesol do rozpočtu Medzinárodný maratón mieru, ale aj ďalšie podujatia, ktoré do Košíc pritiahli návštevníkov z iných miest a štátov. Druhý najnavštevovanejší bol september, keď sa vybralo 620-tisíc Sk, a v júni 607-tisíc. Z toho vyplýva, že Košice sú pre turistov najzaujímavejšie a najvyhľadávanejšie po skončení leta a hneď na začiatku.
Klientela bola rôznorodá. Nocľah hľadajú v našom meste nielen zahraniční a domáci turisti, ale aj podnikatelia či zamestnanci rôznych firiem. To však nikto nesleduje, za akým účelom kto pricestoval do Košíc a ubytoval sa.
Peniaze, ktoré sa vybrali, by sa mali investovať do rozvoja cestovného ruchu, do propagácie mesta, prezentácií na veľtrhoch a do udržiavania turistami vyhľadávaných atrakcií. Vlani sa napríklad použili peniaze aj na novú kanceláriu Informačného centra mesta Košice na stanici, opravu vyhliadkovej veže či úpravy Dolnej brány. V návrhu rozpočtu na tento rok sa počíta s 2,5 milióna na účasť na prezentáciách cestovného ruchu, nákup propagačných materiálov a ďalšie aktivity. Ako nám potvrdil riaditeľ ICMK Martin Hezsély, mesto hľadá nové priestory na Hlavnej ulici, kde by sa mala dnes zastrčená kancelária presťahovať na viditeľnejšie miesto, aby k nim mali turisti lepší prístup. Prostriedky, ktoré platia za ubytovanie, by sa im mali vrátiť v kvalitnejších službách. Aj keď nie sú účelovo viazané, nekončia neadresne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári